Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

BBP, ''HAYIR'' DİYECEK

BBP, ''HAYIR'' DİYECEK

BBP Başkanı Yalçın Topçu’nun AKP politikalarını sahiplenmesi ve referandum için “Evet” kampanyası başlatması BBP tabanında büyük tepki çekti. Eski MKYK üyesi Reyhan İşeri, “Türkiye Cumhuriyeti’nin genleri ile oynanıp DNA̵

14 Ağustos 2010 12:20
font boyutu küçülsün büyüsün


Eski MKYK üyesi Reyhan İşeri, BBP’nin referandum politikasını eleştirdi
GENEL Başkan Yalçın Topçu’nun AKP politikalarını sahiplenmesi ve referandum için “Evet” kampanyası başlatması BBP tabanında büyük tepki çekti. Eski MKYK üyesi Reyhan İşeri, “Türkiye Cumhuriyeti’nin genleri ile oynanıp DNA’sını değiştirmeye yönelik çalışmaların önünü açmanın ön anahtarı olduğu için hayır diyorum. Herkesi hayır demeye çağırıyorum” dedi.
BBP’de yönetimin ‘evet’ kararına isyan
Büyük Birlik Partisi (BBP) eski MKYK üyesi, terör uzmanı ve siyaset bilimci Reyhan İşeri, referandumun, “12 Eylül”cülerle hesaplaşma olarak gösterilmeye çalışıldığını, ancak tam 30 yıllık zamanaşımı söz konusu olduğundan hesap sormanın mümkün olmadığını söyledi. İşeri, “Zaten biz ’12 Eylül’cüleri vicdanımızda yargılamışız. Anayasa Mahkemesi, HSYK gibi kurulların yapısını, şeklini değiştirmeye yönelik maddelerdeki değişiklikler ilerde devletin temelini sarsıcı değişimlerin önünü açacağı için referandumda ‘hayır’ diyorum.

Üniter devlete karşı
Yani AKP hükümeti Anayasa Mahkemesi’nin üye sayıları üzerinde oynayarak Yüksek Mahkeme üzerindeki gücünü artırmaya, yargıyı siyasallaştırıp kendi kontrolü altına almaya çalışmaktadır. Bu sayede devletin temellerinin değiştirilmesi ile ilgili değişikliklerin Anayasa Mahkemesi’nden dönmemesini sağlayacaktır. Türk Milleti” yerine Türkiyelilik kavramının getirilmesinin önü açılacağı için hayır diyorum. Açıkçası ulus devlete, milli devlete, üniter devlete karşı bir yapılanma olmasının yanında milleti ayrıştırmaya, kamplaştırmaya, kutuplaştırmaya ve de Türkiye Cumhuriyeti’nin genleri ile oynanıp DNA’sını değiştirmeye yönelik çalışmaların önünü açmanın ön anahtarı olduğu için hayır diyorum“ dedi.

Reklam aracı yaptılar
BBP’de görev almış biri olarak BBP’yi anlayamadığını da anlatan İşeri, ”BBP adına konuşma hakkım yok, lakin dışarıdan gözlemlediğim ve bir siyaset bilimci olarak düşündüğümde BBP’yi anlayamıyorum. “Yirmi dört saat kesintisiz demokrasi için eksik, ama evet” diye bir kampanya başlatmışlar. BBP referandumda evet demesiyle birlikte basında çok büyük bir yer edindi. Bunu kendi partilerinin geleceği açısından reklam aracı olarak kullanma olasılıkları da yüksek. Ama kendi kararları bu, saygı duyuyorum. Türk İslam davasına inanan insanları hayır demeye bir kez daha davet ediyorum“ diye konuştu.

Mezar üzerinden siyaset
MHP ve BBP eski genel başkanları Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu’nun yaşadıkları takdirde ”evet“ diyecekleri yönündeki açıklamalara da tepki gösteren İşeri, ”Son günlerde üç tane mezar üzerinden siyaset duydum. Muhsin Başkan yaşasaydı evet derdi, rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş yaşasaydı evet derdi, ABD’den, mezardakiler keşke kalkıp evet oyu kullanabilseler şeklindeki açıklama. Ben de sivil anayasadan tarafım, ama AKP’nin hazırladığı bir sivil anayasadan değil“ dedi.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (2)
 • Ali Ersoy / 15 Ağustos 2010 12:56

  bbp hayır kullanmalıdır

  bbp partisive takipçileri kesinlikle hayır oyu kullanmalıdır . aksi taktirde kendi elleriyle ikiz yasaları çıkararak parçalanmayı yasalaştıran bu hükümete ve bölücülere kürt devleti imkanını kendi elleriyle hazırlamışolurlar.tüm millet
  imiz vebbp mensuplaroı btp nin 50 küsür maddelik hayır gerekçelerini çok iyi okumalıdır .
 • yusub türkoglu / 14 Ağustos 2010 14:23

  hayır

  devamı gelir inşallhMortakı