Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

13 ŞUBAT 2010 DÜNYA GÜNDEMİ

13 ŞUBAT 2010 DÜNYA GÜNDEMİ

Dünya gündeminden haber özetleri. (13.02.2010)

14 Şubat 2010 18:30
font boyutu küçülsün büyüsün


* URANYUMU YAKITA DÖNÜŞTÜRECEK...

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, yüzde 3,5'lik uranyumu 48 saat içinde yüzde 20 oranında zenginleştirecek altyapıya sahip olduklarını kanıtladıklarını ve birkaç ay içinde bunu yakıta dönüştürecek seviyeye geleceklerini söyledi. Nükleer teknoloji alanında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK) üye 150 ülke arasında ilk 15'te yer aldıklarını kaydeden Salihi, ''Arak'taki 40 megavatlık araştırma reaktörünü kendilerinin inşa ettiğini, ağır su ürettiklerini, uranyum çıkarıp zenginleştirdiklerini, santrifüj yaptıklarını'' bildirdi.

 
* SARKİSYAN PROTOKOLLERİ ONAYA SUNDU...

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesini amaçlayan protokolleri onaylanmak üzere parlamentoya sundu. Ermenistan Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Sarkisyan'ın Türkiye ile ekimde imzalanan ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmaları oylanması için parlamentoya gönderdiği belirtildi. Devlet Başkanlığı sözcüsü Samvel Farmanyan, Devlet Başkanlığının protokolleri oylanması için parlamentoya gönderdiğini belirtti. Öte yandan Ermeni medyasına göre, Cumhuriyetçi grubun başkanı Galust Sahakyan, düzenlediği basın toplantısında, protokolleri TBMM kabul edinceye dek Ermeni parlamentosunun görüşmeyeceğini söyledi.

 
* IRAK'TA GENEL SEÇİM KAMPANYASI RESMEN BAŞLADI...

Irak'ta 7 Mart'taki genel seçimler için adayların kampanyası resmen başladı. Irak'ın genelindeki 325 sandalyenin 310'u için 6 bin 172 aday yarışacak. Geri kalan 15 sandalye azınlıklar için kota olarak belirlendi. Bu arada, Sünnilerin önemli isimlerinden Salih El Mutlak ile Dafi el Ani'nin, eski Baasçı oldukları gerekçe gösterilerek aday olmalarına izin verilmedi.

 
* KAFKASYA'DA ÇATIŞMA: 20 ÖLÜ...

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki İnguş Cumhuriyeti'nde çıkan çatışmalarda 20 militanın öldürüldüğü açıklandı. Rus haber ajansları, yerel polise dayanarak yayımladıkları haberde, ölen 20 militana önceki gün aynı bölgede öldürülen 10 militanın da dahil olduğunu duyurdular. Yetkililer, İnguşetya-Çeçenistan sınırında bir dağdaki militanlara yönelik operasyonun sürdüğünü bildirdi. MTM


Önceki gün: 12 Şubat 2010 Dünya Gündemi
Kategori    : Dünya Haberleri


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Mortakı