Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

MİT: Uydularımız dinlenebilir

MİT: Uydularımız dinlenebilir

Böcek Komisyonu'ndaki vekillere bilgi verildi.. UYDULARIMIZ DİNLENEBİLİR..

16 Mart 2013 13:44
font boyutu küçülsün büyüsün


Milletvekillerinin "dinleme" sorularına yazılı yanıt gönderen MİT, Türkiye'nin uydu haberleşmesinin başka ülkelerce izleniyor olabileceğini açıkladı.


Telekulak Komisyonu üyelerinin ziyaret ettiği MİT yetkilileri, hack'lemeden dinlemeye, yabancı istihbarat birimlerinden milli projelerde çalışanların tehdit edilmesine kadar merak edilen konularda çok önemli açıklamalar yaptı.

Milliyet'te yer alan habere göre; MİT, milletvekillerinin sorularına özetle şu yanıtları verdi:

HACK'LENME ZAFİYETTEN 

Gerekli önlemler alınmadığı taktirde günümüz dünyasında her türlü iletişim aracı donanımsal/yazılımsal tekniklerle dinlenebilir hale gelebilmektedir. Ayrıca bilgisayar ağları üzerinen yapılan işlemlere de uzaktan erişim, hacking, sosyal mühendislik ya da içeriden işbirilği yöntemleri ile hulul edilebilmektedir. Böyle bir sızma kurumsal bazda yaşanabilecek zafiyetlerden kaynaklanabileceği gibi kişisel hatalar/ihtimaller sonucunda da ortaya çıkabilmektedir.

BİLMESİ GEREKENE GÖNDERİLİYOR 

Eski adıyla GES Komutanlığı, yeni adıyla SİB, Elektronik İstihbarat ve Muhabere istihbaratı görevini icra etmekte olup, elde edilen bilgiler MİT ve TSK'nın ilgili ünitelerine 'bilmesi gereken prensibi' gözetilerek gönderilmektedir.

UYDULARIMIZ DİNLENEBİLİR 

Ülkemizin uydu ve benzeri havadan gerçekleşen haberleşmeleri ile iletim ortamından bağımsız olarak yurtdışına çıkan ya da yurtdışından gelen haberleşmelerinin bir başka ülke tarafından takibi teknik olarak mümkündür.

HAVADAKİ İLETİŞİM RİSK 

Uydu haberleşmesinde kullanılan sistemlerin milli ve yer istasyonlarının Türkiye'de olması stratejik açından önemli olmakla beraber haberleşmenin hava ortamında gerçekleşmesi dinleme açısından her zaman risk oluşturmakta ve grekli teknolojiye sahip ülkeler açısından dinleme yönünden kolaylık sağlamaktadır.

 TROJAN KULLANMIYORUZ 

Trojan(e-posta içindeki virüs/truva atı) yazılımları faaliyetlerimizde kullanılmamaktadır. Genel anlamda yazılım geliştirme çalışmalarında açık kodlu yazılımlardan istifade edilmektedir.

CIA, MOSSAD'IN BÜROSU VAR 

(Yabancı istihbarat servislerinin Türkiye'de büro açabiliyor mu?) MİT gerektiğinde yabancı ülke istihbarat servisleri ile işbirliğinde bulunabilmektedir. Bu anlamda, teşkilatımızın diğer ülkelerde temsilcileri bulunduğu gibi diğer ülkelerinde ülkemizde temsilcilikleri bulunabilmektedir.

PROMOSYONA DİKKAT 

Her türlü elektronik cihazın gizli dinleme/gözetleme yapmak için hasım unsurlar tarafından kullanılabileceği göz önünde bulundurulmalı, özellikle promosyon cihazlarla ilgili kişisel bazda gerekli önlemler alınmalıdır.

yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Mortakı