Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Muharrem BAYRAKTAR

Muharrem BAYRAKTAR

11 Mayıs 2012
font boyutu küçülsün büyüsün


Deniz Gezmiş neden idam edildi?


Türkiye’de Marksist hareketin öncü isimlerinden Deniz Geçmiş, 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. Bugün Deniz Gezmiş’i destekleyen, onun yolundan gittiğini söyleyen, onun için etkinlikler düzenleyen yüz binlerce insan var. Gazetecilerden siyasetçilere, akademisyenlerden sade vatandaşlara kadar müthiş bir hayran kitlesi var.
Oysa Deniz Gezmiş ve arkadaşları 16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK’nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971’de 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme kararında şu ifadelere yer vermişti:
“Deniz Geçmiş ve Yusuf Aslan, mahkememiz Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını; bir kısmını tağyir, tebdil veya ilgaya cebren teşebbüs suçunu işlediğinizi sabit gördü. Türk Ceza Kanunu’nun 146/1 maddesi uyarınca ölüm cezası ile tecziyenize karar verdi.”
Yani mahkeme Deniz Geçmiş’i “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını değiştirmeye cebren teşebbüs” etmekten idama mahkûm etmişti.
3-5 kişi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını nasıl cebren değiştirebilirdi?
Buna güçleri var mıydı?
Mahkemeye dışarıdan baskı var mıydı?
Hakim ve savcılar tamamen özgür iradeleriyle mi karar vermişlerdi?
Bu sorulara cevap vermesi gereken kişilerin başında “Deniz Geçmiş ve arkadaşlarına idam cezası isteyen” savcı Baki Tuğ geliyor. Baki Tuğ halen hayatta. İlerleyen yaşına rağmen ülke meseleleriyle de yakından ilgilendiğini biliyorum.
Deniz Geçmiş’in idamının 40. yılında “idamlar hakkında” görüşlerini almak üzere kendisini aradım.
Çok net ve kararlı konuştu. “Hukukun gereği neyse onu yaptım” dedi.
Tuğ, Deniz Geçmiş’i idama getiren süreç ile ilgili şunları söyledi:
“Bu konunun sık sık gündeme getirilmesi kastidir. Aradan 40 yıl geçti. Mahkemenin verdiği “adil karar”, Yargıtay tarafından onaylanmış, TBMM’den geçmiş ve infaz gerçekleşmiştir. Her şey tamamlanmıştır. Hukuki ve siyasi süreçlerin hepsinden geçmiştir. Bütün bunları kitabımda detaylıca anlattım. Hukukun gereği neyse yapıldı.”
Olay savcı Baki Tuğ’un 40 yıl önceki dava ile ilgili söyledikleri böyle.
İdam cezaları o zamanlar Senato tarafından onaylanmak zorundaydı. İsmet İnönü “siyasi suçlar idamla cezalandırılmamalıdır” diyerek Bülent Ecevit’le birlikte ret oyu kullandı. AP Genel Başkanı Süleyman Demirel ise infazdan yana oy kullanır.
Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay da verilen idam cezasını onaylamıştır.
Olaydan 15 yıl sonra, Süleyman Demirel bir gazeteciye verdiği demeçte idamlar için, “Soğuk Savaşın talihsiz olaylarından biri” yorumunu yapacaktı.
Acaba o Soğuk Savaşta o idamlar hiç olmasa daha iyi olmaz mıydı? 
yorumlayorum ekle
Yorumlar


  henüz yorum yok
Mortakı