Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

İstanbul ve Ankara CHP'nin

2 Nisan 2019 12:38 tsi
İstanbul ve Ankara CHP'nin Ankara'da 25 yıl, İstanbul'da 24 yıl sonra yönetim el değiştirerek AK Parti'den CHP'ye geçti. Ak Parti, birçok kritik il ve büyükşehiri ittifak ortağı diğer partilere kaptırdı

31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye siyasetinde dengeleri kökünden değiştirecek sonuçlar ortaya çıkardı. İstanbul ve Ankara'yı kaybetme şoku yaşayan Ak Parti, oy oranı olarak yine birinci parti çıkmasına karşın, en fazla belediye başkanlığı kaybeden parti oldu.

İYİ Parti ile ittifak yapan CHP ise hem oy oranını hem de belediye başkanlığı sayısını artırdı. İttifakların yarıştığı İstanbul'da, son ana kadar Ak Parti adayı Binali Yıldırım'ın kazandığı iddia edilse de CHP adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul'da ipi göğüsledi.

Ankara'da belediye başkanlığı yarışına ilk kez Melih Gökçek'siz giren AKP'nin adayı Mehmet Özhaseki, rakibi Mansur Yavaş'ın yaklaşık 3 puan gerisinde kaldı.

Mansur Yavaş'ın seçimi kazandığını duyurduğu Ankara'da CHP de 25 yıl sonra büyükşehir belediyesini kazanmış oldu.

AKP, oy oranı ve belediye başkanlığı sayısına göre en fazla belediye başkanı çıkaran parti oldu, ancak başkent Ankara dahil, birçok kritik il ve büyükşehiri ittifak ortağı MHP ve rakibi CHP'ye kaptırdı. 2014 yerel seçimlerinde 18'i büyükşehir olmak üzere 48 yerde belediye başkanlığını kazanan AKP'nin kazandığı belediye başkanlığı sayısı 40'a geriledi.

AKP, 7 belediyeyi ittifak ortağı MHP'ye karşı, 7 belediyeyi de CHP'ye karşı kaybetti. Buna karşın MHP'den Isparta'yı alan AKP, Zonguldak'ı CHP, Şırnak, Ağrı ve Bitlis'i HDP'den aldı.

AKP, önceki seçimlerde kendisinde olan ve genel seçimlerde de önde olduğu illerden Çankırı, Karaman, Kütahya, Amasya, Erzincan, Bayburt'ta belediye başkanlığını MHP'ye kaptırdı. Genel seçimlerde yüzde yaklaşık yüzde 11 oy alan MHP ise yerel seçimlerde yüzde 6.8 oy almasına karşın belediye başkanlığı sayısını 1'i büyükşehir olmak üzere 8'den 11'e çıkardı.

İttifak işe yaradı

Gerek genel, gerekse yerel seçimlerde AKP ile girdiği yarışlarda yüzde 25 oy bandını aşamayan CHP, ilk kez ülke genelinde yüzde 30'un üzerine çıktı.

CHP 2016 genel seçimlerinde, yüzde 22.6 oy almıştı. CHP açısından dikkat çeken önemli bir nokta da, kazandığı coğrafyayı genişletmesi oldu. 2014 ve sonraki seçimlerde ağırlıklı olarak Ege ve Trakya'da varlık gösteren CHP'nin İYİ Parti ile yaptığı ittifak nedeniyle, İç Anadolu, Karadeniz, hatta Doğu Anadolu'da da il belediyesi kazandı.

CHP, uzun yıllar sonra Ankara'nın yanısıra Kırşehir, Bolu, Bilecik, Ardahan, Artvin'de belediye başkanlıklarını kazandı.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1487202 µs