Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Hollanda'daki saldırıda şok gelişme

20 Mart 2019 12:18 tsi
Hollanda'daki saldırıda şok gelişme Hollanda polisi, Utrecht kentinde Pazartesi günü bir tramvayda düzenlenen saldırının zanlısı Gökmen Tanış ile saldırıda hayatını kaybedenler arasında herhangi bir bağ tespit edilmediğini açıkladı.

Aynı açıklamayı tekrarlayan Hollanda Savcılığı ise saldırı ile ilgili olarak "terör şüphesinin araştırıldığını" duyurdu. Buna gerekçe olarak da, Tanış'ın otomobilinde bulunan bir mektup ve diğer bazı bulgular gösterildi.

Utrecht Savcılığı da tecavüz suçlaması nedeniyle tutuklu bulunan Gökmen Tanış'ın 1 Mart'ta Temyiz Mahkemesi kararıyla serbest bırakıldığını açıkladı. Savcılığa göre Tanış, Ağustos 2017'de tecavüz suçlamasıyla gözaltına alındı. 1 aylık tutukluluk süresinin ardından şartlı salıverildi.

Tanış'ın 2018 yılı sonunda tahliye koşullarını ihlal ettiği belirlendi. 4 Ocak 2019'da yeniden gözaltına alınan Tanış, kararı temyiz etti. Arnhem-Leeuwarden Temyiz Mahkemesi, 1 Mart'ta Gökmen Tanış lehine karar verdi ve Tanış serbest bırakıldı. Bu arada Tanış'ın 5 Mart'ta hırsızlık suçundan 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı, Utrecht'teki saldırıdan bir gün önce de bir dükkanda hırsızlık yaptığı için bir hafta hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

Öte yandan, Utrecht polisi saldırıda yaşamlarını yitirenlerin 19 yaşında bir kadınla, 28 ve 49 yaşlarındaki iki erkek olduğunu, 21 yaşındaki bir kadın ile 20 ve 74 yaşlarındaki iki erkeğin de ağır yaralandığını bildirdi.

Hollanda'nın AD gazetesi hayatını kaybedenlerden 19 yaşındaki kişinin bir kafeterya çalışanı, 49 yaşındaki 3 çocuk babası kişinin ise DESTO adlı amatör futbol kulübünün antrenörü olduğunu duyurdu. Saldırıda yaşamını yitirenlere ve yakınlarına saygı amacıyla Hollanda'daki resmi dairelerde Salı günü bayraklar yarıya indirildi.

Saldırının düzenlendiği 24 Ekim Meydanı'na da, Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen ve Utrechtliler tarafından çiçek bırakıldı. Zanlı Gökmen Tanış'ın hırsızlık, tehdit, ateşli silah bulundurma ve tecavüz gibi birçok suçtan sabıkalı olduğu öne sürülüyor. Hollanda Televizyonu'nda (NOS) yayınlanan Nieuwsuur (Haber Saati) programında, zanlının ailesinin koyu bir Cemalettin Kaplan taraftarı olduğu idddiaları dile getirildi. NOS muhabiri Rudy Bouma, Gökmen Tanış'ın erkek kardeşinin daha önce savaşmak için Çeçenistan'a gittiğini öne sürdü.

Hollandalı gazeteci, zanlının erkek kardeşinin sosyal medya hesabında cihat bayrağı ile birlikte, "Kemalistler, demokratlar ve laikler lanetlenmiştir" mesajını paylaştığını anlattı.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1570751 µs