Piyasalar

23 Temmuz 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Dünyadaki en ucuz şehirler

20 Mart 2019 12:05 tsi
Dünyadaki en ucuz şehirler En pahalı şehirler listesinde Paris, Hong Kong ve Singapur'dan sonra sırasıyla Zürih (İsviçre), Cenevre (İsviçre), Osaka (Japonya), Seul (Güney Kore), Kopenhag (Danimarka), New York (ABD), Tel Aviv (İsrail) ve Los Angeles (ABD) yer aldı.

İngiltere'de yayımlanan dünyanın en etkili ekonomi dergisi The Economist'in raştırma birimi Economist Intelligence Unit'in 'En Pahalı Şehirler 2019' raporuna göre Paris, Hong Kong ve Singapur en pahalı kentler listesinde ilk sırada yer aldı.

Rapor, 133 kentte fiyatları dolar bazında kıyasladı. Araştırma kapsamında ekmek başta olmak üzere gıdadan ev kirasına, ulaşımdan özel okullara kadar 160 ürün ve hizmetin fiyatları ele alındı. The Economist'in raporunda, geçen yıl Türkiye ve Arjantin başta olmak üzere gelişen ülkelerin para birimlerinde yaşanan sert değer kayıplarının bu ülkelerde dolar bazında maliyetleri hızla aşağı çektiği ifade edildi.

Derginin araştırma birimi rapor için yaptığı değerlendirmede, "Türkiye ve Arjantin gibi bazı örneklerde para birimindeki değer kaybında yüksek dış finansman ihtiyacı sonucu oluşan dengesizlikler, siyasi belirsizlikler ve yanlış politika seçimleri de kritik rol oynadı" ifadelerini kullandı.

Hem dolar, hem de enflasyon vurdu

İstanbul'daki alım gücünün dolar bazında bu denli gerilemesinde ise TL'deki değer kaybıyla birlikte enflasyonun Ekim 2018'de yüzde 25.2'ye kadar yükselmesinin de payı olduğu ifade edildi. Dolar/TL kuru 13 Ağustos 2018'de hızlanan satış dalgasıyla 7.24 seviyesine yükselmişti.

Ardından Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 24'e yükseltmesiyle birlikte kur kademeli olarak gerilemiş ve dolar kuru 5.20-5.50 bandına oturmuştu.

Ucuz şehirler Hindistan'da

Üç kent, 30 yıldır yapılan araştırmada ilk kez birinciliği paylaşırken, en pahalı şehirler listesinde Paris, Hong Kong ve Singapur'dan sonra sırasıyla Zürih (İsviçre), Cenevre (İsviçre), Osaka (Japonya), Seul (Güney Kore), Kopenhag (Danimarka), New York (ABD), Tel Aviv (İsrail) ve Los Angeles (ABD) yer aldı. Listeye Avrupa'dan dört kentin girmesi dikkati çekti.

Economist Intelligence Unit'e göre, en ucuz şehirler de sırasıyla Karacas (Venezuela), Şam (Suriye), Taşkent (Özbekistan), Almatı (Kazakistan), Bangalore (Hindistan), Karaçi (Pakistan), Lagos (Nijerya), Buenos Aires (Arjantin), Çennai (Hindistan) ve Yeni Delhi (Hindistan) oldu.

Hangi şehirde ne kaç para?

Buna göre bir kilo ekmeğin fiyatı Paris'te 5.66, Seul'de 15.59 dolar. Bir kilo ekmek Venezuela'nın başkenti Karacas'ta 77, Şam'da ise 60 cent. Türkiye'de ise yaklaşık 1 dolar. Singapur'da ortalama bir takım elbise 1161, Seul'de ise 2074 dolar.

En ucuz kentler arasında yer alan Karacas'ta ise elbisenin ortalama fiyatı 469, Hindistan'ın Bangalore kentinde ise 139 dolar. Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da kadın kuaföründe saç kestirmenin maliyeti 176 dolar, New York'ta ise 210 dolar. Karacas'ta ortalama fiyat 1.77, Şam'da 7.77 dolar, İstanbul'da ise 4 dolar.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1491502 µs