Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

İBB Adayı Kotil : İstanbul'un Su Problemi Bitecek

27 Şubat 2019 14:24 tsi
İBB Adayı Kotil : İstanbul'un Su Problemi Bitecek Kotil "Bu tesiste ters ozmos sistemi ile 1 milimetrenin on binde birinden daha dar aralıktan suyu geçirerek tuzdan arındırıyoruz. Buraya kuracağımız tesis ile İstanbul'un su ihtiyacını çözeceğiz" dedi."

İstanbul’un sorunlarını çözüme kavuşturacak projelerini, hayata geçireceği alanlarda basın mensuplarına tek tek anlatan BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, Karaburun’da inşa edecekleri arıtma tesisiyle kentin su sorununu temelli çözeceklerini ifade etti

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, projelerini yerinde anlatmaya devam ediyor. İstanbul Karaburun'a giden Kotil, İstanbul için içme suyu projesini anlattı.

Kotil, "Biliyorsunuz ki; İstanbul'un su problemini kalıcı olarak çözmek için bir projemiz var. Karaburun'da tuzlu suyu içilebilir su haline getiren bir tesis kuracağız. Bu tesiste ters ozmos sistemi ile 1 milimetrenin on binde birinden daha dar aralıktan suyu geçirerek tuzdan arındırıyoruz. Buraya kuracağımız tesis ile İstanbul'un su ihtiyacını çözeceğiz" dedi.

'Azıcık bütçeyle kalıcı çözüm'

"İhtiyaç duyduğumuz yatırım miktarı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir yıllık bütçesinin sadece yüzde 5'i kadardır" diyen BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, " İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yıllık bütçesinin yüzde 5'i kadar bir bütçe ile İstanbul'un su sorununu sürekli olarak çözebilme imkânına sahibiz. Peki, işletim maliyeti nedir? İstanbul için kullanacak olduğumuz bu yatırımda gerekli olan elektrik için 1500 megavatlık kurulu güce ihtiyacımız var. Daha önce anlattığımız üzere İstanbul Boğazı'nda elektrik üreteceğiz. Ürettiğimiz elektrik bize 5 bin megavatlık kurulu güç veriyor. Yani burada ihtiyaç duyduğumuz elektriğin biz 3.5 katını zaten boğazdan üretiyoruz. Aynı zamanda Terkos Gölü çevresinde rüzgâr gülleri ve güneş panellerinden elektrik üreteceğiz" ifadelerini kullandı.

Karadeniz'den içme suyu

"Peki, niye Karadeniz'den su getirmeye ihtiyaç duyuyoruz" sorusunu da soran Selim Kotil şu ifadeleri kullandı: "Neden Karadeniz'in suyunu arıtarak şebekeye vermek istiyoruz? Çünkü İstanbul'da 4 yılda bir kuraklık oluyor. Kuraklık olduğunda Düzce'den gelen Melen Çayı da kuruyor. Kuruduğu için Melen Çayı'nın İstanbul'un su problemine cevap vermesi mümkün değil. Neden bunu Karaburun'da yapıyoruz? Çünkü burada biyolojik arıtma tesisi var. Buradan elde ettiğimiz suyu hemen kısa bir mesafeden sonra ana şebekeye bağlayacağız. Böylelikle ucuz bir yatırımla İstanbul'un su sorununu temelli çözüyoruz."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1379640 µs