Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Türkiye'ye 'marjinal' suçlaması

27 Şubat 2019 14:12 tsi
Türkiye'ye 'marjinal' suçlaması ABD'de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda gerçekleşen bir toplantıda gündem yine Rusya'dan S-400 alacak olan Türkiye idi. Burada konuşmasında NATO eski Genel Sekreteri Rasmussen, "Türkiye, Rusya'dan S-400 alırsa marjinalize olur" dedi

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'unda düzenlenen "Dünyada Otoriterliğin Yaygınlaşmasının Ulusal Güvenlik Açısından Sonuçları" adlı oturumda Türkiye de gündeme geldi.

Oturumda konuşan NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright Türkiye'deki siyasi gelişmelerden ve Rusya ile ilişkilerden endişe duyduklarını ancak Ankara ile diyaloğun kesilmemesi gerektiğini savundu.

Toplantıda Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze sistemleriyle ilgili kaygısını ifade eden NATO eski Genel Sekreteri Rasmussen, "Bu sistem (S-400) NATO sistemiyle uyumlu değil. Türkiye bu sistemi alırsa bunu NATO sisteminden ayırmak zorunda kalacak. Bu da Türkiye'nin marjinalize olması demek" diye konuştu.

Ankara ile diyaloğun güçlendirilmesi gerektiği mesajını veren Rasmussen "Reform ve Batı odaklı bir Türkiye'ye ihtiyacımız var" dedi. Aynı toplantıda konuşan ABD Dışişleri eski Bakanı Madeleine Albright da Türkiye'nin Rusya ile ilişkileri ve NATO içindeki yeri konusunda benzer mesajlar verdi.

Amerika'nın her konuda görüş birliği içinde olmadığı müttefikleriyle diyaloğu devam ettirmesi, ilişkileri kesmemesi ve birlikte çalışabilecek alanların tespit edilmesi gerektiği konusunda genel bir mesaj veren Albright Türkiye özelinde "NATO'dan dışlamak istemiyoruz. Diyaloğu devam ettirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Erdoğan ve Putin'e eleştiri

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'undaki konuşmacılardan biri olan Center for a New American Security adlı düşünce kuruluşunun Transatlantik Güvenlik Programı'ndan Andrea Kendall Taylor ise Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı otoriter olmakla itham etti.

ABD'yi otokratik ülkelere baskı kurmaya çağıran Taylor, "Eğer demokrasiler otokrasiye karşılık vermezlerse, otokrasi norm haline gelebilir" uyarısında bulundu.

HABER MERKEZİ

Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1415112 µs