Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

BTP ADAYI Hüseyin TURHAN : Turizm ile Üsküdar'ı ayağa kaldıracağız

25 Şubat 2019 16:54 tsi
BTP ADAYI Hüseyin TURHAN : Turizm ile Üsküdar'ı ayağa kaldıracağız Ayaklarının altında büyük bir tarih yatıyor ve bu durumu kanalizasyon kazılarında öğreniyorlar. Bize İSKİ mi haber verecek tarihi eserleri. Bu belediye için büyük bir ayıp. Biz yetiştirdiğimiz gençler ile tarihi eserlerimizi ortaya çıkaracağız

Üsküdar BTP Belediye Başkan Adayı  Hüseyin Turhan Üsküdar'ı turizm projeleri ile ayağa kaldıracağını söyledi.

BTP Üsküdar adayı Hüseyin Turhan  devam eden konuşmasında şunları dile getirdi;

Üsküdar tarihe şahitlik etmiş bir ilçedir. Hem tarihi açıdan hem de doğal güzelliği açısından hiçbir yer ile kıyas edilemez. 7 düvelin sahip olmak istediği boğaz Üsküdar’dan seyredilmektedir. Turistik açıdan Üsküdar eşsiz bir bölgedir. Fakat yıllardır Üsküdar’ ı dünyaya tanıtamadık. 

Üsküdar'a Yılda Kaç Turist Geliyor?

2018 yılında Türkiye'ye gelen 35 milyon turistin 11 milyon'u İstanbul ilimize gelmiştir. İstanbul' a gelen turistlerin kaçı Üsküdar'ı gezdi, Üsküdar'da konakladı, Üsküdar' da alış veriş yaptı? Mevcut belediyemizin bundan haberi var mı? Üsküdar'da attığınız her adımda tarihe şahitlik ediyorsunuz. Marmaray kazı çalışmalarında Üsküdar Meydanının altında tarihi antik bir kent bulundu. Ne oldu bu antik kente şimdi nerede?

En son İSKİ' nin, atık su ve yağmur suyu kanallarının yenileme çalışmaları sırasında asfaltın altından tarihi kalıntılar çıktı. Üsküdarımızın her bölgesinde bu tür tarihi kalıntılara rastlamak mümkün.

İstanbul’ a gelen turistler genelde karşı taraf değimiz sur içini gezerler. Ayasofya Sultanahmet Beyazıt gibi yerler turistlerin uğrak yerleridir. İstanbul’a gezmeye gelen milyonlarca turist Üsküdar’a karşıdan bakar ve Üsküdar’ı görmeden ülkelerine geri döner. Çünkü Üsküdar’ı kimse onlara hakkı ile anlatmaz. Biz Üsküdar belediyesi olarak Üsküdar İlçemizi tüm dünyaya  tanıtacağız. Yaklaşık 15 yıldır Üsküdar'ı yöneten AKP Belediyesi Turizm konusunda da sınıfta kalmıştır.

Yaptıklarına Kediler Biler Güler

Düzenledikleri şenlikler ile turizmi canlandırmaktan bahsediyorlar. Bende onlara gülüyorum. Sen yatırım yapmak isteyen firmaları Üsküdar'a sokma, sadece yandaşların ile iş birliği yap, girmek isteyenlerden de ruhsat parası adı altında haraçlar iste, tarihi eserlerin üstünü asfalt ile kapla yok et, esnafı yatırımcıyı teşvik etme, sonrada Üsküdar'ı turizm olarak kalkındıracağız de. Buna kediler bile güler.

Tanıtım Ve Pazarlama En Önemli Konumuz

15 yıldır Üsküdar'ı  yönetiyorsunuz turizm adına ne yaptınız? Göstermelik çalışmalardan başka bir faaliyetiniz yok. Gidin çarşıları otelleri kafeleri restaurantları gezin, sahiplerine sorun, yılda kaç turist ağırlıyorlar? Kaç turist Üsküdar'a Üsküdar halkının işletmelerine döviz bırakıyor? Acaba mevcut belediyemiz bunları halka soruyor mu?

Tanıtım ve pazarlama en önemli konumuz.Turizmi canlandırmanın yolu tanıtım ve pazarlamadan geçer. Tabi tanıtım ve pazarlamayı iyi yapabilmek için, tanımak lazım bilmek lazım. Belediyemiz Üsküdar'ı tanımadığından doğal olarak tanıtmayı da bilmiyor.

Tarihi Eserlerin Üzerine Beton Dökülüyor

Üsküdar’da Marmaray arkeolojik kazılarında, daha önce bilinmeyen Roma ya da Erken Bizans dönemi limanına ait olabileceği tahmin edilen buluntular ortaya çıkarıldı. Yani ayağımızın altında antik bir liman vardı ve biz bunu yeni öğrendik. Bunun gibi bir çok tarihi eserin Üsküdar' da olabileceğini biliyoruz. Bunları üniversitelerimizden destek alarak bulacağız. Ve müzeye çevireceğiz. Bu çalışmalarda Üsküdar halkını istihdam edeceğiz. Bu vesile ile turizme katkı sağlayacağız. Üsküdar'da tarihe dayalı her yeri hem Üsküdar halkına hemde tüm dünyaya tanıtacağız. Üsküdar herkesin gezip görmek istediği bir yer olacak. Hem devletimiz hem halkımız kazanacak.

Ayaklarının altında büyük bir tarih yatıyor ve bu durumu kanalizasyon kazılarında öğreniyorlar. Belediyemiz tarihi eserlerimizi araştırmak ile görevli bir birim kurmuş mu? Kurmuş ise bu arkadaşlar ne iş yapıyorlar? Bize İSKİ mi haber verecek tarihi eserleri. Bu belediye için büyük bir ayıp.

 

Tarihi Eserlerimizi Araştırma Ekibi Kuracağız

Biz öncelikle Üsküdar'ı tanıyan bilen insanlarla iş birliği yapacağız. Tarihi eserleri araştırmak için bir ekip kuracağız. Bu ekibimize her türü finansal desteği vereceğiz. Gelişen teknolojiyi kullanarak Üsküdar'ın her sokağını inceleyeceğiz. Göreceksiniz bu çalışmalardan sonra bambaşka bir Üsküdar ile karşılaşacağız.

Özellikle teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak tarihi eserleri bulup,restorasyon çalışmalarımda tüm teknikleri kullanacağız.

Adamlar gördükleri tarihi eserlerin üstlerini asfalt ile beton ile kapatıyorlar. Bu durum Avrupa da olsa olağan üstü hal ilan edilir ve tüm altyapı üst yapı çalışmaları durdurulurdu. Ama bizde, beton ve asfalt daha kıymetli. Çok yazık.

Üsküdar'da tarihi bilen,  tarihi eseri bilen gençler yetiştireceğiz. Göreceksiniz  gençlerimiz çok büyük işler başaracaklar.

Turizm ile Üsküdar'ı ayağa kaldıracağız  

Biz hiçbir turizm firmasını ayırt etmeden ,yandaş, yoldaş, kardaş, demeden hakkaniyete uygun şekilde karşılayacağız. Yeter ki firmalarımız öncelikle doğaya zara vermeden turizme katkı sağlayacak projeler ile gelsinler. Ve firmalarımıza her türlü kolaylığı yapacağız. Onların tesislerini işletmelerini bizzat biz tanıtacağız.

Turizm  firmalarımız ile ortak çalışmalar yaparak Üsküdarımızı tanıtacak reklam filmleri hazırlayacağız. Kuracağımız bir sistem ile Üsküdar sınırlarında bulunan  oteller, restaurantlar, kafeler, çarşılar, pazarlar, gibi birçok işletmeyi bir araya getireceğiz. Belediye bünyesinde yapacağımız paket programlar ile tüm dünyadan bir çok insanın tatil tercihini Üsküdar yapacağız.

Turistik Çarşılar Kuracağız

Gelen turistler Üsküdar’da konaklayacak, Üsküdar’ da gezecek, Üsküdar da alışveriş yapacak, Üsküdar da yiyecek ve içecek. Turistik çarşılar kurarak bu çarşıların dükkanlarını Üsküdar halkına teslim edeceğiz, daha önce bahsettiğimiz mahalle işletmelerinde üretilen birçok ürün bu çarşılarda turistlere satılacak.

El işlemeleri, hediyelik eşyalar, kilimler, halılar, vazolar, kartlar, kolyeler, bilezikler, Üsküdar'ı temsil eden bir çok ürün bu çarşılarda turistlere satılacak. Hem Üsküdar halkı kazanacak hemde ülkemiz kazanacak.

Düşünsenize Üsküdar' ın tarihi o kadar eski ki ta milattan önce binli yıllara dayanıyor. Ve biz bu ilçeyi dünyaya pazarlayamıyoruz. Adam Paris' te demirleri birleştirerek  bir kule yapmış ve tüm dünya o demir yığınını görmeye gidiyor. Yahu Üsküdar'da kız kulesi var, camiler tekkeler, kervansaraylar, hamamlar, çamlıca tepesi , saraylar, paşa konakları, korular, antik limanlar var. Boğaz köprüsü var. Ve biz bu kadar eşsiz eserleri dünya ya tanıyamıyoruz. Çok yazık değil mi?

Sadece turizm ile Üsküdar' ı ayağa kaldıracağız. Üsküdar halkı bize güvensin. 15 yıldır kendilerinden ve yandaşlarından başka kimseyi düşünmeyen yönetimlere artık oy vermeyin. Üsküdar'ın kaderi yoksulluk, mutsuzluk değil. Üsküdar'ın güzelliği gibi milletimizin de hayatı güzel olsun diye yola çıktık.Halkımızın desteğini bekliyoruz.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1411221 µs