Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Selim Kotil ‘İstanbul’un trafik sorununu çözeriz’

23 Şubat 2019 14:57 tsi
Selim Kotil ‘İstanbul’un trafik sorununu çözeriz’ İstanbul’daki trafik sorununu çözecek projeleri olduğunu açıklayan İBB Başkan Adayı Selim Kotil, “Tokyo'da, Honkong'da olan son teknoloji ürünü hızlı trenleri İstanbul’da da hizmete sokacağız” dedi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, katıldığı bir TV programında İstanbul'un trafik sorununa dikkat çekti.

İstanbul trafiğini alt üst eden protokol geçişlerine dikkat çeken Kotil, "Binali Bey'e, 'İstanbul'un trafik problemi var mı' diye sordular, 'yok' dedi. Neden yok diyor? Bugün yine gördüm; adamlar araçların üzerine çakarları atıyor yandan geçiyorlar. Onlar oradan geçiyor, bu tarafta ise millet bekliyor. Onlar efendi de vatandaşlar köle mi? Onlar eskidendi, yok öyle. Burası Mustafa Kemal'in Türkiye'si. Herkes eşit haklara sahip. Orayı ancak ambülâns kullanır, ameliyata yetişmek zorunda olan cerrah kullanır. Senin ne üstünlüğün var? Eğer sen trafik sorununu çözdüysen sen de paşa gibi gidersin trafikten, yok eğer çözmesiysen benim gibi çekersin" ifadelerini kullandı.

'Hayvanlar bile böyle doldurulmaz'

İstanbul'un toplu taşıma sisteminde de büyük sıkıntılar olduğunu ifade eden Selim Kotil, "Saat 17.30'da metrobüsün Cevizlibağ durağına gidin. İnsanları tıkıyorlar içeriye. İnanın hayvanları öyle tıksan hayvan dernekleri ayağa kalkar. Senin İstanbulluya layık gördüğün bu mu" şeklinde konuştu.

Hızlı trenler neden yavaş?

BTP İstanbul adayı Selim Kotil programda trafik sorununun çözümünü de anlattı. "İstanbul'un nüfusu belli. Bu kadar büyük bir kütleyi sen ufak arabalarla, otobüslerle taşıyamazsın" diyen Kotil şöyle devam etti: "Raylı sistemin dışında hiçbir çözümün olamaz. Ama hangi raylı sistem. Japonya'da bir arkadaşım var. Evi ile işi arası 250 km. Her gün gidip geliyor, 35 dakika. Orada hızlı tren var. Biz de neler var; YHT (Yüksek Hızlı Tren) var. Eski trenleri alıp boyuyorlar üzerine YHT yazıp sürüyorlar. Binali Bey'in torunu bile 'dede bu hızlı tren neden yavaş' dedi. Çocuk haklı. Bunu biz yapacağız. Şimdi '240 km sürat yapıyor' diyorlar. Yok, öyle bir şey. Ankara-İstanbul arası bir sürü viraj var. Pamukova'da tren devrildi, insanlar öldü. Suçu makiniste attılar. Yanlış. Sen bu trene bu kadar sürat basarsan merkezkaç kuvveti seni alır atar. Tokyo'da, Honkong'da, Fransa'da, Almanya'da olan son teknolojiye sahip hızlı trenler bizim dönemimizde İstanbul'da da olacak. Bu projeyi ilk olarak Pendik-Silivri arasında hayata geçireceğiz."

"E-5 karayolunun altı park olacak"

Konuşmasında, "Sen şimdi insanları toplu taşımaya bağlıyorsun. Gayen ne?" sorusunu soran BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil şu ifadeleri kullandı: "Şehrin merkezine insanlar özel araçlarıyla girmesin. Toplu taşımanın mantığı budur. Araçlarını bir yerde bıraksınlar, sisteme katılsınlar. İşlerini görüp tekrar gelsinler, binsin ve gitsinler. Peki, bu insanlar arabalarını nereye park edecek? İstanbul'da otopark yetersiz. Avrupa'da nasıl? 3 bin araçlık otoparklar var. Adam geliyor, arabayı park ediyor, çıkıyor yukarıya toplu taşımaya dahil oluyor, işini hallediyor, geri dönüyor. Bu mantık olmadan sorunu çözemezsiniz. Peki, park sorununu nasıl çözeceğiz? E-5 karayolunun altı park olacak."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1170544 µs