Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD'den bir şok daha! 'Güvenli bölge' Türkiye'ye yasak

23 Şubat 2019 14:54 tsi
ABD'den bir şok daha! 'Güvenli bölge' Türkiye'ye yasak ABD'nin NATO müttefiklerinden oluşan uluslararası güçlerle Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye'nin sınırı boyunca güvenli bir bölge kuracağı açıklandı. Fakat Türk askerlerinin güvenli bölgeye girmeyeceği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump Aralık ayında DEAŞ'ın Suriye'de yenilgiye uğratıldığını ve iki bin Amerikan askerinin Suriye'den çekileceğini söylemişti.

Ancak daha sonra ABD yönetimi, Suriye'deki PKK bağlantılı terörist müttefiki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) tepkisiyle yan çizmeye başladı. Son yapılan açıklamalarla ABD'nin bölgedeki planları netleşiyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, güvenli bölge oluşturmak için uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacaklarını duyurdu.

Sözcü, "ABD, uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye'nin kuzeydoğusunda birkaç yüz asker bırakacak. Ayrıca ABD Suriye'nin güneyindeki El Tanif garnizonundaki varlığını da sürdürecek" dedi.

Binbaşı Robertson, "Bu çok uluslu gözlem gücü ABD güçleriyle bölgede istikrarı sağlayacak ve DEAŞ'ın geri gelmesini engelleyecek, öncelikli olarak NATO müttefiklerinden oluşacaktır" diye konuştu.

Az sayıdaki bu askerlerin dışında Suriye'deki diğer askerlerin çekileceğini belirten Robertson, ABD öncülüğündeki bu koalisyona katılacak ülkeler konusunda ise bilgi vermekten kaçındı.

'Bu bir güvenli bölgedir' 

Bir gazetecinin yönelttiği "Bu bir güvenli bölge midir" sorusuna "Terminoloji olarak güvenli bölgedir" yanıtını veren Pentagon Sözcüsü Robertson, "Güvenli bölge Türkiye'nin sınırı boyunca kuzeydoğu Suriye'de olacak. Suriye'de kalacak askerlerimiz de oradaki güvenlik ve istikrarı sağlayacaklar" ifadelerini kullandı.

Söz konusu güvenli bölgede ABD askerlerinin devriye gezeceğini de ifade eden Robertson, Amerikan askerlerinin Münbiç'ten çekilip çekilmeyeceğine ve Türkiye sınırındaki gözlem noktalarına ilişkin sorulara ise yanıt vermedi.

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen ABD'li bir başka yetkili ise ABD'nin uluslararası güçlerle Suriye'nin kuzeydoğusunda inşa edeceği güvenli bölgeye ilişkin olarak, "Türk ve SDG güçleri bu bölgeye girmeyecek" şeklinde konuştu.

400 ABD askeri Suriye'de kalıyor

Amerikan Washington Post gazetesi de Trump yönetiminin 200 kadarı Suriye'nin kuzeydoğusunda, 200 kadarı da Suriye'nin Ürdün sınırı yakınındaki El Tanf Üssü'nde olmak üzere yaklaşık 400 askerini bir süre daha Suriye'de bırakacağını duyurdu.

El Tanf Üssü Suriye'nin Irak sınırının DEAŞ militanlarının kontrolü altında olduğu dönemde kurulmuştu. Militanlar bu bölgeden püskürtüldüğünden bu yana El Tanf, Amerika'nın bölgede İran'ın askeri varlığını çevreleme stratejisinin bir parçası olma rolünü üstlendi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump da Suriye'de "küçük bir" ABD birliğinin kalmasını olumlu bulduğunu belirterek, "Çok fazla insan bu fikri benimsiyor, fikirlere açığım" dedi.

Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin gazetecilerin bir sorusu üzerine Trump, "NATO veya kim olursa artık diğer birliklerle beraber biz de küçük bir birlik bırakabiliriz, böylece DEAŞ tekrar başlamaz.

Bu fikre olumlu yaklaşıyorum, çok küçük bir birlik, orada halihazırda bulunan gücümüze göre çok küçük olacak bu. Çok fazla insan bu fikri benimsiyor" ifadelerini kullandı.

YPG'yi Türkiye'den korumak için...

ABD'li yetkililere göre bölgede bulundurulacak NATO müttefiklerinden oluşacak, 200'ü ABD askeri, yaklaşık bin 500 kişilik askeri güç, SDG ve terör örgütü olarak nitelediği YPG unsurlarıyla kendisine yönelik tehditlerden endişe duyan Türkiye arasında çatışma yaşanmamasını sağlayacak.

Ana omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, karardan ziyadesiyle memnun olmuş görünüyor.

SDG, Amerika'nın bölgeden tamamen çekilmesinin bir güvenlik boşluğuna sebep olacağını ve bunun da Türkiye'ye uzun süredir dile getirdiği operasyonu başlatma imkanı verecek olmasından endişe ediyordu.

Bu kararla ABD'nin SDG'den kolay kolay vazgeçmeyeceği ortaya konmuş oldu. Daha önce Başkan Trump'ın Suriye'den tamamen çekilme kararını sert bir şekilde eleştiren ve geçtiğimiz ay Türkiye'de de temaslarda bulunan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da Beyaz Saray'ın Suriye'de 400 asker bırakma kararını olumlu karşıladı.

Graham, kararın Suriye'de elde edilen kazanımların kaybedilmemesini, DEAŞ'ın geri gelmemesini, İran'ın olası bir boşluığu doldurmak için harekete geçmemesini ve son olarak da SDG'ye bağlı güçlerle Türkiye arasında bir çatışma olmamasını sağlayacağını söyledi.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1592993 µs