Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Selim Kotil : İstanbul’da domates 1 TL olacak

21 Şubat 2019 17:06 tsi
Selim Kotil : İstanbul’da domates 1 TL olacak Antalya'da yapılan seracılığın aynısını burada yapmış oluruz ki İstanbul'un bütün domatesini, patlıcanını, biberini vs. hepsini bu bölgede yetiştirebiliriz.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, güneş panellerinden elektrik üretme ve bu elektrikle seracılığı teşvik etme projesini anlattı.

 Büyükçekmece Gölü'nün kıyısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kotil, "Ekranlarda anlatmış olduğumuz bir projenin uygulamasının nasıl olacağını göstermek için bugün burada bulunuyorum. Burada inanılmaz büyük bir geniş alan var. Suyun kenarında koruma havzasında olan bu boş alanlara güneş panelleri yerleştireceğiz. Göllerimiz ve İstanbul su havzaları çiçek açacak. Güneş tarlalarına dönüşecekler. Gölün etrafını hem koruma alanı içerisine alacağız, yani gölün etrafında kaçak bir yapılaşmanın oluşmasına engel olacağız. Hem suyumuzu koruyacağız, hem de elektrik üreteceğiz. Elde etmiş olduğumuz elektrikle de seracılığın ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacağız" dedi.

'Seracılığı teşvik edeceğiz'

Büyükçekmece Gölü'nün çevresine kuracakları güneş panelleriyle Çatalca ve Silivri'de seracılığı teşvik edeceklerini söyleyen BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil şunları söyledi: "Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece'nin bu taraflarında inanılmaz verimli araziler var. Bugün Antalya'da seracılık yapılan alan yaklaşık 250 bin dönüm civarında. Bu rakam Çatalca ve Silivri toplam alanının sadece onda biri kadar. Yani biz bu bölgede bu boş arazilerin onda birince seracılık yapsak Antalya'da yapılan seracılığın aynısını burada yapmış oluruz ki İstanbul'un bütün domatesini, patlıcanını, biberini vs. hepsini bu bölgede yetiştirebiliriz."

İstanbul'da domates 1 TL olacak

"Seracılıkta en önemli mesele iklimlendirmedir" diyen Selim Kotil çarpıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Modern seracılıkta sebzelerin istediği, yetişebileceği sıcaklığın elde edilmesi lazım. Hollanda, Trakya'dan çok daha soğuk bir yer olmasına rağmen dünyada seracılıkta lider konumda. Biz de Hollanda'nın yaptığını burada yapacağız. Nasıl yapacağız? Güneş panelleri ile elektriği üreteceğiz. Burada bulunan üreticilerimize diyeceğiz ki; 'Biz sana belediye olarak üretmiş olduğumuz elektriğini bedava vereceğiz, sen de burada domates, patlıcan üret. O zaman domates fiyatı 1 liranın altına düşer. Kışın taze sebze ve meyve yeme imkânı elde etmiş olur İstanbullu. Aksi takdirde gelip bugün sebze fiyatlarındaki pahalılığın suçunu halciye ve marketçiye yüklemek, onları gıda teröristi göstermek çok yanlış olur."

'Asıl sorun yüksek maliyet'

Pahalılığın sebebinin girdi maliyetlerinin yüksek olması olduğuna dikkatleri çeken BTP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selim Kotil, "Hastalığı teşhis etmemiz lazım. Bugün ürünlerin pahalı olmasının sebebi yüksek maliyettir. Bugün Antalya'dan buraya ürün gelirken nakliyeden dolayı ciddi bir maliyet biniyor. Devletin aldığı vergiden dolayı üzerine ciddi bir pahalılık biniyor. Üretim maliyetlerinden dolayı ciddi bir pahalılık biniyor. Bütün bunların sonucunda vatandaş ürünü pahalıya yiyor. Bunu ucuzlatmanın yolu; önce enerjiyi elde edeceğiz. Arkasından geleceğiz Çatalca'da, Silivri'de seracılık yaptırtacağız"şeklinde konuştu.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1169509 µs