Piyasalar

23 Nisan 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Trump bizi mahvedecekmiş

18 Ocak 2019 13:16 tsi
Trump bizi mahvedecekmiş Hiçbir şey olmamış gibi "Biz stratejik ortağız" şirinliğine yatmak, "Sorun yok, her şeyi hallettik, anlayış birliğine vardık" demek, başımıza gelecek daha büyük felaketleri görmezden gelmek demektir.

ABD Başkanı Trump'un Türkiye'ye yönelik tehdidi yenilir, yutulur değil. Trump "Kürtlere zarar verirseniz sizi mahvederiz" diyerek Türkiye'nin bugüne kadar şahit olmadığı türden bir tehdide maruz kaldı.

Türkiye her ne kadar, "Biz stratejik ortağız, aramızdaki sorunlar sosyal medyada tartışılmaz" diyorsa da ok yaydan fırladı artık. Demek ki, Amerika Türkiye'yi tehdit ederken, diplomatik bir yoldan, sözlü olarak tehdit etme gereği durmuyor ve sosyal medya üzerinden hakaret ve tehdit ediyorsa bu yeni yöntemi ayrıca masaya yatırmak lazım.

Ne demektir "sizi mahvederiz."

Ne demektir?

Bir kişi bu külhanbeyliği, bu kabadayılığı ancak düşmanına karşı sergiler. 

"Mahvederiz" dili düşmanca bir dildir ve ancak düşmanların ağzından çıkar.

Hiçbir şey olmamış gibi "Biz stratejik ortağız" şirinliğine yatmak, "Sorun yok, her şeyi hallettik, anlayış birliğine vardık" demek, başımıza gelecek daha büyük felaketleri görmezden gelmek demektir. 

Bu tehdit gösteriyor ki, Türkiye bugüne kadar teröre karşı verdiği mücadeleyi, terörist unsurların ülke güvenliğine ve bekasına verdiği zararı "stratejik müttefikine!" zerre kadar anlatamadı.

Şu kaderin cilvesine balın; Biz Suriye'ye niye girdik? Suriye'nin içişlerine neden müdahil olduk? Aramızda hiçbir sorunun olmadığı Esad'la niye düşman olduk?

Cevabı belli: Amerika'nın zoruyla, yönlendirmesiyle, baskısıyla.

Bizi bu batağa sokanlar, koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti yerine, illegal bir çeteyi tercih ediyorlar ve hiç utanmadan "sizi mahvederiz" diye parmak sallayabiliyorlar.

Türkiye'de en küçük muhalif söyleme karşı, muhatap kim olursa olsun -sanatçı olsun, gazeteci olsun, siyasetçi olsun- en ağır hakaretlerle tepki gösterenler "Sizi mahvederiz" küstahlığına karşı derin bir sessizlik içindeler.

Bu sessizliğin tek bir izahı vardır ki o da "Türk ekonomisinin mahvedilme pozisyonuna çok müsait bir yapı arz etmesi."

Ya da şöyle soralım: "Amerika ile aramızdaki yeni bir "cedelleşmenin ekonomik mahvı" tetikleyeceğine dair endişe mi duyuyorlar?

Böyle bir düşünce varsa zaten bu düşüncenin bizatihi kendisi  "mahvolduk" anlamına gelir.

Trump'ın,  kanlı bıçaklı olduğu İran'a, Kuzey Kore'ye karşı bile böyle bir üslup kullanmamışken sözümona stratejik müttefik olduğu Türkiye'ye karşı bu üslubu kullanmasının sebebi ne?

Bu, Amerika'nın Türkiye'yi hiç umursamadığı, çantada keklik gördüğü, her türlü hakarete rağmen "aman efendim, tamam efendim" diye el pençe divan duracağını çok iyi bilmesinden kaynaklanıyor.

Görünen o ki, Fırat'ın doğusuna yapılacak bir operasyonda karşımızda YPG değil Amerika olacak.

Görünen o ki, Amerika, Türkiye'nin değil YPG'nin stratejik müttefikidir.

Görünen o ki, Amerika, Türkiye'nin Suriye'de kendilerinin izni olmadan her hangi bir faaliyette bulunmasına izin vermeyecektir. 

Ve "mahvetme" planı yapmaktadır.


Bu kabadayı diline, bu ahlaksız üsluba, bu düşman tavra gereken sertlikte cevap vermezsek, aynı sertlikte politika geliştirmezsek Suriye bataklığı bizim için asıl bundan sonra daha vahim boyutta "gerçek bataklık" olmaya başlayacak demektir.

 

Muharrem BAYRAKTAR - Yeni Mesaj Gazetesi 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1493870 µs