Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

HAFIZ BAŞKAN CAMİYİ YIKTI

4 Ekim 2018 18:19 tsi
HAFIZ BAŞKAN CAMİYİ YIKTI Üsküdar Belediye Başkanı ve aynı zamanda Hafız olan Başkan Hilmi Türkmen 2014 yılında restore ettirdiği ve açılışını bizzat kendisi yaptığı Esentepe Camiyi yıktı.

HİLMİ TÜRKMEN AÇILIŞINI YAPMIŞ OLDUĞU CAMİİ’Yİ YIKTI

Üsküdar Belediyesi Başkanı Av. Hilmi Türkmen TOKİ, Pana Yapı ve Selimoğlu İnşaat ile Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında başlattığı proje, insanların var olan evlerinin yerine, güzel ve akıllı evler yapılacak ve buralarda yine sizler oturacaksınız demesiyle başladı.

Kentsel Dönüşüm Projesi Belediye ve Halk arasında anlaşma süresine girdi. Bu süreçte mahalle sakinleri ile Belediye arasında Hak ediş bedellerinde anlaşmazlıklar başladı. Mahalle sakinlerine çok komik ve gülünç rakamlar sunan Üsküdar Belediyesi insanların sert tepkisini aldı. Daha sonra Üsküdar Belediyesi Hilmi Türkmen tarafından hak edişte iyileştirme yapılacağını söylendi ve sözleşme hazırlandı. Sözde bu sözleşme mahalle sakinleri için oldukça karlı bir sözleşme idi. İşin aslı maalesef öyle değildi.

Bu muvafakatnameye göre bütün haklarını Üsküdar belediyesine teslim edeceğini ve hiçbir şekilde geriye dönük dava açamayacağını, evinin tam olarak yerinin belli bile olmadığı bir intihar sözleşmesiydi. Ellerinde hiçbir proje olmayan Üsküdar Belediyesi hayal satmaya devam ediyordu.

Ellerinde yaptıkları maketten başka hiçbir şey yoktu.

Bunlara rağmen Üsküdar Belediyesi’nin bu pişkinliği devam ediyordu. Üsküdar Belediyesi bu tavırları sonrasında mahalle sakinleri tarafından ciddi bir tepki ile karşılaştı.

Evlerinizden çıkmazsanız zorla çıkarırım, Elektriğinizi, Suyunuzu Keserim…

Bütün evlere tebligat göndermeye başladı. Bu tehditleri sonrasında bazı mahalle sakinleri korkudan imza attı. Geriye kalan %75’lik kesim kesinlikle imza atmamakta kararlıydı. Hayatlarından evlerinden memnun huzurlu ve mutluydu. Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen Büyük Çamlıca Camii inşaatının acil olarak bitmesi gerektiğini biliyor. Ancak bunun yanı sıra çevredeki evlerinde acil olarak yıkılması da gerekiyor. Emir büyük yerden!!!

Üsküdar belediyesi Halka karşı tüm güvenini kaybetti

Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen defalarca söz vermesine rağmen hiç birini tutmadı. Hep kendi istediği ve insanların taleplerini umursamayışı iyice güven kaybetmesine neden oldu. 

AÇILIŞINI YAPTIĞI CAMİYİ GECE YARISI YIKTI

2014 yılında restorasyonu Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in talebi üzerine yapılan ve kırmızı kurdele ile açılışını da bizzat kendisinin yaptığı Esentepe Camisini dün gece yarısı saat 04:20 sularında Üsküdar Zabıta, Çevik Kuvvet ve Tomalar eşliğinde ablukaya aldırdığı camiyi Halkın direnişine rağmen yıktı. Bu duruma tepkisini ortaya koyan Mahalle Halkı Polisler tarafından biber gazlarına, ses bombalarına, plastik mermilere ve tomaların tazyikli suyuna maruz kaldı. 

 

Bir yandan Mahalle Halkına orantısız şiddet uygulayan polisler, diğer yandan içinde Kur’an-ı Kerimlerin bulunduğu Esentepe Camiyi yıkan belediye ekipleri, ortalık savaş alanına döndü. 

İSRAİL ASKERLERİNİN FİLİSTİNE UYGULADIĞI GİBİ

CHP Millet Vekili Mahmut TANAL’ın da içinde bulunduğu mahalle halkına saldıran polisler için Sayın Vekil şunları söyledi:

‘’ İsrail Askerleri’nin Filistin de ki Müslüman mabetlerine uyguladığı saldırıyı andıran manzaraların aynısını yaşadık.’’

 Üsküdar halkı şokta sözde Müslüman olan AKP yönetimi insanların yaşadığı ve ibadet olarak kullandığı ve kilometrelerce uzakta olan insanların dahi gelip kaynak suyu temin ettiği bu muazzam camii, bu muazzam mabet acımasızca yıkıldı. Günlerdir Camii içinde Sabah namazına kadar kendi aralarında dönüşümlü nöbet tutuluyordu. Dün gece sabah namazına nöbet tutan cemaat apar topar camiden coplanarak çıkarıldı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen öncelikle polislerin saldırısından bir haberdar giriş yaptığı konuşmasından sonra Esentepe Camii’nin depreme dayanıklı olmadığını ima etti. 2014 yılında bizzat kendisinin isteği üzerine yenilenen ve restore edilen bu camii nasıl olurda şimdi dayanıksız oluyor.

Camii yıkımı için Belediye Ekipleri ve Polis Ekibi bir önce ki gün yıkım için tekrar gelmişti. Halkın tepkisi ile karşılaşan Zabıta ve Polis Ekipleri toplanan halka Camii’nin artık yıkılmayacağının sözünün vermişlerdi.

Kirazlıtepe Mahallesinde Karadenizli ve Güneydoğulu insanlar yıllardır iç içe yaşıyor. Manzarası ile harika bir yer olan bu mahalle Kentsel Dönüşüm adı altında yabancılara peşkeş mi çekildi? sorusunu her daim akıllara getiriyor.

MİLLETVEKİLLERİ MAHALLEYE AKIN ETTİ

Bu saldırıyı duyan milletvekilleri mahalleye geldi. Olayı duyar duymaz mahalleye gelen HDP Milletvekili Hüda Kaya ve CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise yaşananlara tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Av.Mahmut TANAL

‘’ Bu yıkım mesai saatleri içinde değildir. Bu sebep bile yıkımın ne kadar hukuksuz olduğunu gösteriyor. İsrail Askerleri’nin Filistin de ki Müslüman mabetlerine uyguladığı saldırıyı andıran manzaraların aynısını yaşadık.’’

Elinden yaralanan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal her şeye rağmen şahsi telefonu ile görüntü almaya devam etti.

İşte Halk arasından bazı konuşmalar:

Ayşe EPİK: ‘’Bizler bu adamları Müslüman diye biliyorduk meğer bunlar münafığın ta kendileri, bunların polisi de bunlar gibi zalim, Hilmi Türkmen yezid, polis ise yezid’in askerleri hiçbir fark yok.’’dedi.

Yahya Nail ÖZTEMUR: ‘’ Vallahi böyle bir Müslümanlık yok bunu kafir Müslüman yapmaz. 15 Temmuz akşamı bunlar için biz sokaklara döküldük bunları terörden biz kurtardık. Onlar ne yaptı bize terör muamelesi yaptı. Bizlere tekme tokat coplarla girdiler yetmedi, gaz attılar, ses bombası attılar, plastik mermi attılar, tomalarla su sıktılar yetmedi Allah’ın evini yıktılar. Allah’ta sizin evinizi yıksın. Bizim gücümüz yetmedi Allah’ım senin güzün yeter.’’ dedi. (Hüngür Hüngür Ağlıyor)

Ahmet BOZAN: ‘’Kardeşim 16 yıldır AKP hükümetine destek çıktım. Refah döneminden beri bu adamlara hizmet ettim. Bunlara her zaman sahip çıktım. Yıllarca bizlerin dinine baş örtüsüne takılan hükümetler geldi. Bizde bu adamları bu problemleri çözer bunların Allah korkusu var diye sahip çıktık. Yok yok bunlar hem Allahın dinine düşman hem de zalim.

Allah’ın evini yıkmak ne demek. Bu adamlar Kur’an-ı Kerimlerle dolu Camii’yi ağızlarının suyu akarak yıkarlar ama Besmele ile kilise açarlar. Allah bunları kahr etsin biz göremedik böyle olduklarını’’dedi.

Nergiz TEKİN: ‘’Babam camiye gitti namaz kılmaya, bir geldi ağlıyordu. Her yeri ıslanmış gözleri gaz bombasından yanıyor. Elinde bastonu var yaşlı, zalimler ona da vurmuşlar. Bu polisler bu zabıta bu hükümet Müslüman değil mi? Bunu İsrail askerinden başka kimse yapmaz. Babam yaşlı haliyle oturmuş ağlıyor içim parçalanıyor. Camiyi koruyamadık diyor Allah bize sormaz mı bunun hesabını diyor. Bunlar bu kadar zalim olamaz ya olmamalı.’’ (Nergiz abla’da ağlıyor elinde çocuğu ile) 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1183248 µs