Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

İsrail, bu kez Esad'ı tehdit etti

7 Mayıs 2018 17:51 tsi
İsrail, bu kez Esad'ı tehdit etti İran'a karşı savaş rüzgarları estiren İsrail, bu kez Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı ülkesinde İran'ın faaliyetlerine izin vermeye devam etmesi halinde öldürüp yönetimini devirmekle tehdit etti

İsrail'in güvenlik kabinesinde de yer alan Enerji, Su Kaynakları ve Altyapı Bakanı Yuval Steinitz, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad İranlıların ülkesi üzerinden faaliyette bulunmasına izin vermeye devam ederse, bu, onun ve rejiminin sonu olur"tehdidinde bulundu.

Steinitz, böyle bir yaklaşımın İsrail'in kuzey cephesinde savaşa girmesine yol açabileceği hatırlatması eşliğinde böyle bir savaş hazırlığı olup olmadığı sorusu üzerine 'mutlak hazırlık hali yok' dedi.

İsrail'in 2011'de Suriye'de vekalet savaşı çıktığından beri bu ülkeye sık sık hava saldırısı düzenlemesi, son dönemde Suriye'deki İran hedeflerini vurmaya başlaması ve başından beri Golan'daki cihatçıları desteklemesine rağmen Steinitz, ülkesinin Suriye'deki savaşa müdahil olmaktan kaçındığını savundu.

İsrail-Rusya ilişkileri önemli

Tehditlerine "Esad, İran'ın Suriye'yi bize karşı ön cephe üssüne çevirmesine, Suriye topraklarından bize saldırmasına izin verirse bunun sonunu getireceğini bilmeli'' izahatı getiren İsrailli bakana Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle 9 Mayıs'ta gerçekleştireceği Moskova ziyareti hatırlatıldı.

"Başbakanın gitmesi mükemmel bir şey. Kendisi Putin'le emsalsiz bir diyalog geliştirdi. Rusya birçok ortak çıkarımızın olduğu önemli bir süper güç" cevabını veren Steinitz, şöyle devam etti: "Bazen çıkar çatışması da oluyor. Ama genelde çıkarlarımız örtüşüyor. Ancak herkes anlamalı ki belli şeyler bizim için kırmızı çizgidir. Esad'ın hayatta kalmasını devam ettirmekle ilgilenenler, Esad'a İsrail'e İHA ve füze saldırılarını önlemesi gerektiğini söylemeli." Bununla İsrail'in Esad'a suikast düzenleyebileceğini mi kast ettiği sorusu üzerine Enerji Bakanı ''Başına gelebilecek felaketlerden kendisi sorumlu olur'' ifadesini kullandı.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1169209 µs