Piyasalar

23 Nisan 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Barış için... Putin ve Ruhani Ankara'da

5 Nisan 2018 11:01 tsi
Barış için... Putin ve Ruhani Ankara'da Suriye krizinde Cenevre görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine ilki 22 Kasım 2017'de Soçi'de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya lideri Putin ve İran lideri Ruhani'nin katılımıyla Ankara'da gerçekleşti.

Suriye krizinde Cenevre görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine ilki 22 Kasım 2017'de Soçi'de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Rusya lideri Putin ve İran lideri Ruhani'nin katılımıyla Ankara'da gerçekleşti. Zirve sonrasında yayınlanan deklarasyon Suriye'de barış umutlarını güçlendirdi.

Suriye'deki krize farklı açılardan baksalar da çatışmaların sona ermesi için Ocak 2017'den beri Astana Barış Süreci kapsamında ortaklaşa çalışan Türkiye, Rusya ve İran liderleri krize barış noktası koymak için Ankara'da buluştu.

Rusya, Türkiye ve İran'ın liderlerinin bir araya geldiği üçlü zirvenin ilki 22 Kasım 2017'de Soçi'de gerçekleştirilmişti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki zirve kapsamında liderler önce ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Basına kapalı yapılan ilk görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında, ikincisi ise Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ruhani arasında gerçekleşti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğindeki 'Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi' öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

Tel Fırat koalisyonu Tüm dünyada dikkatlerin Ankara'ya çevrilmesine neden olan kritik zirve sonunda yayımlanan ortak deklarasyonda şu vurgular yapıldı: "Liderler Suriye'deki ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir.

Liderler, terörle mücadele kisvesi altında Suriye'de yeni gerçeklikler yaratılması girişimlerini reddetmiştir." Cumhurbaşkanı Erdoğan, üçlü zirvenin akabinde düzenlenen basın toplantısında, uluslararası toplumu Suriye'deki sorunun siyasi çözüme kavuşturulması gayretlerine destek olmaya çağırdıklarını ifade ederek, şunları söyledi: "Yaşanan krizin ve çatışmaların kaybedeni Suriye halkıdır.

Kazananın kimler olduğunu ise hepimiz gayet iyi biliyoruz. Ne Suriye'nin, ne de bölgemizin geleceğinin üç beş terör örgütünün tasallutu altında kararmasına izin vermeyeceğiz. Suriye'de kaos çıkartılmak istenen yerlere önce DEAŞ'ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra onunla mücadele bahanesiyle YPG/PYD sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır.

Tel Fırat bölgesini, Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla çalışma yürütmeye hazırız.

Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG'nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta fayda görüyorum." Rusya Devlet Başkanı Putin de "Türkiye, Rusya ve İran'ın ortak kararı Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasından yanadır" şeklinde konuştu. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1266784 µs