Piyasalar

23 Nisan 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

S-400'de ikinci anlaşma yolda

15 Şubat 2018 09:36 tsi
S-400'de ikinci anlaşma yolda 2020 yılında ilk sevkiyatın tamamlanacağı S-400'lerde Türkiye ile Rusya'nın ikinci anlaşma için görüşmeler yaptıkları iddia edildi. İddiaya göre ikinci anlaşmada S-400 sisteminin kısmen Türkiye'de üretimi de söz konusu olabilir.

2020 yılında ilk sevkiyatın tamamlanacağı S-400'lerde Türkiye ile Rusya'nın ikinci anlaşma için görüşmeler yaptıkları iddia edildi. İddiaya göre ikinci anlaşmada S-400 sisteminin kısmen Türkiye'de üretimi de söz konusu olabilir

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşması ABD bve NATO çevrelerinde rahatsızlık yaratmış ve bu konuya ilişkin Türkiye'ye karşı açıklamalar yapılmıştı. Ancak ortaya atılan yeni bir iddia bu tartışmaları daha da körükleyecek gibi görünüyor. İddiaya göre;

Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi bataryaları teslimatını 2020 ortasında tamamlamasının ardından, iki ülke aynı savunma sistemi için ikinci bir anlaşma imzalamayı planlıyor. Rus medyasının, “Rusya’yla Türkiye ikinci bir S-400 anlaşması imzalamayı planlıyor” başlığıyla aktardığı haberde, “İsmi açıklanmayan fakat Rusya'nın savunma ve diplomasi çevrelerinden olduğu belirtilen bir kaynak, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemi bataryaları teslimatını 2020 ortasında tamamlamasının ardından, tarafların aynı savunma sistemi için ikinci bir anlaşma imzalamayı planladığını söyledi” ifadeleri kullanıldı.

Habere göre, 2020’de imzalanması planlanan bu yeni anlaşma için ikinci S-400 füzesi bataryalarının teslimatının da 2021’de tamamlanması tasarlanıyor.

Türkiye'de üretim de gündemde

S-400 füzelerinin ikinci partisinin teslimatına ilişkin yeni anlaşmanın içeriğinin birincisine benzeyeceğini söyleyen kaynak, yeni anlaşma doğrultusunda S-400 sisteminin üretiminin kısmen yerelleştirilmesinin de söz konusu olacağını belirtti.

Bunun, Türk şirketlerinin Rusya’nın vereceği lisans ile S-400 sisteminin bazı parçalarını üretebileceği anlamına geldiğini söyleyen kaynak, buna karşın Türk şirketlerine üretme izni verilecek parçaların “kritik önemde olmayacağını” da ekledi.

2019 mali yılı savunma bütçesi tasarısını açıklayan ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, PKK'nın Suriye kolu YPG için 550 milyon dolar yardım ayırmıştı. Türkiye'nin çok sert tepki gösterdiği bu yardımın ardından, Rusya ile ikinci bir S-400 anlaşması yapılacağının iddia edilmesi dikkat çekti.  

Üstelik bu iddia Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın başladığı gün ortaya atıldı. Aslında bu iddianın ortaya atılmasıyla Türkiye tarafından başta ABD olmak üzere Batılılara verilen mesaj net: PKK/YPG gibi terör örgütleriyle ortaklığa devam ederseniz, Rusya'yla ilişkilerimiz daha da güçlenecektir.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1273312 µs