Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Tillerson'dan Türkiye'ye laf YPG'ye silah

14 Şubat 2018 13:51 tsi
Tillerson'dan Türkiye'ye laf YPG'ye silah Perşembe günü Türkiye'ye gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Ankara'nın meşru endişelerinin farkında olduklarını açıkladı.

Perşembe günü Türkiye'ye gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Ankara'nın meşru endişelerinin farkında olduklarını açıkladı. Türkiye'yi anladıklarını Amerikalı yetkililer sık sık ifade etseler de ABD, YPG terör örgütüne para ve silah yığınağını sürdürüyor

Perşembe günü Türkiye, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u misafir edecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşecek olan Tillerson'un Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilecek.

Türkiye'ye gelişinden önce Kuveyt'er giden Tillerson, Suriye’nin kuzeybatısındaki son gelişmelerle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin gerçekleştirdiği Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı hakkında da konuşan ABD’li bakan, Türkiye’nin güvenlik konusundaki meşru endişelerinin farkında olduklarını bir kez daha vurguladı.

DAEŞ’in henüz tamamen yenilmediğini ifade eden Tillerson, bu terör örgütünden kurtarılan bölgelerin istikrarı için 200 milyon dolar ekstra ödenek ayırdıklarını da söyledi. Tillerson'un ifade ettiği 'Türkiye'yi anlıyoruz' cümlesi Türkiye'ye yönelik konuşan birçok Amerikalı yetkiliden duyulan sözler.

Ancak Türkiye'yi kulağa hoş gelen cümlelerle oylayan ABD, terör örgütü PKK'nın suriye'deki uzantısı PYD/YPG'ye para ve silah desteği vermeyi sürdürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Kuzeyt'te ifade ettiği 200 milyon dolar ekstra kaynak da silah ve nakit olarak yine YPG'ye gidecek. Pentagon'un son olarak açıkladığı raporda PYD/YPG'ye bu yıl için öngörülen parasal desteğin 550 milyon dolar olduğu ortaya çıkmıştı.

Perşembe geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tillerson’u Perşembe akşamı kabul edecek. ABD’li bakan Cuma günü de mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Görüşmelerde başlıca gündem maddesi Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekâtı ve Afrin ile Menbiç'teki teröristler olacak.

Ankara ABD'nin teröristlere destek çıkmasına karşı çıkarken, Washington ise PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye DAEŞ'le savaştığı gerekçesiyle binlerce tır dolusu silah verdi ve vermeye devam ediyor.

Bakan Çavuşoğlu, haftabaşı Tillerson'un ziyaretiyle ilgili olarak ültimatomverir gibi konuşmuş ve "Bizim ABD'den beklentilerimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Ya ilişkileri düzelteceğiz,  ya bu ilişkiler tamamen bozulacak" ifadelerini kullanmıştı.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1500080 µs