Piyasalar

23 Mayıs 2019, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

'Gıda sektöründe özelleştirme yanlış’

9 Şubat 2018 15:16 tsi
'Gıda sektöründe özelleştirme yanlış’ 'Şeker fabrikalarımız bizim Misak-ı Millimizdir" ifadelerini kullanan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, "Gıda gibi stratejik sektörlerde yapılan özelleştirmeler yanlıştır. Bu durum çiftçimizi topraklarını terk etmek zorunda bırakabilir” dedi.

'Gıda sektöründe özelleştirme yanlış’

'Şeker fabrikalarımız bizim Misak-ı Millimizdir" ifadelerini kullanan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, "Gıda gibi stratejik sektörlerde yapılan özelleştirmeler yanlıştır. Bu durum çiftçimizi topraklarını terk etmek zorunda bırakabilir” dedi.

Şeker sektörünün bugünkü durumu ve geleceğine ilişkin önemli açıklamalar yapan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök,  “Bugün hem insani hem de toplumsal boyutuyla sosyo-ekonomik dengeler üzerine kurulmuş şeker fabrikalarımızın varlığını sürdürmesi noktasında stratejik bir döneme girmiş bulunmaktayız” dedi.

“Şeker fabrikalarımız bizim Misak-ı Millimizdir” diyen Gök şunları söyledi: “Ülkemizde zehir etkisi yaratan, başta Nişasta Bazlı Şeker sektörü olmak üzere para hırsını ülke menfaatlerinin önüne geçirenlere karşı ortak mücadele verilmesinin zamanı gelmiştir. NBŞ kotalarının acilen AB ülkeleri seviyesine düşürülmesi, şeker pancarı üretiminin ve şeker sektörünün desteklenmesi, şeker fabrikalarının acilen satışı yerine Avrupa Şeker Rejimi’ndeki gibi on yıllık bir hazırlık sürecinden geçirilerek sonuçlarıyla durum tespitinin yapılmasıdır. Model önerimiz, tüm fonksiyonların birbirini tamamladığı milli ve yerli bir model olan işçi-üretici ve devletin içinde olduğu modeldir. 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Dahilde İşleme Rejimi (DİR) son 3 yılda; 420 bin dekar alanda pancar tarımının yapılamamasına, 600 bin ton küspe kaybının oluşmasına, 100 bin ton melas kaybına neden olmasına, 40 bin ton et açığına sebebiyet vermesine, 40 bin istihdam kaybına, 600 milyon TL milli ekonomide kaybın oluşmasına yol açmıştır.”

Şeker fabrikaları hedefte

“Bizler şeker sektörünün temsilcileri olarak, şeker fabrikalarını bir kafes içerisine hapsetmeye çalışanlara karşı hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullanan İsa Gök, “Türkiye SEK, Et-Balık, v.s. gibi geçmiş dönemlerde gıda sektöründe özelleştirme reçetesinin yan etkilerini ağır bir şekilde yaşamış bir ülkedir. Bu bulaşıcı mikrobun yeniden şeker sektörüne zerk edilmemesi için körleşmeden gün ışığının farkına varmamız gerekmektedir. Çünkü gıda gibi stratejik sektörlerde yapılan özelleştirmeler yanlıştır. Bu durum ülkemizi ve sektörümüzü geri dönüşü olmayan bir yola sokar ki çiftçimiz topraklarını terk etmek zorunda kalabilir. Kısaca işçisinden üreticisine dokunun bozulması, oluşan gelgitler sebebiyle sektörü buzdağına çarptırıp batırır” dedi.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1589608 µs