Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Rantsal Değil Kentsel Dönüşüm İstiyoruz

1 Şubat 2018 15:23 tsi
Rantsal Değil Kentsel Dönüşüm İstiyoruz Cenabı Allah karga yuvasını yıkmaz iken, Hilmi Türkmen bizim evimizi başımıza yıkmak istiyor. Oyumu da kendisine verdim ama gelin görün ki o evimizi bizden almak istiyor.

Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesinde yapımı devam eden ÇAMLICA CAMİ' sinin bitimine ramak kala tartışmalar ve Caminin çevresinde oturan halkın isyanı bitmek tükenmek bilmiyor. Defalarca dertlerini Üsküdar Belediyesi'ne,  Toki' ye ve Bakanlığa bildiren halk evlerinin ve topraklarının bedavaya ellerinden alınacağını iddia ederek Toki' nin tekliflerini red ediyor.

Hemen yanı başlarında 4-5 milyon Dolara satılan evler mevcut iken, İstanbul'un en güzel konumunda yer alan Kirazlıtepe arazilerine Belediye ve Toki' nin verdiği teklifler Kirazlıtepe halkını çileden çıkarıyor.

Defalarca halkı ikna etmek için mahallenin bir çok kahvesinde toplantı ve açıklama yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, halkı verdikleri tekliflere razı edemiyor.

Öncelikle evlerinin ve topraklarının istimlak edileceği tehdidini yaymaya çalışan Belediye, bu planı ile halkı korkutup verdikleri teklife imza atmalarını sağlamaya çalıştı. Bu çalışmasında başarılı olmayacağını anlayan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, farklı planlar geliştirerek Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki' yi defalarca Kirazlıtepe halkı ile buluşturup Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki' ye halkı ikna ettirmeye çalıştı.

Özhaseki ile Kirazlıtepe halkının görüşmesinden ve Bakanın ağzından verilecek hakların sözlü duyulmasından sonra umutlanan Kirazlıtepe halkı Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki' nin ardından resmi evrak olarak sunulan tekliflerin Özhaseki' nin sözlü olarak söylediğinden farklı olduğunu ve planların hiç değişmeden sadece birkaç düzenlemenin olduğunu gördü.

Verilen yeni tekliflerin eskilerinden farkı olmadığını dile getiren 7 Parsel Komisyonu Başkanı Mikail Dülye 'Kirazlıtepe Halkına son olarak imzalatılmak istenen mevcut sözleşmenin imza atanlar aleyhine hukuki sorunlar içerdiği gerekçesi ile Toki ve Belediye tarafından düzeltme yapılmadan kimsenin imza atmaması gerektiğini ve imza atanların bir çok haktan mahrum olacağını"  söyleyerek Kirazlıtepe halkını uyardı.

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki' nin yaptığı açıklamalarında ikna çalışmasında bir işe yaramayacağını anlayan Hilmi Türkmen sosyal medya üzerinden imza propagandası başlatarak, kentsel dönüşüm ile ilgili Kirazlıtepe de görüşme yaptığı herkes ile resim çektirip kendisine ait Twitter hesabından bu resimleri paylaşarak resimde etrafında bulunanların imza attığı ve teklifleri kabul ettiği imajını vererek Kirazlıtepe halkını sosyal medya üzerinden yanıltarak imza sürecinin hızlanmasını sağlamaya çalıştı.

Hilmi Türkmen'in twitter' da yayınladığı resimlerde bulunan kişilerin bazıları ve akrabaları bu duruma öfkelenerek  "bize selam vermeye geliyor, sorunları çözeceğiz merak etmeyin diyor, bizim yüzümüze gülüp resim çektiriyor, sonrada gidip bizi imza için ikna ettiğini sosyal medyada açıklıyor, bu düpedüz bir yalan ve iftira, biz hakkımızı almadan imza atmayacağız" diye sitemlerini dile getiriyorlar.

Twitter' da Himi Türkmen'in yayınladığı resimlere istinaden yorum yapan ve ismini vermek istemeyen bir vatandaş şunları söyledi;

Bu yayınlana resimlerde ki bir çok kişi imza vermedi ve vermeyecek. Bu resimlerde akrabalarım ve arkadaşlarımda var. Ve bu resimlerden biri çekilirken bende oradaydım, Hilmi Türkmen 'in bize selam verip dostça bizimle konuşup merak etmeyin ben sizinle beraberim elimden geleni yapacağım en iyi teklifi alacaksınız dedikten sonra resimlerimizi sosyal medyadan yayınlayıp bizimle anlaştığı imajı vermeye çalışması gerçekten çok ayıp hatta iki yüzlülük. Koskoca Belediye Başkanı böyle ucuz yollara başvurarak ne elde edeceğini sanıyor? Yapılan büyük bir yanlış ve çok ayıp. Bizim oylarımız ile Belediye başkanı olup, gelip camide dernekte kahvede bizi kandırmaya çalışmasına anlam  veremiyorum. Hangi dünya menfaati kardeşlerini dostlarını terk ettirir ve onların evlerine topraklarına göz koydurur.. Yazıklar olsun

Kirazlıtepe' de halk ile yaptığımız diyaloglarda karşımıza çıkan her Kirazlıtepeli imza atmayacağını dile getiriyor;

İşte onlardan bir kaçı;

Fatma Yıldırım: Gökten taş yağsa bu yalanlara inanmayacağım ve evimi yıktırmayacağım, ben evimde mutluyum ve rahatım, kentsel dönüşüm insanı mutlu eder, aciz bırakmaz..

Ahmet Görünmek; Belediye ve Tokinin bize yaptığı bu davranış gerçektende çok zorba bir davranış, milyon TL edecek yerlerimizi ucuza alıp bizi buralardan kovmak istiyorlar. Yazıklar olsun.. Biz 15 Temmuzda vatanımız için köprüye koşarken, onlar bizim evlerimize gözlerini dikmişler..

Arif Çoban: Kirazlıtepe de 45 yıldır oturuyorum ve hiçbir şekilde asıl hakkım verilmeden vazgeçmeyeceğim, beni kimse kandıramaz. Seçimler yakındır, görelim bakalım ne olacak.

Emine Teyze (Soyadını vermek istemedi) : Cenabı Allah karga yuvasını yıkmaz iken, Hilmi Türkmen bizim evimizi başımıza yıkmak istiyor. Oyumu da kendisine verdim ama gelin görün ki o evimizi bizden almak istiyor.

Kirazlıtepe Mahalle Muhtarı Nazmi Yamaç :Kirazlıtepe Whatsapp gruplarından mahalle halkına seslenen Muhtar Nazmi Yamaç, gruba yazdığı bilgilendirmede şunları söyledi;  Kirazlıtepe halkının hakları verilmeli ve halkımız kendi kararını en doğru şekilde verecek iradeye sahiptir, ben muhtar olarak hiçbir şekilde Belediye veya Tokinin safında olmam, ben Kirazlıtepeli' nin safındayım Kirazlıtepe halkının çoğunluğu ne diyorsa ondan yana olurum dedi.

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'den kendilerine fayda gelmeyeceğini anlayan Kirazlıtepe halkı kendi işimi kendim yaparım mantığı ile Kentsel Dönüşüm çalışmalarında söz sahibi olmak ve haklarını almak için dernek kurmaya karar verdiler.

Kirazlıtepe Mahallesi 7 Parsel Komisyonu 28 Ekim 2017 tarihinde Küplüce de bulunan Giresun Çamoluk Gürçalı Derneğinde "Birlikten Kuvvet Doğar  Rantsal Değil Kentsel Dönüşüm İstiyoruz " sloganı ile tüm Kirazlıtepe halkını bir araya getirerek tüm kentsel dönüşüm bölgelerine örnek olacak  bir çalışma başlattı.

Rantsal Değil Kentsel Dönüşüm İstiyoruz

Toplantıya Hak sahipleri,Sivil Toplum Örgütleri,Siyasi Parti Temsilcilieri,Dernek Başkanları ve Vatandaşlar katıldı. 7 Parsel Komisyonu Başkanı Sayın Mikail Dülye’ nin yaptığı açılış konuşmasında atılması gereken adımlar,izlenmesi gereken hukuki süreçler ve 7 Parsel Komisyonun  bir Dernek çatısı altında birleşmeşi   başlıklı maddeler üzerinede değerlendirmeler de bulunuldu.

 Ana konuşmacı olarak toplantıya katılan Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av.Erbay Yucak çeşitli konular hakkında bilgi verdi. Av.Yucak,hak sahiplerine Birlikte olduğunuz sürece ve istemediğiniz sürece burada gerçekleştirilmek istenen Haksız  dönşümün gerçekleşmeyeceğini,bunun İstanbul da ve ülkemizin çeşitli yerlerinde Hukuki yollarla durdurulduğunu ve Mahkemelerin ve Danştayın bu davalarda Vatandaşın Barınma ve Yaşam hakkını koruduğu yönünde sonuçlanan Davaların olduğunu anlattı. Av.Yucak ,Hak Sahiplerine orta da olmayan detayları bellirlenmeyen Projeye imza atan Vatandaşların,çoğunluk bu Projeyi kabul etmediği takdirde çok büyük hak mahrumiyetinde kalacaklarını da belirtti.Av.Yucak,Komşusunu bırakıp kendi menfaatlerini ön planda tutan vatandaşların daha sonra ELLERİN de bulunan haklarını kaybettiklerini anlattı.

Av.Yucak,Hukuki süreçten korkulmaması gerektiğini ,Davaların takibinde ve Hukuksal süreçte kendilerinin takipte olacağını her türlü desteği  vermek için HAK SAHİPLERİ nin yanında bulunacağını belirtti.7 Parsel Komisyonun bir an önce bir DERNEK kurarak işlemleri hızlandırması yönünde tavsiyelerde bulunan Av.Yucak Hak sahipleri ve vatandaşların sorularını cevaplayarak  konuşmasını sonlandırdı.

Chp Üsküdar İlçe Başkanı Sayın Erdoğan Altan da yaptığı konuşnmada Kirazlıtepe de 7 Parsel de yapılmak istenen Haksızlığa karşı Parti olarak daima HAK SAHİPLERİNİN yanında olacaklarını ve her türlü yardım için kapılarının açık olduğunu belirtti.

7 Parsel Komisyon Başkanı Mikail Dülge nin DERNEK kuruluşu  için yaptığı Oylama Çoğunluk tarafından kabul edilrek Kuruluş için çalışmalarına başladı.Vatandaşların Birlik ve Beraberlik için de hareket edecekleri kurulacak olan derneğe her türlü desteği  vereceklerini belirten konuşmalarla toplantı sona erdi.

Katılımcılar arasında bulunanlar

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Av.Erbay Yucak

Chp Üsküdar İlçe Başkanı Erdoğan Altan

Btp Üsküdar İlçe Başkanı Ali Örpek

Btp Üsküdar Gençlik Kolları Başkanı Yunus Balı 

Chp Üsküdar  İlçe Başkan Yardımcısı Levent Güder

Chp Büyükşehir ve Üsküdar Meclis Üyesi Nezih Küçükerden

Chp Büyükşehir ve Üsküdar Meclis Üyesi Nejdet Ay

Chp İstanbul İl Başkan Yardımcısı Tahsin Epli

Fikirtepe Mahalleliler Derneği Başkanı Sabır Karakoçoğlu

Trabzon İli Şalpazarı İlçesi  Dereköylüler Dernek Başkanı Erdem Kuru

Ve Çeşitli Sivil Toplum Örgütü Üyeleri Katıldı.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1582138 µs