Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD'den Türkiye'ye Menbiç resti

31 Ocak 2018 09:55 tsi
ABD'den Türkiye'ye Menbiç resti Türkiye'den yapılan ABD'nin terör örgütüyle bağının derhal kopması ve Münbiç'ten ABD askerlerinin çekilmeleri gerektiği şeklindeki ifadelere ABD restle karşılık verdi.

Türkiye'den yapılan ABD'nin terör örgütüyle bağının derhal kopması ve Münbiç'ten ABD askerlerinin çekilmeleri gerektiği şeklindeki ifadelere ABD restle karşılık verdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, Münbiç'ten ayrılmayı düşünmediklerini açıkladı.

Ankara'nın YPG'li teröristlerin elindeki Türkiye sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Münbiç'ten askerlerini çekmesini istediği Washington yönetimi, pozisyonunu değiştirmemekte ısrar ediyor.

Münbiç 2016 yılından bu yana terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD/YPG kontrolünde. Yapılan karşılıklı sert açıklamalar, Türkiye ve ABD arasındaki gerilimin zirveye tırmanacağını gösteriyor.

Fırat Nehri'nin batısındaki Münbiç'te ABD, YPG'li teröristlerle işbirliği yapıyor. Zeytin Dalı Harekatı'nda büyük ilerleme kaydeden ve stratejik Burseya Dağı'na bayrak diken Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'den sonraki hedefi Münbiç olacak.

Bu bağlamda yaklaşan Münbiç harekatı öncesinde Türkiye, yetkili ağızlardan defalarca Münbiç'ten ABD askerlerinin çekilmesi çağrısından bulundu.

ABD'nin Münbiç inadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrin'den sonra Münbiç'i bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız, kimse bundan rahatsız olmasın. Sonra Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuşmuştu.

Son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin terör örgütüyle bağının derhal kopması ve Münbiç'ten ABD askerlerinin hemen çekilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, "Bir terör örgütüyle ABD'nin bağını koparması gerekiyor. Ve onlara da tamamen silahı bıraktırması gerekiyor. Kendi verdikleri silahları geri alması gerekiyor. Münbiç'ten derhal çekilmeleri gerekiyor" demişti.

Ç Çavuşoğlu'na cevap niteliğinde açıklama yapan ABD Merkez Komutanlığı'nın bir numarası ismi General Joseph Votel, Münbiç'ten ayrılmayı düşünmediklerini söyledi. ABD, terör örgütü DEAŞ'ı bölgeden çıkarmak için terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'lilerle birlikte cephe kurdu.

Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen Pentagon, YPG'ye binlerce TIR'dan oluşan silah yardımı yaptı.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1166742 µs