Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Diş Teli Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır

28 Aralık 2017 15:27 tsi
Diş Teli Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır Diş Teli Tedavisi nasıl uygulanmaktadır.

Ağız sağlığı bir yana diş yapısının düzgün olması sosyal hayatı da olumlu etkileyecektir. Dişleri çarpık bir kişi sürekli gülüşünü saklama, ağzını kapatma gereği duyar. Bu hem okul yaşantısında hem de iş yaşantısında oldukça sıkıntılı bir durum ortaya çıkarır. Hatta kişinin psikolojisini bile etkileyebilir. Bu nedenle diş teli oldukça önemli bir tedavidir.
Ortodonti tedavisi dişlerdeki çarpıklığı ve çeneler arasındaki uyumsuzluğu düzeltme amaçlı uygulanır. Diş Teli tedavisi sadece dişlerdeki çarpıklığı ortadan kaldırmaya değil ileride meydana gelebilecek diş eti hastalıklarını da engeller. Ayrıca konuşma bozukluğu ya da çiğneme zorlukları gibi diş temelli problemleri de ortadan kaldırmaktadır.

Ortodonti tedavi sürecine girmeden önce uzman doktor tarafından gerekli muayeneler yapılır. Elde edilecek veriler ışığında tedaviye gidilir. Verileri elde etmedeki aşamalar hazırlık, tedavi planı ve uygulama şeklinde 3 aşamadan oluşur.

 

Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde hazırlık aşamasında olarak panoramik ve sefolometrik radyografiler çekilir. Bu sayede elde edilecek resim ve röntgenler; alt çene, diş, üst çene hakkında bilgi verecektir. Yapılacak çekimler ortalama 30’ar saniyeliktir ve iki çekim alınır. Bu aynı zamanda tedavi sonrası farkı görmek için de önemlidir.

 

Tedavi Planı Nasıldır?

Röntgen değerlendirilmesi sonucu problemler veriler halinde ortaya konmuş olur. Uygun ortodonti tedavi sürecine de bu şekilde başlanır. Bu kısımda aklınıza takılabilecek herhangi bir soruyu doktorunuzla paylaşmanızda fayda olacaktır.

Tedavi sürecinde ilk olarak azı dişlerin arası açılır ve bant yerleştirme amaçlı elastik seperatörler (ayrıştırıcılar) yerleştirilir. Bu ayrıştırıcılar bir miktar rahatsızlık hissi verebilir. Fakat yalnızca 1 hafta takılacağı için büyük bir problem teşkil etmeyecektir. Uygulanacak ortodonti tedavi şekline göre işlemler farklılık gösterebilir. Fonksiyonel tedavi dediğimiz daha çok karma dişli dönemdeki çocuklara uygulanır. Hareketli apareyler kullanılacağından tekrar ölçü almak gerekecektir.  Bazı tedavilerde ise dişin çekilmesi gerekebilmektedir. Ancak bu duruma gerek kalıp kalmadığını yine doktorunuz belirleyecektir. Diş teli tedavisi öncesi ağız sağlığının mümkün olduğunca tam bir şekilde sağlanması gerekir. Şayet hastada diş problemleri var ise öncelikle bunlara eğilmek gerekir. Periodontal dediğimiz diş eti problemleri mevcut ise braketler takılmadan önce mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Dişler ne zaman hazır hale gelirse braketler o zaman takılacaktır.

 

Braket Takılma Süreci

Daha önce de değindiğimiz gibi braket takımı öncesinde mutlaka ağız temizliği yapılmalıdır. Bunun için doğru diş fırçalama yöntemi önemlidir. Fırçalama sonrasında uygulama için doktorunuza gidip işleminize başlayabilirsiniz. Ortodonti tedavi aşamasında hasta üniteye oturtulacaktır. Ağız açacağı ile ağzın yeteri miktarda açılması sağlanır. Bu aparat başlarda bir miktar gerginliğe sebep olabilir. Sonrasında dişler kurutulur ve asitlenir. Asidin tadı da bir miktar acı olabilir. Fakat bu asit braket yapıştırıcıların diş yüzeyine tutunması için hazırlık aşamasında önemlidir. Kimi doktorlar asit yerine sadece yapıştırıcı da kullanabiliyorlar.

Diş yüzeyi hazır hale getirildikten sonra braketleme işlemi başlatılır. Yapıştırıcı olarak iki tip vardır. Kimyasal sertleşenler ve ışınla sertleşenler. Uzman hekim sizin ağız yapınıza hangisi uygunsa onu tercih edecektir. 
Ardından ark teli dediğimiz tel braketlerin üzerine yerleştirilir. Ark telini braketlere tutunur hale getirmek için ise elastik ligatürler ya da ligatürler kullanılır. Genellikle elastik ligatürlerin yetişkinlerde şeffaf, çocuklarda ise renkli olanları tercih edilir. Bu tercih yine kişinin kendisine kalmıştır. Şayet kapaklı braketler söz konusu ise ligatüre gerek bile olmayabilir. Tel bağlama işlemi gerçekleştirildikten sonra ağızda bir sıkılık hissedilmesi normaldir. Bu sıkılık dişleri hareket ettirmede bir problem teşkil etmez. 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde bu basıncın ortadan kalktığını göreceksiniz. Gerekli durumlarda uzman hekim bilgilendirmeleri yapacaktır. Bu saydığımız işlemler her bir çene için ortalama 45 dakikalık bir süreçte gerçekleşir.

 

Çarpık Diş Kaderiniz Değil

Çarpık dişlerin belirli bir yaştan sonra tedavi edilemeyeceği gibi yanlış bir bilgi dolaşmaktadır. Tam aksine çarpık dişler hangi yaşta olursanız olun farklı yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Çocuklukta yapılacak işlemler henüz kemik yapısı yeni oturmaya başladığından daha hızlı ve sağlıklı olacaktır. Ancak bu ileriki yaşlarda yapılamaz anlamına gelmemektedir. Bu konuda dişlerinizden şikayetçiyseniz uzman bir hekime başvurabilir siz de çarpık diş probleminden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Kaynak : https://www.meltemdis.com/dis-teli-tedavisi
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1167247 µs