Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

İİT zirvesinde Kudüs duyarsızlığı

14 Aralık 2017 11:37 tsi
İİT zirvesinde Kudüs duyarsızlığı 57 üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'da düzenlenen olağanüstü zirvesine çok sayıda İslam ülkesinin lideri gelmedi. Zirvede gözler İİT'in merkezinin bulunduğu Suudi Arabistan'ın Kralı Selman bin Abdülaziz'i aradı ancak göremedi.

57 üyesi bulunan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İstanbul'da düzenlenen olağanüstü zirvesine çok sayıda İslam ülkesinin lideri gelmedi. Zirvede gözler İİT'in merkezinin bulunduğu Suudi Arabistan'ın Kralı Selman bin Abdülaziz'i aradı ancak göremedi. Zirveden Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu kararı çıktı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Toplantısı, ABD Başkanı Trump'ın 6 Aralık'ta İsrail'deki ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyacağını ilan etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İİT Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı çağrı üzerine İstanbul'da gerçekleşti.

Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra çok sayıda devlet başkanı, cumhurbaşkanı, kral ve emir katıldı.

Bu isimler şöyle: Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid, Yemen Cumhurbaşkanı Abdrabuh Mansur Hadi, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Libya Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Başbakanı Fayez al-Sarraj, Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı.

Zirveye katılan başbakanlar ise şöyle: Tacikistan Başbakanı Kahir Rasulzade, Malezya Başbakanı Necib Rezak, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi.

Maduro'dan anlamlı katılım

Bunun yanı sıra İİT üyesi olmamasına rağmen Venezüella Devlet Başkanı Maduro da zirvede yerini aldı. ABD'den nefret ettiğini her fırsatta ortaya koyan, Filistin'e tam destek veren Maduro, zirvede misafir ülke statüsünde yer aldı.

Maduro, böylece Kudüs konusunda çok sayıda İslam ülkesi liderinden daha hassas olduğunu ortaya koydu.

İİT Olağanüstü Zirvesi'ne 48 ülkeden katılım olurken Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Brunei, Endonezya, Filistin, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Komorlar, Lübnan, Sudan, Ürdün ve Yemen cumhurbaşkanı, devlet başkanı ya da kral; Libya Başkanlık Konseyi Başkanı, Cibuti ve Kazakistan Meclis Başkanı, Pakistan ve Malezya başbakan, Özbekistan senato başkanı, Umman Sultan'ın özel temsilcisi düzeyinde katılım sağladı.

Zirveye 9 İİT üyesi ülkeden katılım olmadı. Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil 57 İİT üyesinden 15’i en üst düzeyde katılım gösterdi.

Ev sahibi gelmedi

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın merkezi kurulduğu 1969'dan bu yana Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde bulunuyor. Suudi Arabistan bir bakıma İİT'in daimi ev sahibi... Buna rağmen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, İstanbul'daki olağanüstü zirveye katılmadı. Suudi Kralı, bu yıl Mayıs ayında ABD Başkanı Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile birlikte 'Suudi Arabistan-İsrail- Mısır' eksenini oluşturmuştu. Suudi Arabistan Kralı'nın yanı sıra ABD korkusu kalplerine sinmiş olan Birleşik Arap Emirlikleri Emiri, Bahreyn Emiri ve Umman Sultanı da Kudüs zirvesine katılmadı.

Bunun yanı sıra Fas Kralı, Cezayir ve Tunus devlet başkanları da zirvede yer almadı. Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'nın Devlet Başkanı Buhari de İstanbul'a gelmemeyi tercih etti. İİT üyesi çok sayıda Afrika ülkesinin liderleri de ABD ya da Suudi Arabistan korkusuyla İstanbul'a gelmedi.

Dünyanın en kalabalık ikinci İslam ülkesi, nükleer güce sahip tek İslam ülkesi Pakistan'ın Cumhurbaşkanı İstanbul'a gelmemeyi seçti. 

Filistin'in başkenti Doğu Kudüs

Zirve bildirisinde İslam ülkelerinin Doğu Kudüs'ü "Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti" olarak tanıdığı vurgusu yer aldı.  

Zirve bildirisinde şu vurgular yapıldı: "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Dünyayı Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz. ABD Başkanı’nın kararını en güçlü şekilde reddediyor ve kınıyoruz. Birleşmiş Milletler (BM)Güvenlik Konseyi'nin harekete geçememesi halinde Kudüs'e ilişkin bu ağır ihlali BM Genel Kurulu’na götürmeye hazırız." 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  23594 µs