Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Kudüs'ün durumunun asıl sorumlusu kim?

12 Aralık 2017 10:06 tsi
Kudüs'ün durumunun asıl sorumlusu kim? Atatürk’ün 1919 yılında milli mücadele meşalesini tutuşturduğu Samsun Atatürk Vatandır sempozyumu coşkusu yaşadı.

Atatürk’ün 1919 yılında milli mücadele meşalesini tutuşturduğu Samsun, Atatürk Vatandır sempozyumu coşkusu yaşadı. Açılış konuşmasında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına da değinen Sabri Terzi, "Atatürk yaşarken İsrail kurulamamıştı. Mustafa Kemal bunun önünde bir engeldi” dedi.

Yeni Mesaj Gazetesi'nin öncülüğünde gerçekleşen Atatürk Vatandır sempozyumunun bu haftaki durağı milli mücadelenin sembol kentlerinden Samsun'du.

Açılış konuşmasının ardından oturumlara geçildi. Dr. Abdullah Terzi başkanlığında yapılan ilk oturumda Lütfullah Önder, Hasan Aydın, Nihat Hekimoğlu ve Ali Garaçoğlu konuştu. İkinci oturuma ise Prof. Dr. Ünal Emiroğlu başkanlık yaptı. Bu oturumda da Selim Kotil, Seçil Mumcuoğlu, Mehmet Emin Koç ve Muharrem Bayraktar konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 38 yaşında iken Bandırma Vapuru ile gelerek bağımsızlık meşalesini yaktığı Samsun'da düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını Yeni Mesaj Gazetesi Genel Koordinatörü Sabri Terzi yaptı. Terzi, "Atatürk 10 Kasım 1938'de ahirete irtihal etti ama 10 Kasım 2017'de yeniden doğdu. Çok muhterem üstadımız Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Hoş Geldin Atatürk' eseriyle Mustafa Kemal yeniden doğdu ve bundan sonra da hep yaşayacak" dedi.

‘İsrail emellerine Atatürk engeldi’

Konuşmasında ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına da değinen Sabri Terzi, "Mustafa Kemal Atatürk yaşarken İsrail devleti kurulamamıştı. Mustafa Kemal bunun önünde bir engeldi. Bunun için ABD'deki Yahudi banker David Rockefeller’ın 'Ortadoğu coğrafyasındaki hedeflerimizin gerçekleşmesi önünde yarım asır Mustafa Kemal bizim için bir engeldi' sözlerini aktaran Sabri Terzi, Atatürk'ün 1937 yılında Filistin konusunda TBMM'de yaptığı konuşmadan bazı bölümleri okudu.

"O gün İngiltere'nin, ABD'nin Fransa'nın Kudüs ile işgal projesine karşı Atatürk şunu der" şeklinde konuşan Sabri Terzi şöyle devam etti: “Şimdi kendimize kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet’in mukaddes yerlerinin, Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzu altına girmesine mani olacağız. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla itham edildik; fakat bu ithamlara rağmen, Peygamber’in son arzusu, yani mukaddes toprakların daima İslamiyet hâkimiyetinde kalmasını temin için kanımızı dökmeye hazırız."

Sabri Terzi konuşmasını BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine karşı ümmetin tamamı tek vücut olarak karşı durmalı ve Mescid-i Aksa’yı Müslümanların başkenti ilan etmelidir' şeklindeki önerisini hatırlatarak noktaladı.

Kudüs'ün durumunun asıl sorumlusu kim?

Atatürk Vatandır sempozyumunun kapanış konuşmasını Yeni Mesaj Gazetesi Başyazarı Muharrem Bayraktar yaptı. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesini değerlendiren Bayraktar, ‘asıl suçlu İslam dünyasıdır’ dedi.

Bayraktar şunları söyledi: "Trump'a neden kızıyorsunuz. Trump seçim çalışmasında en az 15 yerde 'seçilirsem Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağım' dedi. Kabinesini oluşturduğu isimlere bakıyorsunuz en az 15 tane Yahudi kökenli ismi aldı mı aldı. Adamın damadı bile Yahudi. Damadı Yahudi ise ya Kudüs ile ya Erbil ile ya da Diyarbakır ile uğraşacak. Trump verdiği sözün gereğini yapıyor. Burada Kudüs'ün İsrail'e başkent edilmesinin asıl sorumlusu kim, biz onu bulalım. Buradan ilan ediyorum, İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etmesinin asıl müsebbibi İslam dünyasıdır, İslam ülkelerinin ABD uşağı olan liderleridir, krallarıdır, prensleridir, şeyhleridir, diktatörleridir ve cumhurbaşkanlarıdır. Washington’a ayak basar basmaz, 'Allah'ıma şükürler olsun, ABD dünyayı barış içinde yönetiyor' diyen Kâbe imamı Sudeysi'dir. Kudüs'ün İsrail'in başkenti ilan edilmesinin sebebi, ‘sakın ha İsrail aleyhine konuşmayın’, ‘sakın ha İsrail ile savaş yapalım’ demeyin diyen Suudi Arabistan müftüsüdür. Bunun sorumlusu Mayıs ayında Riyad'da Trump ile kılıç dansı yapan Suudi Arabistan kralı ve diğer 17 Arap ülkesidir. Bunun sorumlusu Suriye'nin bağrına hançer saplayanlardır.”

2011 yılında alınan kritik karar

İslam dünyası birbirine girmiş durumda olduğunu söyleyen Bayraktar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "2011'de Arap zirvesi yapıldı. Bu zirvede Arap ülkeleri Suriye'yi Arap Ligi’nden attı ve ‘artık sen bizden değilsin’ dediler ve Suriye'ye karşı cephe aldılar. İşte Kudüs'ün İsrail'in başkenti ilan edilmesinin müsebbibi bu toplantıya katılanlardır. Bunun sorumlusu Mavi Marmara olayında 9 Müslüman kardeşimiz şehit olmuşken o dosyayı İsrail lehine kapatanlardır. Bunun sorumlusu İsrail'in Filistin'den gasp ettiği petrol ve doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakletmekten gurur duyanlardır. Bunun müsebbibi 'bizim İsrail'e ihtiyacımız var' diyenlerdir. Kudüs imamı, 'ne bağırıp çağırıp duruyorsunuz, suçlu sizsiniz' diyor. Bu Müslümanlar en küçük bir olayda sokaklara çıktılar ama az önce anlattığım gerçekleri gördüler mi? Arap ülkeleri 2011 yılında Suriye'yi Arap Ligi’nden atarken kendilerinin Haçlı ligine girdiklerini ilan ediyorlardı. İşte bunun sonucu olarak da Trump Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etti. Karşısında bu kadar ahmak varken adam ne yapacaktı."

"Haydar Baş ve kadrosu yıllar önce uyardı"

"2011 yılında bu olaylar olurken bu kadro ve onların lideri Prof. Dr. Haydar Baş Ehl-i Beyt toplantılarına başladı" diyen Bayraktar, “Haydar Baş ve kadrosu ‘durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak’ diye bağırdı. ‘Bu yola girerseniz Ortadoğu kana bulanır, Sünni - Şii savaşı başlar, yüz binlerce insan ölür’ diye haykırdı. Lübnan'dan, Suriye'den, Irak'tan, İran'dan bir sürü Sünni ve Şii âlimi getirtti, konuşturdu. ‘Yapmayın etmeyin’ dedi ama onu dinlemeyenler bugün ‘Kudüs neden İsrail'in başkenti oldu’ diye ağlıyorlar. O gözyaşlarınız sahte gözyaşlarıdır. Siz Prof. Dr. Haydar Baş hocamızı dinleseydiniz bugün Kudüs'ten gelen feryat kulaklarımızı tırmalamayacaktı."


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  22194 µs