Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Doç. Dr. Barış Doster, 'Haydar Baş hocamız Kuvayi Milliyeci hocaların bugünkü temsilcisi'

11 Aralık 2017 10:42 tsi
Doç. Dr. Barış Doster, 'Haydar Baş hocamız Kuvayi Milliyeci hocaların bugünkü temsilcisi' “Hoş Geldin Atatürk” kitabını değerlendiren siyaset bilimci ve yazar Doç. Dr. Barış Doster, "Haydar Baş hocamız Kuvayi Milliyeci hocaların günümüzdeki temsilcisidir. Haydar Baş eseriyle Atatürk'e dinsiz diyenlere tokat gibi cevap vermiştir." dedi.

10 Kasım'da Türk milletinin takdirine sunulan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın “Hoş Geldin Atatürk” eseri toplumun her kesiminde büyük ilgi görüyor.

Usta kalemler Prof. Dr. Haydar Baş'ın eseri için çok özel yorumlarda bulunuyor. O isimlerden biri de siyaset bilimci ve yazar Doç. Dr. Barış Doster…

Doster, öncelikle eserin çıkış zamanına dikkat çekti ve "Türkiye'nin maalesef içeriden yoğun şekilde ihanete uğradığı, dışarıdan da Batı emperyalizmi tarafından sürekli kuşatıldığı, emperyalizmin yerli işbirlikçilerini de kullanarak sürekli Türkiye'ye çullandığı bir dönemde, Atatürk'e yönelik saldırıların da bu kapsamda fazlasıyla öner çıkarıldığı bir süreçte Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı önemli" dedi.

“Hoş Geldin Atatürk” eserinin içeriği usta kalemin dikkat çektiği ikinci husus oldu.

Doster, "Kitabın içeriği özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tarihsel köklerine, ailevi köklerine atıfta bulunması hasebiyle Mustafa Kemal'i uzun yıllardır dinsiz göstermek isteyen kesimlere karşı belgelerle yanıt vermesinden dolayı ve Atatürk'ün hem annesinin hem de babasının gerek İslami, gerekse de insani anlamda ne kadar soylu, erdemli insanlar olduklarını belgelerle kanıtlaması anlamında önemli" şeklinde konuştu.

Haydar Baş millici damarı temsil ediyor

Doç Dr. Barış Doster, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Kuvay-ı Milliye dönemindeki antiemperyalist din adamlarını temsil ettiğini ifade etti. Doster, şunları söyledi: "Bizim milli mücadelemiz aynı zamanda bir fetvalar savaşıdır. Gazi Mustafa Kemal ve Kuvay-ı Milliyeciler için katli vaciptir fetvası yazan ve bu fetvaları da İngiliz uçaklarıyla Anadolu semalarına serpiştirenlere karşı bir de Anadolu'nun müdafai hukukçu, Kuvay-ı Milliyeci, anti-emperyalist din adamları vardı. İşte Haydar Baş'ın içinde bulunduğu, el aldığı ve el verdiği gelenek işte o millici, anti-emperyalist damarı temsil etmesi anlamında önemli. Bu topraklarda Börekçizade Rıfat Efendilerin de tükenmediğini kanıtlaması anlamında ben bu çalışmayı çok önemli buluyorum.’’

Tokat gibi yanıt

Prof. Dr. Haydar Baş'ın “Hoş Geldin Atatürk” eserini tek cümle ile özetleyen Barış Doster, "Atatürk'ü değersizleştirmeye çalışanlara tokat gibi yanıttır" dedi.

Doster, "Eğer siz Türkiye'nin bağımsızlığı, bütünlüğü, egemenliği, siyasal birliği aleyhine iş çevirecekseniz, -ama içerideki hainler, dışarıdaki emperyalist güçler- mecbursunuz siz Atatürk'ü toplum nezdinde değersileştirmeye, önemsizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya. İşte Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı bunlara karşı verilmiş tokat gibi yanıt oluyor çünkü Mustafa Kemal Atatürk bütün toplumumuzun ortak değeri" diye konuştu.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  24321 µs