Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD'den terör örgütüne 100 TIR silah daha

29 Kasım 2017 14:06 tsi
ABD'den terör örgütüne 100 TIR silah daha ABD Başkanı Trump'ın terör örgütü PKK/YPG'ye silah desteğini keseceğiz sözüne rağmen Pentagon'dan ‘desteğe devam edeceğiz’ açıklaması geldi. Bu arada Trump'ın 'silah vermeyeceğiz' sözünden 3 gün sonra ABD, terör örgütüne 100 TIR silah daha gönderdi.

ABD Başkanı Trump'ın terör örgütü PKK/YPG'ye silah desteğini keseceğiz sözüne rağmen Pentagon'dan ‘desteğe devam edeceğiz’ açıklaması geldi. Bu arada Trump'ın 'silah vermeyeceğiz' sözünden 3 gün sonra ABD, terör örgütüne 100 TIR silah daha gönderdi.

ABD terör örgütü PKK/YPG'ye destek konusunda Türkiye ile dalga geçmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 24 Kasım akşamı yaptığı telefon görüşmesinde 'terör örgütüne silah desteğini keseceğiz' sözü verdiği açıklanmıştı. Bu konuda ilk açıklama Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan gelmişti.

Çavuşoğlu, "Bizim ABD ile ilişkilerimizi olumsuz anlamda en çok etkileyen konulardan birisi de; ABD’nin, YPG’ye vermiş olduğu silahlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu rahatsızlığını bir kez daha Sayın Trump’a iletmiştir ve Trump’ta talimat verdiğini, bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, bu saçmalığa daha önce son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir” demişti.  

Başbakan Binali Yıldırım da "Bize bunun bir seçim değil, gereklilik olduğunu söylediler. Bu geçici bir ilişkiydi. Şimdi bu ilişkiyi bitirme zamanı geldi. Çünkü DEAŞ hali hazırda yenilmiş durumda. Bu yüzden Bay Trump silah sağlanmasının yanlış olduğunu söyledi. Bu açıklama görüşmede yer aldı" açıklamasında bulundu.

YPG'ye silah desteğine devam

Ankara "ABD bize söz verdi" derken, ABD'den tam tersi yönde açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, "İçinde YPG'nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile işbirliğini sürdüreceğiz" açıklaması yaptı.

Örgüte verilen desteğin değerlendirildiğini kaydeden Pentagon Ortadoğu Masası sözcülerinden Eric Pahon, "Türkiye'ye her zaman, Kürt unsurları dahil DSG'ye sınırlı, göreve özel ve askeri hedefleri yerine getirmek üzere silah verdiğimiz konusunda açık olduk. Bu politikamızla tutarlı olacak şekilde de DEAŞ’ı yenmek ve geri dönmesini engellemek üzere yapılan istikrar çabaları için Kürt ortaklarımıza verdiğimiz askeri desteğe yönelik yapılması gereken ayarlamaları yeniden değerlendiriyoruz" dedi.

Yeni sevkiyatlar yapıldı

ABD'nin terör örgütüne desteği de devam ediyor. ABD Başkanı Trump’ın, “YPG’ye silah yardımı kesilecek” sözünden 3 gün sonra Suriye’nin kuzeyinde askeri araçları taşıyan yaklaşık 100 TIR görüntülendi.

Humvee zırhlı araçların YPG/SDG’ye teslim edildiği belirtiliyor. ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde tıpkı Irak'ın kuzeyinde olduğu gibi bir yapı kurmak isteyen terör örgütüne verdiği silah miktarının 4 bin TIR’ı geçtiği ifade ediliyor.

Beyaz Saray'dan böyle bir açıklama gelmedi

Beyaz Saray'dan 24 Kasım Cumartesi günü ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, ABD'nin PYD/YPG'ye silah desteğini keseceğine dair bir beyanda bulunulmadı.

Açıklamada "Başkan Trump, Rakka operasyonu tamamlandığına ve DEAŞ'ın geri dönememesi için istikrarı sağlama evresine geçtiğimize göre, Suriye'deki ortaklarımıza verdiğimiz askeri yardımlarla ilgili bekleyen ayarlamalar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi" ifadesi kullanıldı. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  15671 µs