Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Kirli ittifak ifşa oldu

21 Kasım 2017 10:24 tsi
Kirli ittifak ifşa oldu İsrail ve ABD, Ortadoğu'da başını Suudi Arabistan'ın çektiği Arap ülkeleriyle İran arasında yeni bir savaşın fitilini yakmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda İran'a karşı sertleşen Suud yönetimi, İsrail'le yakınlaşıyor.

İsrail ve ABD, Ortadoğu'da başını Suudi Arabistan'ın çektiği Arap ülkeleriyle İran arasında yeni bir savaşın fitilini yakmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda İran'a karşı sertleşen Suud yönetimi, İsrail'le yakınlaşıyor. Konuyla ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, "Ortak düşmanımız İran'a karşı Suudi Arabistan'la birlikte hareket ediyoruz" dedi.

Arap Birliği, 19 Kasım Pazar günü İran ve Lübnan gündemiyle acil olarak toplandı. Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen toplantıda Hizbullah’ın Lübnan’daki faaliyetlerinden duyulan endişe dile getirildi. Arap ülkeleri dışişleri bakanları ayrıca İran’ı bölgenin istikrarını bozmakla suçladı.

Tahran yönetimini tavrını değiştirmeye çağıran Arap Birliği Genel sekreteri Ahmed Abu Gayt şunları söyledi: “Umuyorum ki İranlılar politikalarını ve tavırlarını değiştirir ve bu ortaya çıkan Arap öfkesini görerek gerekli mesajı alırlar.”

Arap Birliği'nden gelen bu mesajdan kısa süre sonra İsrail'den bir açıklama geldi. İsrail Ordu Radyosu’na konuşan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’a karşı Suudi Arabistan’la ortak hareket ettiklerini söyledi.

Bölgedeki ortak düşmanlarının İran olduğunu belirten Steinitz, Riyad yönetimiyle hangi alanlarda işbirliği yaptıklarına dair detay vermedi. İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ülkesinin Suudi Arabistan’la ortak endişe olan İran konusunda gizli temaslar yaptığını açıkladı.

'İsrail'le ittifaktan utanan taraf onlar'

İsrail’in Suudi Arabistan’la bağlantılarını neden gizlediği sorusu yöneltilen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz yanıt olarak, “Aslında birçok Müslüman ve Arap ülkesiyle bağlantılarımız var ve genellikle bundan utanmayan taraf biziz” dedi.

Steinitz şunları söyledi: "Karşı taraf bağların sessiz kalmasıyla ilgileniyor. Bizimle ilgili olarak problem yok fakat karşı tarafın isteğine saygılıyız, Suudi Arabistan ya da bir başka Arap ülkesi ya da diğer bir Müslüman ülkeyle ilişkiler gelişirken bunu daha fazla gizli tutuyoruz.”
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  24400 µs