Piyasalar

18 Ekim 2018, Perşembe tsi
°C

En Sıcak Konular

Suriye'nin kaderini belirleyecek zirve

21 Kasım 2017 10:16 tsi
Suriye'nin kaderini belirleyecek zirve Türkiye, İran ve Rusya liderleri bu hafta Suriye krizi için Soçi'de bir araya geliyor. Suriye Ulusal Kongre'sine kimlerin katılacağı konusu bu zirvede karara bağlanacak. Kritik zirvede, YPG olacak mı olmayacak mı sorusuna cevap aranacak.

Türkiye, İran ve Rusya liderleri bu hafta Suriye krizi için Soçi'de bir araya geliyor. Suriye Ulusal Kongre'sine kimlerin katılacağı konusu bu zirvede karara bağlanacak. Kritik zirvede, Suriye Ulusal Kongre'sinde YPG olacak mı olmayacak mı sorusuna cevap aranacak

İç savaş ülkesi Suriye'de ateşkes bölgeleri ilan eden Türkiye, Rusya ve İran, çok önemli bir karar vermek üzere Çarşamba günü yeniden bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin masaya oturacağı zirvede, Moskova yönetiminin öncülük yaptığı Suriye Ulusal Kongre'sine kimlerin katılacağı karara bağlanacak.

Soçi'de liderlerin son sözü söyleyeceğini vurgulayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Biz, önerilerimizi hazırladık. Bunları Çarşamba günü üç ülkenin liderlerine sunacağız. Liderler, bu öneriler üzerinden Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin organizasyonuyla ilgili karar alacak" dedi.

Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kongreye davet edilecek Suriyeliler, Suriye toplumunun tüm kesimlerini maksimum seviyede temsil etmeli. Bu konuda BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen, Cenevre müzakerelerinde birçok kez onaylanan ve Astana'da kabul edilen belgelere dahil edilen kararlara göre hareket ediyoruz. Tüm bu kararlar, hükümet temsilcilerinin ve kapsamlı muhalefet heyetinin katılımıyla özel diyalog kurulmasını öngörüyor."

Rusya'nın terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'yi kongreye davet etmesi Ankara'nın sert tepkisini çekmiş, bunun üzerine tarih olarak 18 Kasım verilen organizasyonu Moskova ertelemişti.

YPG düğümü çözülecek mi?

Şimdi gözler Soçi'de toplanacak zirvede verilecek kararda. Türkiye PYD/YPG'nin masada olmasını istemiyor.

17 Kasım'da yaptığı açıklamada, YPG'nin yer aldığı bir masada Türkiye'nin asla olmayacağını ilan eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak biz, terör örgütlerinin olduğu masada kesinlikle olmayız. Bu, Cenevre için de geçerli Astana için de. Buralara bir terör örgütünün katılmasını kabul edemeyiz. Dolayısıyla bir masada terör örgütü olacaksa, hiç kimse bizim de oraya oturmamızı beklemesin. Ayın 22’sinde liderler düzeyinde yapacağımız toplantıda nereye varılabileceğini çok daha açık ve net biçimde göreceğiz" ifadelerini sarf etmişti. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11081 µs