Piyasalar

19 Kasım 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Depremde ölü sayısı 400'e yaklaştı!

14 Kasım 2017 11:36 tsi
Depremde ölü sayısı 400'e yaklaştı! İran'ın batısını ve Irak'ın kuzeyini sarsan şiddetli depremde İran 350'den fazla, Irak ise 7 vatandaşını kaybetti. Türkiye, Irak'taki depremzedelerin ihtiyaçlarına en hızlı karşılık veren ülke oldu. İran ise dış yardım talebinde bulunmadı.

İran'ın batısını ve Irak'ın kuzeyini sarsan şiddetli depremde İran 350'den fazla, Irak ise 7 vatandaşını kaybetti. Türkiye, Irak'taki depremzedelerin ihtiyaçlarına en hızlı karşılık veren ülke oldu. İran ise dış yardım talebinde bulunmadı.

Irak'ın kuzeyi ve İran'ın batısı Pazar gecesi yerel saatle 21.02'de 7.3 büyüklüğündeki depremle sarsıldı.

Türk Kızılay'ı, Irak'ın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında Irak/İran sınırına yakın bir noktada meydana gelen depremin ardından bölgeye ulaşan ilk yardım ekibi oldu.

Kızılay ekipleri, en kısa zamanda depremzedelerin yardımına koşmak için olayın ardından bölgeye hareket ederek, depremin merkez üssündeki Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesine ulaştı.

Öncü ekip bölgede incelemelerde bulunarak evleri zarar gören ailelere beraberinde getirdikleri insani yardım malzemelerini dağıttı. Acil insani yardım malzemesi sevkiyatına başlayan Kızılay ekipleri, bir taraftan da ihtiyaç tespit çalışmalarını da yürütüyor. Çalışmalara destek vermesi için 26 uzman personel bölgeye gönderildi.

3 bin çadır yola çıktı

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, deprem bölgesine Türkiye'den sevkiyatların devam ettiğini belirtti. Kınık; bin çadır, 10 bin battaniye, 1 mobil mutfak, 3 bin ısıtıcı ve 10 bin yatağın Adana, Muş ve Elazığ'daki Bölge Afet Yönetim Merkezleri depolarından yüklendiğini ifade etti.

Kuzey Irak Erbil depolarından da deprem bölgesine sevkiyat yapmaya başladıklarını aktaran Kınık, Irak ve İran Kızılayı eşgüdümünde gelişmeleri yakından takip etiklerini, bölgeye intikal eden ekiplerin hasar ve ihtiyaç tespitine de başladığını kaydetti. Kızılay, ayrıca Muş'taki Doğu Anadolu Bölge Afet Merkezi'nden bölgeye ulaştırılmak üzere 17 tırla bin 320 çadır, 3 bin battaniye ve 200 yatak gönderdi.

Öte yandan Diyarbakır AFAD Müdürlüğünde görevli 30 personelden oluşan 5 araçlık arama kurtarma ekibi sabah saatlerinde deprem bölgesine ulaştı. Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de bölgeye 26 kişilik arama kurtarma ekibi, 5 araç ve bir canlı arama kurtarma köpeği gönderdi.

Hasar çok büyük değil

Depremin en yoğun hissedildiği Irak'ın kuzeyindeki Derbendihan ilçesine ilk ulaşan ekipte yer alan Türk Kızılayı Operasyon ve Lojistik Sorumlusu Oğuzhan Demir, "Bölgeye intikal eden ilk yardım kuruluşu olarak buradaki hasar tespitine başladık, insanlarla görüşüyoruz. Beraberimizde getirdiğimiz bir tır gıda, uyku tulumu ve battaniye gibi ihtiyaç malzemelerini dağıtacağız. Çok şükür depremin şiddetinden ötürü korkulduğu kadar bir hasar olmadığını gördük" dedi.

Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), deprem sonrası bölgeye ilk ulaşan ekip olan Türk Kızılayına teşekkür etti. Derbendihan İlçesi Kaymakamı Muhammed Nasih Hasan "İmdadımıza yetişen Türkiye Kızılayına minnettarız" dedi.

Kaymakam Hasan, deprem sonucu 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, 11 binanın da tamamen yıkıldığını sözlerine ekledi. Irak Kızılayına göre ise Irak'ta 7 kişi hayatını kaybetti, 525 kişi yaralandı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani de, depremin ardından bölgeye insani yardımlarını ulaştıran Türkiye'ye teşekkür etti.

İran'da can kaybı çok yüksek

Merkez üssü Irak'ın Halepçe kenti olan 7.2 büyüklüğündeki deprem sonucu İran'ın batısındaki Kirmanşah eyaletine bağlı kentlerde yaşamını yitirenlerin sayısının 350’yi aştı. Ölüm haberlerinin çoğu Serpol Zehab kentinden geldi.

İran Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre depremde yaralananların sayısı da 7 bini geçti. Kirmanşah'da 70 bin kişinin evsiz kaldığı belirtiliyor. Bu arada İran yurtdışından yardım talebinde bulunmadı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, deprem dolayısıyla İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i aradığını da ifade ederek, şunları kaydetti: "Hem geçmiş olsun hem de başsağlığı dileklerimizi, hükümetimiz ve Türk halkı adına ilettik. Bir ihtiyaç varsa, tüm imkânlarımızla yardım etmeye hazır olduğumuzu belirterek, 'Şu anda ekiplerimiz hazır, size her türlü ekibimizi göndermeye hazırız' dedim. Onlar henüz yurt dışından yardıma ihtiyaç var mı, yok mu konusunda bir karar vermediler. Bunun kararını verdikten sonra bize bilgi verecekler." 

Türkiye kardeşlerinin yanında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, "İlaç, battaniye, çadır gibi acil ihtiyaçlar noktasında gereken her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye zaten bu tür zor durumlarda, zor zamanlarda, her zaman bölgedeki kardeşlerinin yanında yerini almıştır. Tüm kurumlarımıza, gereken yardımların süratle ivedilikle ulaştırılması, ihtiyaçların karşılanması ve yaraların sarılması hususunda da gerekli talimatlar verilmiştir. Temennimiz ve duamız can kayıplarının sayısının daha da artmaması istikametindedir" dedi.

Başbakan Yıldırım da, "Türkiye'nin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  17928 µs