Piyasalar

19 Kasım 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Batı'nın yeni planı! Suud-İran savaşı

13 Kasım 2017 09:55 tsi
Batı'nın yeni planı! Suud-İran savaşı Batı dünyası 1980'de Irak ile İran'ı karşı karşıya getirdi, bir milyon Müslüman öldü, iki ülke de viraneye döndü. Şimdi ise İran'ın karşısına Suudi Arabistan'ı çıkarmanın gayreti tüm yönleriyle kendini gösteriyor. Sakın ha bu tuzağa düşmeyin!

Batı dünyası 1980'de Irak ile İran'ı karşı karşıya getirdi, bir milyon Müslüman öldü, iki ülke de viraneye döndü. Şimdi ise İran'ın karşısına Suudi Arabistan'ı çıkarmanın gayreti tüm yönleriyle kendini gösteriyor. Sakın ha bu tuzağa düşmeyin!

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra küresel güçlerin kanlı oyunlarının sahaları genelde İslam coğrafyası oldu. Bazı dönemlerde Güney Asya (Vietnam ve Kamboçya), bazı dönemlerde de Latin ve Orta Amerika, zaman zaman da Afrika bu uğursuz planlara ve senaryolara ev sahipliği yaptı. Avrupa'da seçilen ülkeler de Müslümanların ağırlıkta olduğu Bosna-Hersek ile Kosova'dan başkaları değildi.

Yıkımın en ağırları

Bu süreçte iki ülke küresel güçlerin doğrudan işgalleriyle adeta çökertildi: Irak ve Afganistan... Bunlara küresel güçlerin dolaylı olarak giriştiği savaşları da hesaba katarsak Suriye'yi ve Yemen'i de ilave edilebiliriz. Afganistan, 1979'da Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi, akabinde ülke iç savaşın pençesine düştü ve 2001'de bu kez ABD ülkeyi işgal etti.

Afganistan, iki süper güç tarafından işgal edilen tek ülke konumunda ve bu işgaller 22 yıl arayla gerçekleşti. Afgan halkının 1979'dan bu yana ödediği faturanın bedeli hesaplanamaz türden. Ülkeyi tanımlamak için 'virane' kelimesi yetersiz kalıyor. Milyonlarca Afgan ülkesini terketti. Sadece Pakistan'da 2.5 milyon Afgan yaşıyor.

Irak'taki trajedi ise bambaşka ve bugün Ortadoğu'da kurgulanan senaryo ile benzerlik taşıyor. Batılı güçler, ağır silahlar satarak donattığı Irak'ı yani Saddam'ı entipüften gerekçelerle 1980'de İran'a saldırttı. Savaş 8 yıl sürdü. Her iki ülkeden 500 bin Müslüman savaşın kurbanı oldu. İki ülkenin maddi kaybı ise 1 trilyon doları aştı. Savaşın kazananı da olmadı.

Şimdi benzer bir senaryo daha kurgulanıyor. Bu kez taraflardan biri değiştirildi. Irak'ın yerini Suudi Arabistan, Saddam'ın yerini Veliaht Prens Muhammed bin Selman alıyor. Veliaht Prens, savaş için gerekli bütçeyi de buldu. ABD Başkanı Trump'ın onayını alarak başlattığı yolsuzluk operasyonuyla prenslerin 800 milyar dolarlık mal varlığını dondurdu. Bu parayla uzun bir savaşı idame ettirmek mümkün... 

Bu plan darmadağın edilmeli

İsrail-ABD patentli bu senaryoyu bozacak 3 ülke var: Rusya, Türkiye ve İran... Rusya, Esad'ın arkasında durarak ABD'yi yanına çekti.

Rusya, son dönemde İran ile ittifakını iyice geliştirdi. İran Suriye gibi Rusya'nın kadim müttefiki olmasa da, normal koşullarda en az Suriye kadar ona da sahip çıkması beklenir. Rusya, 1950'li yıllarda Mısır'a da güçlü şekilde sahip çıkmıştı ve bu ülkeyi nükleer imkânlarını da masaya koyarak Fransa, İngiltere ve İsrail üçlüsüne yedirtmemişti.

Türkiye'ye gelince Suriye'den aldığımız dersle umarız bu kez batı patentli böyle bir oyuna gelmeyiz. İran ise sabırlı ve uyanık olmalı, Suudi Arabistan ile ağız kavgasına tutuşmamalı. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  25425 µs