Piyasalar

19 Kasım 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Şimşek açıkladı: Ekonomi borçla dönüyor

3 Kasım 2017 12:29 tsi
Şimşek açıkladı: Ekonomi borçla dönüyor Türkiye 2018 yılında 134.3 milyar TL iç, 6.5 milyar dolar da dış borç alacak. Borçlanmanın sebebini açıklayan Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bütçe açığı öngörülenin iki katı, 56 milyar liralık borç geri ödememiz var, faiz ve maaş ödemeleri var” dedi.

Türkiye 2018 yılında 134.3 milyar TL iç borç, 6.5 milyar dolar da dış borç alacak. Borçlanmanın sebebini açıklayan Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, "Bütçe açığı öngörülenin iki katı, 56 milyar liralık borç geri ödememiz var, faiz ve maaş ödemeleri var” dedi.

Derin bir ekonomik kriz içindeki Türkiye yeni borçlanmalara gidecek. Hazine Müsteşarlığı, 2018 borçlanma programını duyurdu. Buna göre Türkiye 2018 yılında 134.3 milyar TL iç borç alacak. Ayrıca 6.5 milyar dolar dış borçlanmaya gidilecek.

Hazine Müsteşarlığı finansman programının 2017 yılı gerçekleşmeleri ve 2018 yılı öngörülerini açıkladı. Açıklanan programa göre Hazine, 2018 yılında 134.3 milyar TL iç borç, 6.5 milyar dolar dış borç alacak.

Orta Vadeli Program ve Merkezi Yönetim Bütçesi öngörüleri esas alınarak hazırlanan 2018 yılı Hazine Finansman Programı’nda, "2018 yılında, 97.2 milyar TL anapara ve 66.7 milyar TL faiz olmak üzere toplam 163.8 milyar TL tutarında borç servisi gerçekleştirilmesi, borç servisinin 122.4 milyar TL'sinin iç borç 41.5 milyar TL'sinin ise dış borç servisi olarak yapılması öngörülmektedir" denildi.

Neden borç aldıklarını Bakan Şimşek açıkladı

Peki, bu borçlanmalar neden yapılıyor? Bu soru TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e soruldu. Şimşek, komisyonda Hazine Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 2018 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şimşek, muhalefet milletvekillerinden gelen "Niye bu kadar borçlanıyorsunuz, neye hazırlanıyorsunuz, seçim mi var" sorusuna

BAKAN ŞİMŞEK "Hayır seçim yok. Neye hazırlanıyoruz? İki basit konu var.

Birincisi; yılbaşından bu yana bütçe açığımız 31 milyar lira ama öngörülen açık bunun yaklaşık iki katı. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu açığın finanse edilmesi lazım.

İkincisi; gelecek yılın ilk çeyreğinde 56 milyar liralık borç geri ödememiz var. Sistemimize yönelik bu kadar spekülatif saldırılar varken çok güçlü ve sağlam şekilde yılın ilk çeyreğine girmemiz lazım. Dolayısıyla nakit düzeyimizi ilk çeyreğe girerken yüksek tutacağız ve spekülatif anlamdaki bu tür saldırılara hazırlıklı olacağız. Özellikle faizlerin piyasa gereklerinin ötesinde artmamasını sağlamak üzere bir hazırlık var. 

Onun dışında hiçbir hazırlığımız yok; bu kadar basit ve net. İki husus var; bir tanesi yılın son 3-4 ayındaki bütçe açığının finansmanı, ikincisi de gelecek yılın ilk 3 ayındaki 56 milyar liraya varan borç geri ödememiz. Ayrıca bir günlük rakama bakıp 'Bu kadar nakit biriktirmişsiniz, bunun anlamı var mı?' demek bazen çok anlamlı olmayabiliyor. Belki hemen ertesi gün belki maaş ya da yüklü bir borç ödeyeceksiniz. Dolayısıyla olaya bu çerçevede bakmak gerek."diye cevap verdi.

Dış borç 413 milyar dolar

Türkiye’nin toplam dış borç stoku da haziran sonu itibarıyla 413.4 milyar dolar, net dış borç stoku ise 268.6 milyar dolar olarak tespit edildi.

Hazine Müsteşarlığı, tarafından tutulan ve kamuoyuna açıklanan dış borç verilerine göre dış borcumuz her yıl olduğu gibi artış gösterdi. Türkiye’nin brüt dış borç stoku, 413.5 milyar dolar, dış borç stokunun milli gelire oranı yüzde 49.3 olarak hesaplandı. Diğer taraftan Türkiye’nin net dış borç stoku haziran sonu itibarıyla 267.3 milyar dolar olarak belirlenirken, stokun milli gelire oranı ise yüzde 32.8 olarak kaydedildi.

Yine aynı dönemde Hazine garantili dış borç toplamı 12.4 milyar dolar olarak açıklandı. Kamunun net borç stoku, haziran döneminde 234.3 milyar liralık hacme ulaşırken, kamu net borç stokunun milli gelire oranı yüzde 8.9 olarak belirlendi.  

Avrupa Birliği kökenli yönetime dayalı borç stoku ise kayıtlara 773.6 milyar lirayla geçti, ilgili stokun toplam milli gelire oranı ise yüzde 29.1 olarak hesaplandı. 2017 yılının ikinci çeyrek verilerinde dış borç artışının fazlalığı dikkatleri çekti.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11970 µs