Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

BOKS SPORU BİR TUTKU HALİNE DÖNÜŞÜYOR

2 Kasım 2017 19:09 tsi
BOKS SPORU BİR TUTKU HALİNE DÖNÜŞÜYOR Son günlerde en çok talep gören sporlar arasında olan Boks her yaştan insanın takip ettiği ve ilgi ile karşılaşmalarını izlediği bir spor dalı oldu. Boks yapmak, Boks maçı seyretmek ünlü boksörleri takip etmek artık çok yaygın.

BOKS SPORU BİR TUTKU HALİNE DÖNÜŞÜYOR

Günümüzde spor yapmak artık insanların yaşantılarında olmazsa olmazlar arasında olmaya başladı. Her yaştan insanlar hem sağlık hemde hobi amacı ile spor yapmakta olup kimileri de spor yapmayı yaşam tarzı haline getirmekteler.

Son günlerde en çok talep gören sporlar arasında olan Boks her yaştan insanın takip ettiği ve ilgi ile karşılaşmalarını izlediği bir spor dalı oldu. Boks yapmak, Boks maçı seyretmek ünlü boksörleri takip etmek artık çok yaygın. Ülkemizde ise boks Türk gençliğinin çok ilgisini çekmekte ve boks dersi kursu veren salonlar kısıtlı da olsa gençler ile dolup taşmakta. Hatta yaş olarak gençlerinde önüne geçen birçok yaşını almış her sektörden iş sahibi boks yapmakta ve boksa zaman ayırmakta.

KADIKÖY' DE BİR BOKSÖR  ARDA TAMER AVCI 

Ülkemizde boks dersi ve eğitimi veren  hocalarımızdan biri de Arda Tamer AVCI. Sporun yaşam tarzı örneğini günümüzde Arda Tamer AVCI' nın Fenerbahçe Boks Kulübünde verdiği  boks dersleri ile yaşamak mümkün. Uzun yıllardır Boks Antrenörlüğü yapmakta olan Arda Tamer AVCI başarıları, disiplini ve spora bağlılığı ile kendini ispatlamış ve Arda Tamer AVCI ismini adeta bir marka haline getirmiştir.

Boks ve boks eğitimi ile ilgili olarak Arda Hocaya sorular sorduk ve kendisi de yanıtladı, işte boks adına ilginizi çekecek bir söyleşi:

Ünlülerin Tercihi Arda Tamer AVCI

Birçok eski boksör özel boks dersleri veriyor peki neden ünlüler Arda Tamer AVCI’ yı tercih ediyor? Bunun nedenlerini şöyle açıklayabilirim;

Arda Tamer Avcı 2001-2008 yılları arasında uluslar arası turnuva ve kamplara katılıp Avrupa ve Dünya şampiyonalarında Kulübü ve Ülkemizi temsil etmiştir.Antrenörlük hayatında bir yıl içerisinde iki Türkiye şampiyonu, Türkiye ikincisi ve Türkiye üçüncüsü boksörler çıkartmıştır.

Avrupa dünya ve uluslararası birçok turnuva ve kamplara katılmış ülkemizi ve kulübünü temsil etmiştir Arda Tamer Avcı resmi olarak 300 boks müsabakasına çıkmıştır. Profesyonel alanda en son olarak Meksika’da düzenlenen WSB Dünya Boks Konsey’inde dövüşen Avcı kariyerine antrenör olarak devam etmiştir.

Fakat bu özelliklerimin yanında eğitici ve öğretici bir hoca olmak boksu iyi yapmak yada iyi bir boksör olmak ile ilgili değil. Dünya şampiyonu da olabilirsiniz, isminizi herkes duymuş da olabilir, fakat insan eğitmek, insana beden sporları ile ilgili disiplin vermek, akıl işidir gönül işidir ve sevgi işidir. Boks eğitimi iyi bir boksör olmak ile alakalı değildir, ünlü olmak ile hiç alakalı değildir.

İnsan ilişkileri insanlar ile kurulan diyalog ve bir bedeni disipline etmekte en önemli etken.

Ben işimi severek yapıyorum ve hangi sporcumun neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tespit ediyorum. İhtiyacının dışında bir disiplin yüklenen insan bir süre sonra sporu bırakıyor. Bu sebeple kime nasıl eğitim vereceğini bilmek boks hocasının en önemli işidir.

İşte bu sebepten dolayı tercih ediliyorum diyebilirim.

Hocam öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizlerden bugün boks hakkında bilgiler edinmek istiyoruz. Sakıncası yoksa birkaç soru ile başlamak istiyorum.

-Ayağınıza sağlık hoş geldiniz. Elbette sorabilirsiniz.

Arda Hocam en çok merak ettiğim konulardan biri ülkemizde boks çok sevilmesine rağmen aileler tarafından önceleri pek tercih edilmiyordu günümüzde ise sadece çocuklar değil bayanlar bile boksa merak saldı bunun sebebi nedir?

Evet Boks ülkemizde oldukça sevilen ve izlenen bir spor olmasına rağmen eskiden öğrenci sayıları futbola basketbola göre hatta dövüş sporlarından örnek verelim kung-fu, tekvando sporlarına göre oldukça azdı. Çünkü ülkemizde boks evet izleniyor ancak şiddetin ve dövüşün tüm çıplaklığı ile ön plandaydı. Anneler ve Babalar bu çocuklarını bu spordan ziyade diğer sporlara yönlendiriyorlardı. Spor yaparken çocuklarının da o şiddetten nasibini almasından korkuyorlar spor yaparken de bu şiddetin olduğunu düşünüyorlardı. Aslında boks sporu en güvenli dövüş sporlarından olup sağlık açısından da en önemli sporlardandır. En çok yağ yakışını sağlayan vücuttaki birçok kasın çalışmasını sağlayan, insanda kondisyonu, beden gücünü ve zindeliği sağlayan en önemli spordur. Anneler ve Babalar korkmasın boks güvenli ve eğlenceli bir spordur herkesi bekleriz.

Arda hocam Boks dersi Almak isteyenler nelere dikkat etmelidir.

Günümüzde boks konusunda eğitim veren boks kursları çok fazla sayıya sahip değildir. Bu nedenle boksör olmak isteyen kişilerin eğitimlerini alırken zaten çok olmayan seçenekler içerisinde, boks konusunda deneyim sahibi olan kursları tercih etmesi ve eğitimlerini almaları gerekir.

 

Normal spor salonlarında bazen boks konusunda bilgisi olmayan ancak spor salonunda çalıştığı için boks eğitimi veren kişiler bulunuyor. Ancak boks konusunda başarılı bir boksör olmak ve boks sporunun tüm inceliklerini en ayrıntısına kadar öğrenmek isteyen kişiler kesinlikle sertifika sahibi kurslardan ve kişilerden ders almalıdır.

 

Boks yapmak isteyen ancak çekinen bayanlar var onlara ne demek istersiniz

Hayat şartlarımızın gittikçe kötüye gitmeye başladığı günümüzde herkesin savunma sanatlarından faydalanması gerektiğinin hepimiz gün geçtikçe daha da farkındayız. Boks özelikle bayanlar için kendilerini savunma yeri geldiğinde kibarlığı bırakıp hakkınız arkasında durma sanatı olarak düşünülmelidir. İlk başta herkesin aklına vurdulu kırdılı spor olarak gelebilir fakat özellikle bir bayanın kendini savunacak gücünün ve bilgisinin olması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Boks yapmak eldivenleri elinize geçirip insanlara saldırmak değildir. Her bayan boks öğrenmeli ve dışarıdan gelecek saldırılara karşı kendini savunabilecek durumda olmalıdır. Kendinizi dış etkenlerden korumanın hem kuralları dâhilin de hem de eğlence olarak yapılabileceğini unutmamalısın diyorum.

 

Arda Hocam son olarak Boksör Olmak İçin Neler Gereklidir? Nelere dikkat edilmelidir.

Ülkemizde çok yaygın olmasa da birçok genç yetenek boks sporuna gönül vererek boksör olmak istemektedir. Boks sporu diğer spor dallarına göre ekstra uzmanlık ve deneyim gerektiren bir spordur. Bu nedenle boksör olmak isteyen kişilerin mutlaka boks yapmadan önce çeşitli boks kursları aracılığıyla spor hakkında kısa süre de olsa eğitim almaları gerekir. Aksi halde çıkılan ilk boks müsabakalarında olumsuz sonuçlar alınabilir. Boks dersleri verirken boks hocaları  genellikle boks yapmayı öğrenmek isteyen kişilerin yaşlarına ve fiziksel durumlarına göre gruplara ayırmakta ve eğitimlerini almalarını sağlamaktadır. Boks öğrenmek isteyen kişiler bu şekilde daha hızlı bir şekilde boks sporunun inceliklerini öğrenebiliyor. Boksör olmak isteyen kişilerin ilgili kurslardan dersler aldıktan sonra boks müsabakalarına çıkabilmesi için lisans almaları gerekir. Ülkemizde lisanslı olmadan boks maçlarına çıkılması tamamen yasaktır. Boksör adayları eğitimlerinden sonra Boks Federasyonu Lisans Tescil, Vize ve Transfer Talimatına uygun olarak federasyona başvurmalıdır. Sonrasında ise beklenen lisans alınabilir ve istenildiği gibi boks maçlarına çıkılabilir.

 

Arda Hocam bizlere kapınızı açtığınız ve sorularımızı cevapladınız için çok teşekkür ederim son olarak bir şey demek ister misiniz?

-Sinancım hoş geldiniz şeref verdiniz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, son olarak bu spora tutkusu ve merakı olan tüm herkesi boks derslerimize davet ediyor kafalarında bulunan sorulara ayrıntılı cevap arayan herkese www.ardatameravci.com sitemizden bizleri takip etmelerini öneriyorum.

 Mesaj Haber Özel  - Sinan Özekinci 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1198416 µs