Piyasalar

19 Kasım 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Uçak krizi bitti yeni kriz PYD

2 Kasım 2017 10:46 tsi
Uçak krizi bitti yeni kriz PYD Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri, bu defa terör örgütü PKK bağlantılı PYD ile sınanacak. PYD, Rusya tarafından Astana sürecinin devamı niteliğindeki Moskova'da düzenlenecek toplantıya davet edildi.

Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri, bu defa terör örgütü PKK bağlantılı PYD ile sınanacak. PYD, Rusya tarafından Astana sürecinin devamı niteliğindeki Moskova'da düzenlenecek toplantıya davet edildi. Gelişmeye Türkiye'nin tepkisini dile getiren Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya'ya tepkimizi ilettik, bu asla mümkün değildir” dedi.

Gerilimli dönemleri geride bırakmaya çalışan Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri, bu defa Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren terör örgütü PKK bağlantılı PYD ile sınanacak gibi görünüyor.

Pazartesi günü Reuters haber ajansı Rusya'nın Türkiye’nin terör örgütü saydığı PYD'yi Moskova'daki toplantıya davet ettiği haberini verdi. Moskova'da düzenlenecek toplantı Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye sorununa çözüm için Türkiye, Rusya ve İran’ın başını çektiği görüşmelerin devamı niteliğinde.

Bugüne kadar Türkiye'nini itirazları sonucu PYD görüşme sürecine dahil edilmemişti. Halihazırda PYD/YPG Suriye’nin yaklaşık dörtte birini elinde bulunduruyor. ABD'nin desteğini alan YPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) son olarak DEAŞ'ın başkenti Rakka’yı ele geçirdi.

Söz konusu toplantının bu ay ortasında yapılabileceği ifade ediliyor. Rus medyası da geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Kasım ayı ortasında radikal gruplar hariç, Suriye’deki tüm tarafları bir araya getirebileceğini duyurmuştu.

Türkiye tepki gösterdi

Reuters'in iddiası henüz Rusya tarafından resmi olarak doğrulanmadı, ancak Türkiye'den 'PYD'nin toplantılara katılması asla mümkün değil' tepkisi geldi.

Konuyla ilgili dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, PYD'nin Astana sürecine dahil edilmesiyle ilgili, “Rusya'ya tepkimizi ilettik, bu asla mümkün değildir” dedi.

“Rusya’nın Astana sürecine PYD’yi dahil etmesine Ankara’nın bakış açısı nedir” sorusuna İbrahim Kalın şöyle yanıt verdi: “Bunun için bir emri vaki bir şeyin olduğunu dün ilettiler, biz de tepkimizi ilettik. Bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Suriye konusunda PYD’li ve YPG’li olmayan Kürtlerin oraya Kürt toplumun temsilen davet edilmesinde sorun görmüyoruz. Ama PYD ve YPG’nin herhangi bir toplantıya davet edilmesi kabul edilmesi, terör örgütüne Astana gibi uluslararası platformda yer verilmesini asla kabul etmeyiz. Bu sorun büyük oranda çözüldü. Bu konuda Rus mevkidaşlarımızla görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra da bu tür girişimleri hoş karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum.”
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11883 µs