Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

EKONOMİYE DİKKAT!

19 Ekim 2017 10:51 tsi
EKONOMİYE DİKKAT! İdlib operasyonu, Kerkük, Barzani ve ABD ile vize krizi gibi ağır gündemlerle boğuşan Türkiye, ekonomide de çok büyük bir krize doğru sürükleniyor. Açıklanan veriler ve yapılan açıklamalar ekonomideki kötü gidişatın artık gizlenemediğini gösteriyor.

İdlib operasyonu, Kerkük, Barzani ve ABD ile vize krizi gibi ağır gündemlerle boğuşan Türkiye, ekonomide de çok büyük bir krize doğru sürükleniyor. Ardı ardına açıklanan veriler ve yapılan açıklamalar ekonomideki kötü gidişatın artık gizlenemediğini gösteriyor.

Ekonomik göstergeler Türkiye için tehlike çanlarının her zamankinden daha ciddi çaldığını gösteriyor. Ardı ardına açıklanan veriler ve yapılan açıklamalar krizin artık gizlenemediğini gösteriyor.

İşte olumsuz gidişatın işaret taşları:

1 Yıllık enflasyon Eylül 2017 itibarıyla yüzde 10.86'dan yüzde 11.20'ye yükseldi.

2 Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Temmuz ayında işsizlik çift hanedeki seyrini sürdürerek geçen aya göre yarım puan artışla yüzde 10.7 oldu. Ülkemizdeki resmi işsizlerin sayısı geçen yılın aynı ayına göre 119 bin kişi artarak 3 milyon 443 bin kişiye yükseldi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı da yüzde 1.3 artarak yüzde 21.1 olarak gerçekleşti.

3 Bütçe 2017 yılının ilk 9 ayında 31.6 milyar TL açık verdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal 2018 yılı bütçe açığı beklentisinin de 65.9 milyar TL olduğunu açıkladı.

4 Vergiler arttı. Önce yüzde 40 olarak açıklanan MTV zammı yüzde 25'e çekildi. Asgari ücret vergi kesintisi nedeniyle ilan edilen ücretin altına düştü.

5 Zamlar ardı ardına geliyor. Ekonomideki olumsuz gidişat, dövizin artması gibi nedenlerle her kaleme zam geldi. Zam çarşı pazarda ve marketlerde kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

‘Dükkanı kapattık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2016'da Kayseri'de yaptığı açıklamada, "Yatırımlar artık duruyor. Yatırımcının önünü açmamız lazım. Yani şu anda tulumbada su yok. O tulumbanın suyla dolması lazım" demişti.

Benzer bir açıklama da önceki gün AKP grup toplantısında Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, "Bu sene tasarruf yapacağız, 2018 yılı tasarruf yılı. Ama tasarrufa biz önce kamudan başlayacağız. Yeni araç alımı yok, kapattık dükkânı. Hiçbir şekilde güvenlik ve acil konular dışında devlete, belediyelere, oraya buraya yeni araç alımı yok. Yüksek silindir hacimli araç kullanımına sınırlama getiriyoruz. Daha birçok tasarruf tedbirini hayata geçireceğiz, önce kendimizden başlayacağız. Önce çuvaldızı kendimize batıralım ki iğneyi de vatandaşa yönelttiğimizde o da makul görsün. 'Ya bunlar önce kendinden başlıyor, onun için bu fedakârlığa biz de katkı verelim.' Şaşaa, debdebe bitiyor artık. Herkes normal şartlarda işine gücüne bakacak, vatandaşın işleri ile daha fazla meşgul olacak" dedi.

Altınlarınızı getirin çağrısı

Hükümetin ekonomiye canlılık kazandırmak için bulduğu çözümlerden biri vatandaşın yastık altındaki altınlar. Gaziantep Üniversitesi'nin akademik yıl açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek vatandaşa "altınlarınızı Merkez Bankası'na getirin" çağrısı yaptı.

Şimşek, "O yüzden şimdi diyoruz ki, yastık altında altın tutmayın. Gelin Merkez Bankası'nda saklayalım. Bunun karşılığında da yüksek gelir verelim, çalınma riskini bertaraf etmiş olalım ve size de yılda 2.4'ün biraz üzerinde gelir sağlayalım. Yani yatırım sistemi geliştirelim, Merkez Bankamızın rezervlerini artıralım. Aslında imkânlarımız var ama imkânlarımız atıl ve yastık altında duruyor" dedi.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1169118 µs