Piyasalar

25 Eylül 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Tarihte bir ilk! Kral Selman Rusya'da

6 Ekim 2017 13:53 tsi
Tarihte bir ilk! Kral Selman Rusya'da Suudi Arabistan dümeni Moskova’ya kırdı. İlk kez tahttaki bir Suudi Kralı, Rusya’yı ziyaret ediyor. Rus Lider Putin’in Kral Selman’ı şatafatlı bir şekilde karşılaması dikkat çekti. Suudi Arabistan’ın Rusya’dan S-400 füzesi alacağını açıklaması ise Batı’yı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud'un tarihi önemi haiz Rusya ziyareti başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kral Selman'ı Kremlin Sarayı'nda bugüne kadar pek tanık olunmayan bir törenle karşıladı.

Selman'ın Moskova ziyareti, tahttaki bir Suudi Kralı'nın Rusya'ya yaptığı ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşıyor. Suudi yetkililer de 81 yaşındaki Kral Selman'ın ziyaretini 'tarihi' olarak nitelendiriyor. Putin de 'çok önemli' olarak nitelendirdiği ziyaretin ikili ilişkileri geliştirmesini umduğunu söyledi.

Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında bir dizi ticaret anlaşması da imzalandı. Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, söz konusu anlaşmaların toplam değerinin 3 milyar doları bulduğunu açıkladı. Putin ve Kral Selman'ın, enerji projelerini desteklemek üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım fonu kurma kararı aldığı da kaydediliyor.

Petrol hamlesi Kral Selman'ın ziyareti, Kasım ayında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak olan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) zirvesinin öncesine denk geliyor. Rusya ve Suudi Arabistan, OPEC'in en güçlü üyelerinden... OPEC ülkeleri geçen Aralık ayında düşen petrol fiyatları nedeniyle petrol üretimini kısma kararı almıştı.

Uzmanlara göre, Rusya, enerji sektöründeki yatırım ihtiyacını ABD ve diğer ülkelerin Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'daki savaş gerekçesiyle Moskova'ya uyguladığı yaptırımlar yüzünden Batı'dan bulamıyor.  

Bu yüzden Rusya, hangi ülkeden olursa olsun, bu yatırım ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Çin'e soruyorlar, Katar bir miktar yatırım sözü verdi ve Suudi Arabistan sıradaki yatırımcı olabilir. Kral Selman ile Putin'in Suriye ve Yemen'deki gelişmeleri de ele aldığı belirtiliyor. İki ülke Suriye ve Yemen meselelerinde karşıt saflarda yer alıyor.

Suudi Arabistan'ın hava saldırılarıyla isyancı gruplara müdahalede bulunduğu Yemen, ülkede donanma üsleri bulunan Rusya için stratejik bir ülke. Putin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ı 2007'de ziyaret etmişti.

Suudi Arabistan S-400 alıyor Öte yandan kulislere yansıyan bilgilere göre Suudi Arabistan, Rusya'dan S-400 füze sistemi satın alacak. Füze alımına ilişkin anlaşmanın Kral Selman'ın Moskova ziyaretinde imzalanabileceği belirtiliyor. Türkiye de S-400 alımı konusunda Rusya ile mutabakata varmıştı. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  24811 µs