Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

TEOG yerine yeni sistem aranıyor

22 Eylül 2017 18:07 tsi
TEOG yerine yeni sistem aranıyor TEOG sınavlarının kaldırılmasının adından ortaya çıkan boşluk doldurulmadı. Milli Eğitim Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı konu üzerinde yoğun olarak çalışırken, Başbakan Yıldırım önerilerin bir sonraki bakanlar kuruluna geleceğini söyledi.

İlköğretimden ortaöğretime geçişlerin nasıl gerçekleştirileceği netleşmedi. Ortalıkta dolaşan formüllerin hiçbirisi Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarından daha iyi ve daha adil bir çözüm sunmuyor. Öne çıkan formüllerin çoğunda bir veya birden fazla sınav yer alıyor.

Ortaokul notlarıyla yapılacak yerleştirmenin özellikle 'notların daha kıt verildiği' devlet okullarında okuyan öğrencileri mağdur edeceğine, dahası çok sayıda öğrencinin tam notla mezun olması nedeniyle adaletli bir yerleştirmenin mümkün olmadığına işaret ediliyor.

Dahası bu sistemin özellikle bu yıl 8. sınıfta okuyan öğrenciler için adilane bir yöntem olmadığına, zira bu öğrencilerin 5., 6. ve 7. sınıflardaki çalışmalarını TEOG sistemine göre şekillendirdiklerine vurgu yapılıyor. Başbakan'dan ilk açıklama Bu arada Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen Cuma akşamı gündeme getirdiği TEOG'un kaldırılması konusunda ilk kez dün değerlendirme yaptı.

Yıldırım, "Öğrencinin ilkokuldan orta sona kadar ilk 8 yıllık başarı durumları dikkate alınarak lisede hangi tarafa yönlendirileceğine karar verilecek. TEOG yerine geçecek uygulamayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığımız, çalışmaları alternatifli olarak sürdürüyor. Bu Bakanlar Kurulunda görüşülmeyecek ama daha sonraki Bakanlar Kurulunda konuyu görüşmüş olacağız" dedi.

Yıldırım, TEOG'un yerine nasıl bir sistem geleceği konusunda ayrıntı vermedi. 'TEOG kaygı eşiği düşük sınavdı' Bu arada Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "TEOG'ta esas sorunun merkezi yerleştirmeden kaynaklandığını bilip, geçmiş tecrübelerden de istifade ederek rasyonel ve kalıcı çözüm üretilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın, şu ifadeleri kullandı: "TEOG, bugüne kadar ortaöğretime geçiş sınavları arasında kaygı eşiği en düşük sınavdı. Nitekim TEOG'un gerekçelerinden birisi de tek bir sınav yerine birden fazla yıla yayılmış, birden fazla sınav yoluyla sınav kaygısını azaltmaktı. TEOG'un merkezi yerleştirme ayağı, sınav kaygısını öğrenci ve velinin hayatına OKS ve SBS'ye nazaran daha büyük bir boyutta yeniden dahil etti.

Yerleştirmede yaşanan aksaklık ve memnuniyetsizlik TEOG'un sınav hüviyetini tartışmaya açtı." Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmenin merkezi olarak TEOG sınavı üzerinden yapılması, öğrenci ve velilerin memnuniyetsizliğini, daha iyi bir okula yerleşme baskıyla nakil arayışlarını ortaya çıkardığını savunan Yalçın, açıklamasına şöyle devam etti: "TEOG ile yerleşenlerin bu nakil arayışları istatistiklere şöyle yansıdı; 2015-2016 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde 434 bin 615 öğrenci nakil başvurusunda bulundu, 101 bin 12'si nakille yer değiştirdi."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  25764 µs