Piyasalar

25 Eylül 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

TSK'dan Çifte Tatbikat

19 Eylül 2017 11:47 tsi
TSK'dan Çifte Tatbikat TSK, bir taraftan Suriye sınırına askeri yığınak yaparken, öte yandan Irak sınırındaki Habur Kapısı ve Silopi'de tatbikata başladı. TSK, Azerbaycan'da da Azerbaycan Hava Kuvvetleriyle ortaklaşa TurAz Kartalı-2017 Hava Tatbikatı'nı icra ediyor.

Irak'ın kuzeyindeki Peşmerge yönetiminin 25 Eylül'de yapacağını açıkladığı bağımsızlık referandumuna kısa süre kalırken, Türk Silahlı Kuvvetleri Pazartesi sabahı Irak sınırının sıfır noktasındaki Habur Sınır Kapısı yakınlarında tatbikat başlattı.

Genelkurmay Başkanlığı, Silopi-Habur bölgesinde tatbikat başlatıldığını, tatbikatla eş zamanlı sınır bölgesinde terörle mücadele operasyonlarına devam edildiğini duyurdu. Öte yandan Suriye sınırındaki birliklere takviye olarak gönderilen iş makineleri ile zırhlı askeri araçlar Hatay'ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.Takviye amaçlı gönderilen iş makineleri ile zırhlı askeri araçlar sınırda konuşlandırıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, Şanlıurfa'da yaptığı konuşmada, "Gerek Suriye'de gerek Irak’ta birtakım hayaller peşinde olanlar, burada yapay devlet olmaya çalışanlar şunu iyi bilsinler; ulusal güvenliğimizi tehdit edecek, içeride ve dışarıda her türlü girişim gerekli karşılığı anında görecektir. Bunu herkesin kafasına koyması lazım. Hiç kimse güney sınırlarımızda, Irak'ta, Suriye'de oldu bittilerle iş çevirmeye kalkmasın. Türkiye bu konuda kararlıdır, gerekli uyarılar yapılmıştır. Eğer bunun karşılığı görülmezse gerekli tedbirleri almaktan zerre kadar çekinmeyeceğiz" dedi.

Azerbaycan ile özel tatbikat Öte yandan Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği TurAz Kartalı-2017 tatbikatı da start aldı. Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, iki ülke milli marşlarının okunması ve saygı duruşu ile başlayan törende yaptığı konuşmada, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine değinerek, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in "iki devlet, bir millet", Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir" sözlerini hatırlattı.

Hasanov, "Tatbikatlar askeri gücümüzü ortaya koyuyor. Bu tatbikatlar, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki tecrübe paylaşımında çok önemli rol oynuyor" dedi. Tatbikatta, iki ülkeden F-16 uçakları, Mig-29, Su-25 savaş, C-130 Hercules nakliye uçakları, CASA CN-235 uçakları, Mi-35, Mi-17 ve Sikorski S-70 savaş helikopterlerinden oluşan yaklaşık 30 hava aracı yer alıyor. Karşılıklı hareket etme olanaklarının öğrenilmesinin yanı sıra uçak ve helikopterlerden belirlenen hedeflere atışların yapılacağı tatbikat 30 Eylül'e kadar devam edecek.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  32645 µs