Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Erbil'de Peşmerge ve İsrail bayraklı miting

18 Eylül 2017 18:33 tsi
Erbil'de Peşmerge ve İsrail bayraklı miting Irak Federal Mahkemesi, Pazartesi günü aldığı kararla Barzani'nin düzenlemeyi planladığı referandumu durdurma kararı aldı. Öte yandan referandumun gerçekleşmesi Irak'ın birçok noktasında Peşmerge ile Haşdi Şabi güçleri arasında şiddetli çatışmaların kuvve

Krizden krize koşan Ortadoğu şimdi de Peşmerge lideri Barzani'nin referandumuna kilitlendi. Peşmerge yönetimi, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumun ertelenmesine ilişkin önerileri reddetti. Başbakan Neçirvan Barzani, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, referandumun ertelenmesine dair alınmış bir kararın olmadığını söyledi.

Irak'ın kuzeyindeki Mesut Barzani yönetiminin aldığı tek taraflı referandum kararının Irak'ta uzun vadede iç savaşa sebep olmasından endişe ediliyor. Referandum nedeniyle Salahaddin'in Tuzhurmatu ve Diyala'nın Mendeli ile Karatepe kasabalarında Peşmerge güçleri ile Şii Haşdi Şabi arasında çatışma riski bulunuyor.

Kürtlerin dayatmasını reddeden Haşdi Şabi, referandum günü sandıkların kendilerinin varlık gösterdiği bölgelerde kurulmasına izin vermeyeceklerini açıkladı. Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amıri, Necef'te yaptığı açıklamada referandumun yapılması halinde iç çatışma sinyali vererek, savaşın 'kaçınılmaz' olacağı uyarısında bulunmuştu.

Bunun farkında olan Barzani ise özellikle Tuzhurmatu ve Mendeli'ye Peşmerge sevkiyatı yapıyor. Kerkük'ü de kapsıyor Barzani, 7 Haziran'da siyasi parti temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, 25 Eylül'de Irak'ın kuzeyinde ve statüsü tartışmalı olan Kerkük başta olmak üzere diğer bölgeleri kapsayacak şekilde 'bağımsızlık referandumu' yapılacağını duyurdu.

Referandum Musul'un batısındaki Sincar ilçesiyle doğusundaki Başika kasabası, Salahaddin'ın Tuzhurmatu ilçesi, Diyala vilayetinin Hanekin ilçesiyle Mendeli, Celavla ve Karatepe kasabalarında gerçekleşecek. Anayasa'ya aykırı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'ye göre, Erbil tarafından alınan 25 Eylül referandum kararı anayasaya aykırı.İbadi, referandum sonucunu tanımayacaklarını vurguluyor.

Özellikle Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler için referandumdan önce geçilmesi gereken bazı aşamalar var. Irak anayasasının 140'ıncı maddesi, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde referanduma gidilebilmesi için öncelikle buralarda durumun normalleşmesini, evlerini terk edenlerin dönmesini, nüfus sayımı yapılmasını ve ardından referanduma gidilmesini öngörüyor.

Bu aşamalara bakıldığı zaman, bölgede durum normalleşmeden ve nüfus sayımı yapılmadan doğrudan referanduma gidilmesi anayasaya aykırı. ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise geçen Perşembe günü Erbil'de yaptığı açıklamada, referandumun uluslararası yasal dayanağının da olmadığını vurgulamıştı. Mahkemeden durdurma kararı Öte yandan Irak Federal Mahkemesi, 18 Eylül Pazartesi günü aldığı kararla Barzani'nin düzenlemeyi planladığı referandumu durdurma kararı aldı.

Mahkeme sözcüsü İyas Samuk, "Mahkeme, üyelerin katılımıyla toplanarak, Kürdistan bölgesi ve diğer bölgelerde (tartışmalı bölgeler) referandumun durdurulması için gelen talepleri inceledi. Yapılan inceleme sonrası mahkeme, Kürdistan bölgesinde çıkarılan '8 Haziran 2017 tarihli ve 106 sayılı Başkanlık emrine göre 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumu' durdurma kararı aldı" dedi.

Referanduma kaç kişi katılacak? IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, tartışmalı bölgeler dahil olmak üzere referanduma katılması beklenen seçmen sayısının yaklaşık 5 milyon 500 bin olduğunu açıkladı.

Referandum hazırlıklarının büyük ölçüde tamamlandığını belirten komisyon, 7 bini IKBY içindeki bölgelerde, 5 bini tartışmalı bölgelerde olmak üzere yaklaşık 12 bin noktada oylama yapılabileceğini duyurdu.

İran'dan net tavır Barzani'nin referandum kararına Irak Başbakanı Haydar El İbadi, 'askeri müdahaleye hazırız' karşılığını verirken, İran'dan sert tepki geldi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Peşmerge yönetiminin Irak'tan ayrılması durumunda Erbil'le olan bütün anlaşmaları iptal edeceğini belirtti. Şemhani, "Kürt Bölgesi Irak'tan ayrılırsa bütün sınır kapıları ve yollar kapatılacaktır" dedi.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14873 µs