Piyasalar

25 Eylül 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD VE AB'DEN TÜRKİYE'YE SİLAH KISKACI

14 Eylül 2017 12:35 tsi
ABD VE AB'DEN TÜRKİYE'YE SİLAH KISKACI Almanya Türkiye'ye silah satışını durdurduğunu açıkladı. ABD ise Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasını engellemeye çalışıyor.

Türkiye ile Almanya arasındaki kriz silah ambargosuna kadar uzandı. Almanya'daki seçim öncesi tansiyonu sürekli yükselten Alman hükümeti Türkiye'ye silah ambargosu başlattıklarını açıkladı.

Bir Alman gazetesinin düzenlediği panelde konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'de yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Ankara'dan gelen silah satışı taleplerini askıya aldıklarını söyledi. Berlin'in istendiği takdirde NATO müttefiki olan Türkiye'ye silah göndermekle yükümlü olduğunu hatırlatan Gabriel, şu anda bunun mümkün olmadığını belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise NATO üyesi Türkiye'ye topyekûn bir silah ambargosuna karşı olduğunu belirtti. Almanya'nın güvenlik konusunda Türkiye ile birlikte çalışmasının zorunlu olduğunu vurgulayan Başbakan Merkel, Almanya'nın Türkiye'ye silah satışını vaka bazında inceleme yaparak karar vereceğini de belirtti.

Türkiye'ye yönelik katı bir seyahat uyarısı yapılmasını da uygun bulmadığını dile getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Elbette başka adımları atma hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi. Almanya'nın Türkiye'ye silah satışını engellemesini eleştiren AB Bakanı Bakan Ömer Çelik, "Bizim burada verdiğimiz etkili mücadele ile Türkiye bir devlet olarak kendi sınırlarını koruyor. Ama aynı zamanda da Avrupa'nın güvenliğini ve sınırlarını koruyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Bir atasözü var; 'Kötü komşu ev sahibi yapar' diye. Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Merkel'in yaklaşımını doğru buluyoruz. Seçim atmosferinde bile sağduyulu davranmak hepimizin görevidir" dedi. Almanya'nın Türkiye'ye silah satışını askıya alma kararından sonra hem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hem de emniyet güçlerinin ihtiyaç duyduğu silahlarda küçük çapta sıkıntı yaşanabileceği belirtiliyor. ABD, S-400 anlaşmasına karşı Almanya Türkiye'ye silah ambargosu başlatırken ABD'de farklı bir çaba içerisinde. Sözde stratejik ortak ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasını engellemeye çalışıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 savunma sistemi görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Nauert, "NATO üyesi ülkelerin NATO sistemleriyle uyumlu askeri malzeme kullanmaları önemli. Rusya sistemi, eğer Türkiye bahsedildiği gibi S-400'leri alırsa bu standartlara uymaz ve bu bizim için kaygı verici bir durum" diye konuştu. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12802 µs