Piyasalar

25 Eylül 2018, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

CUMHURBAŞKANINA YALAN MI SÖYLEDİLER?

6 Eylül 2017 17:55 tsi
CUMHURBAŞKANINA YALAN MI SÖYLEDİLER? Cumhurbaşkanına yalan söyleyen kim? Belediye ve TOKİ Kirazlıtepe'de neden geri adım attı? Kirazlıtepe Arap şeyhlerine mi satıldı? Üsküdar halkını bekleyen kentsel dönüşüm yıkımları hangi mahalleleri kapsıyor? Belediye önünde Eylem ne zaman yapılacak? İşte

ÇAMLICA CAMİ VE TARTIŞMALARI

Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesinde yapımı devam eden ÇAMLICA CAMİ' si bir çok tartışmaya da neden oldu. Caminin etrafını kentsel dönüşüme açan belediye, Kirazlıtepe halkının protestoları ve eylemleri ile karşı karşıya kalmakta.  Her geçen gün tartışma daha da büyümeye devam ederken Üsküdar'ın tümünü kapsayacak olan kentsel dönüşüm, Üsküdar halkını tedirgin etmekte. Haklarının gasp edileceğini düşünen halk Belediye ve TOKİ' nin sunduğu şartları kabul etmiyor.

BAKAN VE BELEDİYE BAŞKANI  ALANI TERK ETTİ 

26 Ağustos 2017 tarihinde  Bakan Mehmet Özhaseki ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in yıkımı yapıldıktan sonra konuşma yapacağı alanda binlerce Kirazlıtepe' li halkın protestosu ve eylemi sonucu Bakanın yapacağı konuşma iptal edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ nin son anda törende konuşmaktan vazgeçerek Kirazlıtepe 'yi terk etti. Bazı iddialara göre Bakan Mehmet Özhaseki böyle bir tepkinin olduğunun bilgisi verilmeden geldiği tören için Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'i suçladı. Tören bölgesinin çevresinde eylem yapan binlerce Kirazlıtepe' li halka polis biber gazı ve plastik mermiler ile müdahale etti. Sabahın ilk saatlerinden itibaren yıkımın yapılacağı alana gelen halk ellerinde dövizlerle protestolarına başlamıştı. Polisin müdahalesine eylemcilerinde karşılık vermesi ile ortalık savaş alanına dönmüştü. Çıkan olaylarda onlarca sivil halk ve bir çevik kuvvet polisi yaralandı. Bu olayın ardından Kirazlıtepe dört yolu kapatan ve trafiğin akmasını engelleyen halk Emniyet Amirlerinin iknası üzerine yolu tekrar trafiğe açarak, en büyük eylemlerini Üsküdar Belediyesi önünde 8 Eylülde gerçekleştireceklerini anons ederek eylemlerine son vermişlerdi.

BELEDİYE BAŞKANI VE TOKİ  GERİ ADIM ATTI

8 Eylül Cuma günü organize edilen  KENTSEL DÖNÜŞÜM VE İMAR HAKSIZLIĞINA HAYIR  eylemine hazırlık yapan Kirazlıtepe Komisyonu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'in daveti üzerine 31.08.2017 tarihinde Üsküdar Belediye Gemisinde bir araya geldiler.

Yapılan bu görüşmede Belediye Başkanı Hilmi Türkmen bu eylemin yapılmaması konusunda ricada bulundu. Üsküdar Belediyesi olarak TOKİ ile tekrar görüşülüp Kirazlıtepe halkının istek ve hakları için iyileştirme yapılacağı, kimsenin mağdur olmaması için ellerinden gelenin yapılacağı Kirazlıtepe Komisyonuna bildirildi.

Kirazlıtepe Komisyon Başkanı Mikail Dülye Kirazlıtepe halkı adına Belediye Başkanı Hilmi Türkmen'e " Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz, elbette evlerimizin en iyi şekilde yenilenmesini depreme dayanıklı olmasını isteriz, elbette düzenlenmiş bir çevrede çoluk çocuğumuzu büyütmek isteriz, fakat Belediye ve TOKİ  arsalarımızı elimizden bedava fiyatına almak istiyor ve evlerimizin karşılığında komik tekliflerde bulunuyor. Almak istemek ifadesi de aslında TOKİ' nin yaptığını ifade edemez, TOKİ arsalarımızı ve evlerimizi gasp etmek istiyor. Bizler aptal değiliz. Ve kentsel dönüşüm yerinde kentsel dönüşüm olarak yapılmalı, bize verilecek evler arsalarımızın olduğu yerde verilmeli" diyerek en kısa sürede çözüm istediklerini ilettiler.

Belediye ve TOKİ' nin geri adım atması ve iyileştirme sözü vermesi ile 8 Eylül Cuma günü organize edilen  KENTSEL DÖNÜŞÜM VE İMAR HAKSIZLIĞINA HAYIR  eylemi  Kirazlıtepe Komisyonunun aldığı karar ile askıya alındı.

KİRAZLITEPE HALKI KOMİSYONU TOPLANTIDA BULUŞTU 

Kirazlıtepe ileri gelenleri ile toplantı da bir araya gelen Kirazlıtepe Komisyonu bu eylemin iptal edilmediğini sadece ertelendiğini ve TOKİ tarafından iyi bir sonuç çıkmaması halinde "çok güçlü bir şekilde büyük bir eylem yapılacağı" toplantıda dile getirildi.

Yapılan bu toplantıda söz alan Kirazlıtepe Komisyon Başkanı Mikail Dülye  " Bizler 40 yıldır yaşadığımız yeri kimseye vermeyeceğiz, aldığımız haberlere göre bizden alınan arazilerde Araplara villalar yapılıp bizleri bu bölgeden başka bir yere göndereceklermiş, şimdiden şunu herkes bilsin, insanın yaşadığı yer oturduğu ev kutsaldır ve namusudur.

 Bunları bizim elimizden almaya kimsenin gücü yetmez. Yakın zamanda eğer haklarımız verilmez ise tüm Üsküdar halkını yapacağımız eylemlere davet edeceğiz, çünkü bu Gaspçı Kentsel Dönüşüm tüm Üsküdar'ı kapsamakta ve bizler aynı yerde yaşayan insanlar olarak bir ve beraberiz.

İlk yaptığımız eylemden sonra Üsküdar'ın her mahallesinden onlarca söz sahibi kişi gelerek kendilerinin de örgütleneceğini ve en kısa sürede bizlere destek vereceklerini ilettiler. Bu sebeple Belediyemiz TOKİ İle görüşerek bu işi en iyi şekilde çözmelidir, bizler huzur isteyen ve barışı seven insanlarız ve 15 temmuz hain darbesinde Boğaz Köprüsüne ilk koşan Kirazlıtepe halkıdır, şehit verdik gazi verdik Cumhurbaşkanımızın bu duruma el atmalıdır. Kirazlıtepe' de yapılan bu kentsel dönüşüm kanaatimize göre Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a tam anlamı ile ya anlatılmadı yada yanlış bilgi verildi.

CUMHURBAŞKANIMIZA YANLIŞ BİLGİ VERİLDİ 

Bir hafta önce Cumhurbaşkanımız Kirazlıtepe' de ki ziyareti sırasında  içimizden bir arkadaşımız kendisine ulaştı ve yapılan haksızlığı anlattı. Cumhurbaşkanımızın arkadaşımızı dinlemesi sonucunda "TOKİ' nin sunduğu teklif bu olmamalı, bu işte bir yanlışlık var" demişti.

Ve bu konuşmaya bir çok Kirazlıtepe' li arkadaşımız şahit oldu. Bu durumdan anladığımıza göre ya Üsküdar Belediyesi yada TOKİ Cumhurbaşkanımıza bu bölgede yapılacak imar ve kentsel dönüşüm ile ilgili  yanlış bilgi verdi.

BOĞAZ KÖPRÜSÜNDE GAZİ OLDUK ÇENGELKÖY'DE ŞEHİT OLDUK!  

Çünkü Cumhurbaşkanımızın bizi mağdur edeceğine inanmıyoruz. Çünkü bu mahallede kendisi ile yıllardır yaşıyoruz ve Cumhurbaşkanımızın komşusuyuz. Kendisine de en büyük desteği 15. Temmuz gecesi biz verdik. Köprüde gazi olduk, Çengelköy' de şehit olduk. Bu mahalle bizim her şeyimizdir ve biz başka yerde yaşayamayız.

SIRA ÜSKÜDAR'IN  DİĞER MAHALLELERİNDE  

Yakın zaman da tüm Üsküdar'ı kapsayacak olan Kentse dönüşüm öncelikle Kirazlıtepe, Küplüce, Burhaniye, Yavuztürk, Emniyet, Sultanmurat ve Küçüksu mahallesinde başlayacak.

TOKİ' NİN SİNSİ PLANI

Bu mahallelerde de Kirazlıtepe de yapılan haksızlıkların aynısı olacak, insanlar mağdur olacak. TOKİ gelecek tepkileri sindirmek için kentsel dönüşümü sinsice parsel parsel yapmakta, insanlar ile tek tek görüşmekte, bu sebep ile bu mahallerde oturan halkın bizim ile irtibata geçerek hak mücadelemizi bir ve beraber olarak yapmaya davet ediyorum" dedi.

TOKİ KAÇAK DÖVÜŞÜYOR 

Toplantıda yapılan konuşmalarda TOKİ' nin halk ile bire bir yaptığı görüşmelerin usulsüz olduğu, verilecek evlerin nereden verileceği, hangi katta olacağı, kaç metre kare olacağı gibi birçok konunun tam olarak bilinmediği, söylendi.

Kirazlıtepe halkı bu hafta TOKİ' den gelecek teklifi beklerken eylem hazırlığına da devam ettiklerini ve sonucun tatmin etmemesi durumunda hiç görülmemiş büyük bir eylem yapacaklarını söyleyerek toplantıya son verdi.

KİRAZLITEPE ARAP ŞEYHLERİNE Mİ SATILDI? 

Halk arasında yapılan konuşmalarda ÇAMLI CAMİ'si etrafına villaların yapılacağı  ve bu villalarında Katarlı Araplara verileceği, şuanda Televizyon Kulesi olarak bilinen yerin bir Arap Emirine verildiği ve Arap Emiri için burada saraydan farksız bir yapı inşa  edileceği de söylenmekte. Ve bu durumda Kirazlıtepe halkının bu bölgeden hiçbir şey alamayacağı ve kendilerine Kazdal caddesi denilen bölgede ev verilerek en güzel yerlerin ellerinden alınacağı iddia edilmekte.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12850 µs