Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD zorda! Dünya Kim'i konuşuyor

10 Ağustos 2017 12:22 tsi
ABD zorda! Dünya Kim'i konuşuyor Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeyi sürdürmesi durumunda daha önce görülmemiş bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacağını savundu. Kim ise, Guam'a füze fırlatma hazırlığında olduğunu açıklayarak Trump'a jet cevap verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü New Jersey eyaletinde tatil yaptığı golf kulübünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeyi sürdürmesi durumunda daha önce görülmemiş bir 'gazap ve öfke'yle karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Kuzey Kore lideri Kim’in çok tehditkâr olduğunu ifade eden Trump, "Söylediğim gibi daha önce benzeri görülmemiş bir gazap, öfke ve gerçek güçle karşı karşıya kalacaklar" diye konuştu. Trump’ın bu açıklamaları, Washington Post gazetesinin, Pyongyang'ın tam kapasiteli nükleer bir güç olma yolunda önemli bir eşiği atlatarak, balistik (havadan giden) füzelerine yerleştirebileceği nükleer savaş başlıklarını başarılı bir şekilde ürettiğini iddia etmesi sonrasında geldi.

Gazetenin Amerikan istihbaratına dayandırdığı haberde, ABD Savunma İstihbarat Ajansının (DIA) Kuzey Kore yönetiminin 60 civarında nükleer savaş başlığına sahip olduğunu tespit ettiği ileri sürüldü.

'Gazap'lı tehdide füzeli cevap

Kuzey Kore'nin Trump'a cevabı ise gecikmedi. Kuzey Kore, Çarşambagünü sabah saatlerinde Pasifik Okyanusu'ndaki ABD toprak parçası olan, ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam'a saldırı hazırlığı içinde olduğunu duyurdu.

Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansının haberinde, Pyongyang yönetiminin Guam'a Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füzesiyle saldırı hazırlığı içerisinde olduğu belirtildi. Guam Kongre üyesi Madeleine Z. Bordallo bir açıklama yayımlayarak, Pentagon yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Guam'ın korunduğunu ve güvenli olduğunu belirtti.

Guam Valisi Eddie Calvo ise Kuzey Kore'nin tehditlerine boyun eğmeyeceklerini söyleyerek "Guam ABD toprağıdır. Burası sadece bir askeri üs değil" diye konuştu.

Öte yandan, Güney Koreli bir savunma yetkilisi, Guam'dan ABD'ye ait iki B-1B Lancer bombardıman uçağının Güney Kore uçaklarıyla Kore yarımadası üzerinde eğitim uçuşu yaptığını kaydetti.

ABD'nin stratejk askeri üssünün bulunduğu Guam, Kore Yarımadası'na 3900 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Üste 6 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Gerilim tırmanışta

Kuzey Kore'den gelen son açıklamalar, Washington ve Pyongyang arasında tırmanan gerilimin son noktası niteliğinde. ABD'nin talebiyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, nükleer silah programını durdurmayan Kuzey Kore'ye karşı yeni yaptırımların uygulanmasını oybirliğiyle kararlaştırmıştı.

Ardından Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde, Kuzey Kore'nin bir füzenin içine yerleştirilebilecek kadar küçük bir nükleer savaş başlığı geliştirmeyi başardığı iddia edildi. Haberde Kuzey Kore'nin sanılandan çok daha kısa bir süre içerisinde ABD'yi vurabilecek kabiliyete erişebileceği vurgulanıyordu.

Kuzey Kore, Temmuz ayında iki kıtalararası balistik füze denemesi yapmış ve artık ABD'yi vurabilecek menzile eriştiğini iddia etmişti.

Kuzey Kore'nin füzeleri

Kuzey Kore'nin elinde farklı füzeler olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore, Guam'ı ise 4 bin ila 7 bin kilometre menzile sahip Hwasong-12 füzesi ile vurabilir. Pyongyang yönetimi, 3 temmuz'da bu füzeyi denemişti. Havada yaklaşık 930 kilometre yol alan füze, Japon Denizi'ne düşmüştü. Söz konusu füzenin ABD'yi vurma olasılığı bulunmuyor.

Kuzey Kore'nin kıtalararası füzesi Hwasong-14 ise 10 bin kilometre menzilli bir füze... Bunun denemesi de 29 Temmuz'da yapıldı. Söz konusu füze de Japon Denizi'ne düştü. Los Angeles, Chicago, Seaatle, San Fransisco gibi ABD'nin batısındaki tüm önemli şehirler bu füzenin menzilinde yer alıyor.

Kuzey Kore'nin bir diğer füzesi 3 bin 500 kilometre menzilli sıvı yakıt kullanan Musudan'ın ise Asya ve Pasifik'e kadar gidebileceği belirtiliyor.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  20996 µs