Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Çin gövde gösterisi düzenledi

31 Temmuz 2017 16:57 tsi
Çin gövde gösterisi düzenledi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Halk Kurtuluş Ordusunun (PLA) 90’ıncı kuruluş yıl dönümüyle ilgili olarak “Ülkemizin güçlü bir orduya her zaman olduğundan daha çok ihtiyacı var.” dedi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 90. kuruluş yıl dönümü kutlama etkinliğinde konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, amaçlarına ulaşmaları ve güvenliklerini sağlamaları için ülke tarihinin en güçlü orduyu kurmaları gerektiğini belirtti. 

Kutlamalar kapsamında başkent Pekin'in 400 kilometre kuzeyinde, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Curıhı Askeri Eğitim Üssü'nde askeri geçit töreni düzenlendi. Törene katılan Çin Devlet Başkanı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve Merkez Askeri Komisyon Başkanı Şi, göreve geldiği 2013 yılından bu yana ilk kez ordu üniforması giydi. Üstü açık ordu aracından birlikleri selamlayan Şi, yaptığı konuşmada, huzurlu yaşamın her bir halk için bir ödül, huzuru korumanın da halk ordusunun temel yükümlülüğü olduğunu kaydederek, "Bugün, ulusal diriliş hedefimize her zamankinden daha yakınız ve tarihimizin en güçlü halk ordusunu inşa etmemiz gerekiyor" dedi. 

Çin ordusunun tüm işgalcilere karşı zafer elde etme yeteneğine sahip olduğunu belirten Şi, ordunun ulusal bağımsızlık, güvenlik ve çıkarlarını koruma konusunda kendinden emin ve kararlı olduğunu vurguladı.

Çin Merkez Televizyonu'ndan (CCTV) canlı yayınlanan törende, yaklaşık 12 bin asker, 600 parça askeri teçhizat ve 100'den fazla uçak yer aldı. Törende yerli üretim 99-A tankları, HJ-10 tanksavarlar, HQ-6 füze rampaları, 12-A gemi füzeleri, Dongfıng-26 nükleer ve konvansiyonel füzeler de sergilendi. Çin hava kuvvetlerine ait J serisi savaş uçakları, H-6 bombardıman uçakları da acil kalkış ile savaş pozisyonunda havadan geçiş yaptı.

Trump, Twitter’dan Çin’i eleştirdi

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump Kuzey Kore konusunda 'bir şey yapmadığını' savunarak "Çin beni büyük hayal kırıklığına uğrattı" dedi. Twitter hesabı üzerinden Çin'i eleştiren Trump, şu paylaşımda bulundu: "Çin beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. 

Geçmişteki aptal liderlerimiz yıllık yüzlerce milyar dolarlık ticaretlerini yapmalarına müsaade ettiler ancak onlar Kuzey Kore konusunda bizim için hiçbir şey yapmadılar. Bunun devam etmesine izin vermeyeceğiz. Çin bu problemi kolaylıkla çözebilirdi." Trump'ın paylaşımı Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze denemesinden sonra geldi. Pyongyang'ın denediği füze bin kilometre menzile ulaşıp Japonya'nın Hakkiado adasının 88 deniz mili açığına düşmüştü.
Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Almanya'nın Hamburg kentinde bir araya gelmişti. Şi ile görüşmesinde ana gündem Kuzey Kore idi ve görüşme öncesinde basına kısa açıklamada bulunan Trump, Çin lideri Şi'ye Kuzey Kore konusunda yaptıkları için teşekkür etmişti. Trump, ayrıca Florida'daki köşkü Mara Lago'da daha önce de görüştüğü Şi ile çok iyi bir ilişki geliştirdiğini ifade etmişti.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  23405 µs