Piyasalar

16 Temmuz 2018, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Mescid-i Aksa saldırı altında

20 Temmuz 2017 12:34 tsi
Mescid-i Aksa saldırı altında Yahudi gruplar İsrail polisi eşliğinde namaz için camiye gelenlere saldırdı. Gerginliğin ardından camiye akın eden binlerce Filistinli sabah namazını Mescid-i Aksa'nın Aslanlı Kapısı'nda kıldı.

Mescid-i Aksa'yı müslümanların elinden almak isteyen İsrail zorbalıkta sınır tanımıyor. Cami avlusunda 14 Temmuz'da 3 Filistinli genci vuran ve Cuma namazını kıldırmayan İsrail şimdi de kontrollü olarak içeri aldığı cemaate saldırdı.

İsrail zorbalıkta sınır tanımıyor

İsrail polisi eşliğindeki onlarca fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, "36 kişiden oluşan fanatik bir Yahudi grubu İsrail polisi eşliğinde Aksa'ya baskın düzenledi" dedi.

Kudüs’te işgal güçlerinin dün El-Esbat Kapısı yakınlarında yatsı namazından sonra Filistinlilere yönelik gerçekleştirdikleri saldırıda yaralananlar arasında Mescid’i Aksa hatibi Şeyh İkrime Sabri’nin de olduğu belirtildi. Filistin Kızılay'ı yaptığı açıklamada biri ağır 14 kişinin Kudüs'teki El-Makasıd Hastanesine kaldırıldığını ve ilk yardım ekiplerinin 20 kişiye olay yerinde müdahalede bulunduğunu açıkladı.

Açıklamada, işgal güçlerinin Kızılay ekiplerine göz yaşartıcı bombalarla ve coplarla saldırdığı da bildirildi. Yerel kaynaklara göre, işgal güçleri plastik mermiler, göz yaşartıcı bombalar ve coplarla yatsı namazından sonra 3 bin Filistinliye saldırdı. Ayrıca işgal güçlerinin çok sayıda Filistinli genci gözaltına aldığı ve Mescid’i Aksa’dan uzaklaştırıldıkları belirtildi.

Binlerce kişi sabah namazını kapıda kıldı
 

Yatsı namazı sırasında yaşanan gerginliğin ardından binlerce Filistin sabah namazı için camiye akın etti. Metal arama dedektörlerinden aranarak Harem-i Şerif'e girmeyi reddeden binlerce Filistinli sabah namazını Mescid-i Aksa'nın Aslanlı (El-Esbat) Kapısı'nda kıldı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Başkanı Şeyh Azzam el-Hatib daha önce yaptığı yaptığı açıklamada, "Bizim tavrımız açıktır. Biz de bu kutsal şehrin şeyhlerinin kararına bağlıyız. İslami ve ahlaki olarak kabul edilmesi mümkün olmayan bu metal dedektörlerinden geçerek Aksa'ya girmeyeceğiz." demişti.

İsrail'in amacının Mescid-i Aksa'nın yönetimini müslümanlardan alarak kendine bağlamak istiyor. Bu hedefine ulaşmak için şiddeti artıran İsrail yaşanan olayları bahane ederek müslümanların ilk kıblesini nihai planda kapatmak istiyor.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  22972 µs