Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Kamu-Sen: Yoksulluk sınırı 5 bin Lirayı aştı

12 Temmuz 2017 12:21 tsi
Kamu-Sen: Yoksulluk sınırı 5 bin Lirayı aştı TÜİK verileri baz alınarak Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan Haziran 2017Asgari Geçim Endeksi araştırmasına göre; Türkiye'de dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 5 bin Lirayı aştı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin gerçekleştirdiği Haziran 2017'ye ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı, 2 bin 540 lira 31 kuruş, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 250 lira 3 kuruş olarak hesaplandı. Sonuçlar, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 0.93 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 0.50 oranında yükselerek, bin 954 lira 92 kuruş oldu. Türkiye'de 4 kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise geçen ay bin 997 lira 65 kuruş olarak hesaplandı.

Araştırmada, 4 kişilik ailenin sağlıklı biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın haziran ayında günlük 40 lira 84 kuruş, aylık gıda harcaması toplamının ise bin 225 lira 20 kuruş olduğu belirlendi.

Maaşlar yetmiyor

Ortalama 2 bin 784 lira 96 kuruş ücret alan bir memurun, ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 43.99'unu oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde, 772 lira 57 kuruş olarak belirlenen kira gideri ise memurun mayıs ayı ortalama maaşının yüzde 27.74'üne denk geldi.

Böylece bir memur, ortalama maaşının yüzde 71.73'ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırırken, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının yüzde 28.27'sini kullanmak zorunda kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme ve giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için haziran ayı maaşından geriye yalnızca 787 lira 31 kuruşun kaldığı sonucuna ulaşıldı.

'Sendikalardan ses çıkmıyor'

Haziran ayı asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “2018 ve 2019 yılının memur maaş zam oranlarının belirleneceği Toplu sözleşmeye sayılı günler kala, geçtiğimiz dönem tarihi hezimete imza atanlar, memur maaşlarının erimesine seyirci kalmaya devam ediyor” dedi.

Genel Başkan Koncuk şöyle konuşt:

"Devletin resmi kurumunca belirlenen rakamlar gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. Aldıkları zam oranıyla iftihar eden sendikamsı yapılar, memurların aklıyla da dalga geçiyor.

Maaşının yüzde 70’den fazlasını sadece gıda ve barınma ihtiyaçlarına harcayan memurlara hangi tarihi başarıdan söz edilebilir? Ocak ayında memura reva görülen yüzde 3’lük zammın üstüne yüzde 5.89 enflasyon gerçekleşmiş, memurlar, alım gücü bakımından geçen yılki maaş seviyelerine ulaşmak için yüzde 2.89 alacaklı hale gelmiştir.

Hal böyle iken, yetkili sendikalar sesini bile çıkartmamaktadır. 4 kişilik ailenin en az 5 bin 250 TL’ye ihtiyacı varken, ortalama memur maaşı 2 bin 785 TL’dir. Ortada iki katına varan bir fark vardır. Yoksulluk sınırından kurtulmak için önümüzdeki dönem yapılacak toplu sözleşmede bu durumun göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Konfederasyon olarak bu durumu defalarca dile getirdik ancak hükümet ve yetkili konfederasyon enflasyon çerçevesinde zam oranını belirlemeye devam ediyor. Sadece hedeflenen enflasyon çerçevesinde pazarlığa oturmakla bu fark asla kapanmaz."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1499322 µs