Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

‘O’nun yerini sadece hizmetçisi bilir’

29 Haziran 2017 11:13 tsi
‘O’nun yerini sadece hizmetçisi bilir’ İmam Hüseyin (a.s.) buyurdu ki: “Bu işi yapacak olanın (yani Mehdî’nin) iki Gaybet’i vardır. Bu iki Gaybet’in biri o kadar uzayacak ki, bazıları, ‘O öldü’, bazıları da, ‘O gitti’ diyeceklerdir.

Hz. Hüseyin’in (a.s.), Kâim’in (a.s.) gaybeti hakkındaki haberleri:

Abdurrahman b. Selit’ten şöyle nakledilir:

İmam Hüseyin b. Ali b. Ebu Tâlib (aleyhi’s-selâm) şöyle buyurdu:

“On iki Hidayet İmamı bizdendir. Birincisi Emîrü'l-Mü’minîn Ali b. Ebu Tâlib’dir, sonuncusu ise dokuzuncu evladımdır. Hak üzere kıyam edecek olan O’dur. Yeryüzü öldükten sonra, Allah O’nun vasıtasıyla tekrar onu ihya edecektir ve müşrikler istemese de Allah, hak dini diğer dinlere muzaffer kılacaktır. O’nun Gaybet’e çekildiği dönemde bazı kavimler mürted olacak, bazıları ise dine bağlı kalacaktır. Onlara eziyetler olacak ve onlara denilecek ki: ‘Eğer doğru söylüyorsanız bu vaad ne zaman vukû bulacaktır?’ Biliniz ki, O’nun Gaybet’indeki eziyetlere ve tekziplere sabretmek, Resûlullah ile beraber kılıçla cihad etmek gibidir.” (Uyûnu’l-Ahbar, c. 1, s. 68).

Abdurrahman b. Selit’ten şöyle nakledilir:

İmam Hüseyin b. Ali b. Ebu Tâlib (aleyhi’s-selâm) şöyle buyurdu:

“On iki Hidayet İmamı bizdendir, birincileri Ali b. Ebu Tâlib, sonuncusu ise dokuzuncu evladımdır. Hak üzere kıyam edecek olan O’dur; yeryüzü öldükten sonra Allah O’nun vasıtasıyla tekrar onu diriltecektir ve müşrikler istemese de hak dini, diğer bütün dinlere muzaffer kılacaktır. O, Gaybet’e çekildiği dönemde bazıları O’nun hakkında irtidat edecek, bazı kavimler ise dine bağlı kalacaklar ve onlara eziyetler edilecek ve onlara şöyle söylenecek: “Eğer doğru söylüyorsanız bu vaad ne zaman vukû bulacak?” O’nun Gaybet’indeki eziyetlere ve tekziplere sabreden, Resûlullah’ın önünde kılıçla cihad eden gibidir.” (Kemâlu'd-Din, c. 1, s. 317; Kifâyetu'l-Eser, s. 317; Uyûnu’l-Ahbar, c. 1, s. 68; Muktazabu’l-Eser, s. 23).

Ebu Abdullah Hüseyin b. Ali’den şöyle buyurduğu rivayet edilir:

“Bu işi yapacak olanın (yani Mehdî’nin) iki Gaybet’i vardır. Bu iki Gaybet’in biri o kadar uzayacak ki, bazıları, ‘O öldü’, bazıları da, ‘O gitti’ diyeceklerdir. Ne O’nu sevenler, ne de başkaları O’nun yerini bilecekler, sadece O’na çok yakın hizmetçisi O’nun yerini bilir.” (el-İşaa fi Eşrâti’s-Saa, s. 93, Mısır bas).
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1168196 µs