Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Şeker ölçümünde parmak delmeye son

12 Haziran 2017 15:15 tsi
Şeker ölçümünde parmak delmeye son 2014 yılında CE belgesi alan ve Avrupa’da satışa sunulmaya başlanan Flash Glukoz (Şeker) Takip Sistemi FreeStyle Libre Türkiye’de de satışa sunuldu.

Bugüne kadar dünyanın 35 ülkesinde 300 binden fazla kişinin kullandığı sistem, şeker takibinde rutin parmak delme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji  ve Diyabet Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Damla Gökşen Şimşek, yöntemin özellikle   sık ölçüm yapmaya ihtiyaç duyan TIP-1 diyabet hastaları (özellikle çocuk hastalar) için  faydalı olduğunu kaydederek, yöntemin mutlaka uzman doktor tarafından önerilmesi  gerektiğini belirtti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve  Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan İlkova da konuya ilişkin  olarak, “Diyabetli insanlarda kan glukoz düzeylerinin gün içerisinde değişkenlik göstermesi  diyabete bağlı kronik komplikasyonları ve de özellikle kalp ve damar hastalıkları riskini  artırmaktadır. Düzenli ve sık glukoz takibi sağlayan bu tip sistemlerin sunduğu glukoz  verileriyle belirlenecek tedavi planlarıyla glukoz değişkenliğinin önlenmesi mümkündür. Bu  sayede diyabetlilerde kalp ve damar hastalıkları riskinin azaldığı çeşitli çalışmalarda  gösterilmiştir" dedi.

Abbott'un FreeStyle Libre Sistemi, hücreler arası sıvıda dakikada bir  glukoz ölçümü yapan ve 14 güne kadar üst kolda takılı kalan küçük bir sensör (yaklaşık 1  TL büyüklüğünde) içeriyor. Şeker ölçümü için okuyucu ile sensörü okuyucuya okutmak  yeterli.

Her okutma, anlık glukoz sonucunu, 8 saatlik glukoz geçmişini ve glukozun gittiği  yönü gösteriyor. Sistemin okuyucu cihazı ile her bir sensör 249 liradan satılıyor. Böylece  aylık kullanım bedeli 500 TL'yi aşıyor. Sistem şu an SGK'nın geri ödeme kapsamında yer  almıyor.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1176268 µs