Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Onlar, Allah’ın Ulu’l-Azm peygamberleridir

9 Haziran 2017 12:04 tsi
Onlar, Allah’ın Ulu’l-Azm peygamberleridir İmam Rıza (a.s.) şöyle buyurdu: “Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamber Ulu’l-Azm peygamberlerdir. Bunlar, peygamber ve resullerin en üstünleridirler”

Şeyh Saduk, Uyun-u Ahbari’r-Rıza (a.s.) isimli eserinde şöyle anlatıyor:

Ebu Abbas Talikanî, metindeki senetle Hasan bin Ali bin Fazzal’dan, o da babasından naklediyor:

İmam Rıza (a.s)’a arz ettim: “Havarîlere neden Havarî denildi?”

İmam şöyle buyurdu: “Halkın yanında onlara Havarî denilmesinin sebebi, çamaşır yıkadıkları ve elbiselerinin kirlerini yıkayarak temizledikleri içindir. Havarî, ‘Hubz-u Huvvar’dan türeyen bir isimdir; ‘beyaz unun ekmeği’ anlamına gelir. Ama bizce Havarîlere Havarî denmesinin sebebi; onlar vaaz ve nasihatle kendilerini ve diğerlerini günahlardan temizledikleri içindir.”

Ben yine İmam’a; “Nasârâ’ya neden Nasârâ denmiştir?” diye sordum.

İmam (a.s) cevaben şöyle buyurdular: “Çünkü onlar Şam’ın Nasire adlı bir köyünden idiler. Meryem ve İsa (a.s), Mısır’dan döndükten sonra oraya yerleştiler.”

Muhammed bin İbrahim-i Talikanî, metindeki senetle Ali bin Fazzal’dan, o da babasından İmam Rıza (a.s)’ın şöyle buyurduğunu naklediyor:

"Ulu’l-Azm peygamberlerine Ulu’l-Azm denilmesinin sebebi, onların şeriat sahipleri ve azimli olmalarından dolayıdır. Nuh (a.s)’dan sonra gelen her peygamber, Halil İbrahim (a.s)’ın zamanına dek Nuh (a.s)’ın şeriat ve yolu üzeri olup onun kitabına uyuyorlardı. İbrahim (a.s) zamanında bulunan ve ondan sonra gelen her peygamber de Mûsa (a.s) zamanına kadar onun şeriat ve yolu üzere olup kitabına uyuyorlardı. Hz. Mûsa (a.s)’ın zamanında olan ve ondan sonra gelen her peygamber de İsa (a.s)’ın zamanına kadar onun şeriat ve yolu üzere olup kitabına uyuyorlardı. İsa (a.s) zamanında ve ondan sonraki zamanda olan her peygamber Hz. Muhammed (s.a.a)’in zamanına kadar İsa (a.s)’ın şeriat ve yolu üzere olup onun kitabına uyuyorlardı. İşte bu beş peygamber Ulu’l-Azm peygamberlerdir. Bunlar, peygamber ve resullerin en üstünleridirler.

Hz. Muhammed (s.a.a)’in şeriatı kıyamete kadar devam edecek ve ondan sonra kıyamete kadar da peygamber olmayacaktır. Öyleyse kim bundan sonra peygamberlik iddiasında bulunur veya Kur’an'dan sonra başka bir kitap getirirse, bunu işiten herkes için onun kanı mubahtır."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1173016 µs