Piyasalar

24 Haziran 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Expo macerası bu kez Hatay'da!

1 Şubat 2017 10:00 tsi
Expo macerası bu kez Hatay'da! Geçen yıl Antalya'da düzenlenen ancak devletin ciddi katkısına rağmen hem yerel hem de uluslararası arenada ses getirmeyerek adeta fiyaskoyla sonuçlanan Botanik Expo'suna 2021'de bu kez Hatay ev sahipliği yapacak!

Antalya'da yaşanan fiyaskoya rağmen Bahçe Bitkileri Expo'su bir kez daha Türkiye'de... Hatay, Antalya’nın ardından Expo’yu Türkiye’ye getiren ikinci şehir oldu. Fuar için Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, Expo'yu bir kez daha Türkiye'ye taşıdı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş'ın Almanya'nın Dortmund şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'ne (AIPH) yaptığı son sunum ardından nihai karar verildi. Biri Avustralya ve diğer Çin’den olmak üzere iki ülkenin şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik Expo’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazandı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, Hatay’ın 8 bin 500 yıllık tarihinde dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yaptığına işaret ederek, Hatay’ın bu kez Expo ile uluslararası arenada kendine yeniden yer bulacağını belirtti. Lütfü Savaş, “Dünyaya ve dünya pazarına açılmak için ilk büyük adımı attık. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirip 2021 yılına kadar gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak hem şehrimizi hem de ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtmak istiyoruz" dedi.

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’a 300 milyon TL’lik bir yatırım kazandırması beklenen fuarla ilgili ilk olarak turizm, ticaret, çevre, gıda güvenliği ve sanayi gibi alanlarda önemli yatırımların planlandığını söyledi.

Expo için yer seçimi yapılacak

Expo’yu düzenlemeye hak kazanan Hatay’da fuarın yapılacağı alan için uygun yerler belirlenecek. Fuar için uygun görünen yerler Expo yetkililerine de gösterildikten sonra gerekli çalışmalar başlayacak ve 2021 yılında Hatay’da 300 dönümlük Botanik bahçesinde 6 ay boyunca katılacak tüm ülkelerin bahçeleri sergilenecek. Botanik Expo'su geçen yıl Antalya'da düzenlenmişti ancak fiyaskoyla sonuçlanmıştı.

Gerçek Expo’yu Türkiye’ye vermiyorlar

Öte yandan Türkiye, turist ve yatırım çeken Dünya Expo'sunu bir türlü kazanamıyor.

Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından düzenlenen Dünya Expo'suna ise 2015 yılında İzmir aday olmuştu. İzmir finalde Expo'yu Milano'ya kaptırmıştı. Bu arada 2020 Expo'su da Dubai'de düzenlenecek.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1524073 µs