Piyasalar

25 Haziran 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Ağrısız Doğum Hayal Değil

26 Ekim 2015 14:32 tsi
Ağrısız Doğum Hayal Değil Ağrısız doğum hayal değil, doğum anınızı güzel anılarla hatırlamanız için epidural doğum anne adaylarının yeni gözdesi oldu.

Özel Meltem Hastanesi uzmanlarından Uzm. Dr. Ali Bestami Kepekçi normal doğumda uygulanan anestezi yöntemleri hakkında kapsamlı bilgileri bizimle paylaştı. "Doğum sırasında ağrı hissini azaltmak veya tamamen kaldırmak için başka gelişmiş tekniklerde vardır" diyen Dr. Kepekçi "bunlar arasında çözüme en yakın yöntem epidural anestezi tekniğidir" dedi.

Epidural anestezi halk arasında prenses doğum ve ağrısız doğum olarak bilinmektedir. Epidural normal doğum işleminde anestezi doktorunun omurlar arasından özel kataterler aracılığıyla girilerek beyin omur ilik sıvısının önündeki bulunan dura zarının önüne belirli miktarda ağrı kesici anestezik ilaçlar enjekte edilmektedir. Doğum tamamlanıncaya kadar katater yardımıyla sürekli olarak kontrol edilebilen ağrı kesici miktarı anne adayının az sancılı rahat bir doğum yapmasını sağlamaktadır.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır vidosunu izleyin 

"Anne epidural anestezi ile doğuma daha çok yardımcı olabiliyor"

Ağrı hissini fazla duymayan anne adayı, kasılmaları daha rahat yapabildiği için doğuma daha da uyum sağlayabilmektedir. Epidural doğumda ağrı kesiciler sezaryene göre daha düşük dozda verilmektedir. Hastanın anestezi sonrası bacak motorlarında azalma olmayacağı için kişi normal hareketlerine devam edebilmektedir. Sezaryende ise doğum başlamadan önce verilen anestezi tüm vücudu etkilemekte olduğu için hasta doğumdan bir süre sonra kendine gelebilmekte ve hareket edebilmektedir.  Vurgulamak gerekir ki epidural anestezi tecrübeli ellerde modern ve sağlıklı bir doğuma yardımcı işlemdir. Normal doğum korkusu yaşayan anneler için çözümleyici ve alternatif bir yaklaşım olan epidural doğum, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından da ilk önerilen anestezi şekillerinden biridir.

Vajinal doğumda ağrı kontrolü doğum öncesi başlar

Gebelik sürecinde hastanın doğumla ilgili bir takım soruları olabilmekte ve bunun araştırması içine girmektedir. Bu süre içinde çevresindeki kişilerden doğum deneyimlerini dinleyerek bilgi alan gebe, dramatik ve sancılı doğum anılarını dinlediği anda olumsuz bir düşünce altına kendini sokmaktadır. Hamileliği boyunca bu hikayeleri dinleyen hasta, doğum zamanına kadar artık ağrıya karşı çok duyarlı hale gelmiş olabiliyor. Bu sebeple, doğuma mental olarak hazırlanmalı ve cesaret vermeyen abartılı hikayelerden etkilenmemeniz için doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanız gerekmektedir.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1352965 µs